Jak powstała kopalnia uranu Kletno? Ważne informacje o jej początkach i funkcjonowaniu były ściśle tajne. Należy dodać, że okolice Kletna już w średniowieczu były miejscem wydobycia m.in. żelaza, miedzi i srebra. Po wojnie przełomowa okazała się być umowa z 1948 r. pomiędzy PRL a ZSRR. Dzięki niej zaczęły się poszukiwania rudy uranu, która miała posłużyć sowieckim ''towarzyszom'' do produkcji broni atomowej. Prace poszukiwawcze i wydobywcze, co zrozumiałe, miały charakter tajny. Kopalnia uranu Kletno, funkcjonująca oficjalnie jako ''Kopaliny'', działała w latach 1948 - 1953. W tym czasie wykorzystano stare sztolnie, które powstały po wydobyciu żelaza, miedzi i srebra. Pomimo tego, że zamknięto ją dość szybko, to udało się łącznie stworzyć 37 km wyrobisk. Pozyskano 20 ton rudy uranu. Mogło się to przełożyć na stworzenie 120 kg wzbogaconego uranu. Ten zaś mógł już posłużyć jako materiał do produkcji broni masowego rażenia.
Co oferuje turystom kopalnia uranu Kletno? Atrakcje związane są z tym, że w 2002 r. udało się udostępnić pouranową sztolnię nr 18 dla ruchu turystycznego. Znajduje się ona przy drodze prowadzącej z Kletna do Sienna. Przygotowana trasa liczy sobie jednak zaledwie ok. 200 m i znajduje na wys. 773 m n.p.m. na północno - wschodnim zboczu Żmijowca. Nigdy nie udało się tutaj znaleźć uranu, ale bardzo ciekawie prezentują się warstwy minerałów odsłonięte w trakcie prac poszukiwawczych. Co warto dodać - nie ma tutaj również możliwością narażenia się na szkodliwe promieniowanie w nadnaturalnych dawkach.
Ile kosztuje zwiedzanie tak nietypowego miejsca, jak kopalnia uranu Kletno? Wg cennika bilet normalny kosztuje 25 zł. Nieco mniej zapłacą osoby, którym przysługuje bilet ulgowy - chodzi w tym przypadku o 20 zł. Obiekt otwarty jest w godzinach od 9 do 17. Kopalnia jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Jednocześnie warto dodać, że wejściówki można nabyć zarówno w kasie na miejscu, jak i online.
Bon turystyczny nie może być wykorzystany do tego, żeby opłacić wejściówki do kopalni uranu Kletno, jednak i tak może przydać się do obniżenia kosztów wycieczki. Istnieje możliwość opłacenia dzięki niemu noclegów w okolicy, wówczas gdy wybieramy się na wyjazd z dziećmi.
Zobacz też: Kopalnia złota w Złotym Stoku. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? [PRZEWODNIK]
Ile czasu może być podziwiana kopalnia uranu Kletno? Czas zwiedzania trwa najczęściej od 40 do 45 min. Długość trasy nie jest wprawdzie zbyt imponująca, ale nad niektórymi jej elementami warto się dłużej pochylić. Szczególnie ciekawy jest zaś zimnowojenny kontekst, w którym powstał ten obiekt.
Jak głęboka była kopalnia uranu Kletno? W toku jej eksploatacji osiągano różne głębokości szybów. Najgłębsze sięgnęły 150 m. Dalszych prób zaniechano z tego powodu, że złoża uranu były tu dość niewielkie i ich wydobycie przestało się opłacać.
O czym jeszcze pamiętać, nim celem naszej podróży stanie się kopalnia uranu Kletno? Jak się ubrać na zwiedzanie tego ciekawego obiektu? Z pewnością przyjdzie nam się zmierzyć z niskimi temperaturami, które osiągają wartość ok. 7 stopni C. Dodatkowo problemem będzie wilgoć. Warto więc zabrać ze sobą ciepłą kurtkę lub bluzą i buty odporne na działanie wody.
Zobacz też: Kopalnia soli w Wieliczce. Atrakcje, ceny czas zwiedzania [PRZEWODNIK]