Największe jeziora w Polsce. Na czele piękne jezioro Śniardwy [LISTA]

Największe jeziora w Polsce to akweny, które co roku przyciągają tysiące turystów. Choć do światowych gigantów naszym jeziorom trochę brakuje, to nie można im odmówić piękna. Planując wakacyjny wyjazd ciężko wyobrazić sobie lepsze miejsce do odprężenia się, niż nasza Kraina Tysiąca Jezior. Oto największe jeziora w Polsce.

Podróż szlakiem największych polskich jezior jest dobrym pomysłem na spędzenie urlopu. Widoki zachwycą nie tylko amatorów żeglarstwa, ale też osoby, które nie przepadają za aktywnością na wodzie. Poniżej przedstawiamy listę największych polskich jezior.

Zobacz wideo Giżycko. Policja patrolowała z pomocą drona zamarznięte jeziora. Widok z góry jest niesamowity

Największe jezioro w Polsce - jezioro Śniardwy

Jeżeli chodzi o największe jezioro w Polsce, to bezkonkurencyjnym zwycięzcą tego miana jest jezioro Śniardwy, znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim. Akwen ten ma powierzchnię wynosząca 113 km kwadratowych. Maksymalna długość tego zbiornika wynosi 22 km, a maksymalna szerokość to 13 km. Jeżeli chodzi o głębokość, to Śniardwy uznawane jest jako dość płytkie jezioro, aczkolwiek najgłębszy punkt tego jeziora znajduje się 23 metry pod taflą wody.

 

Śniardwy leżą w obszarze powiatów mrągowskiego i piskiego oraz znajdują się na trasie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wokół brzegów Śniardw znajduje się wiele atrakcji - ośrodki wypoczynkowe, porty czy kąpieliska. Jezioro chętnie odwiedzane jest przez żeglarzy, jednak trzeba być na nim wyjątkowo ostrożnym. Głównie za sprawą licznych skupisk głazów oraz gwałtownie zmieniającej się pogody. Na jeziorze znajdują się również dwie wyspy: Czarci Ostrów oraz wyspa Pajęcza. Ta pierwsza służyła kiedyś jako miejsce pogańskiego kultu.

Największe jeziora w Polsce - jezioro Mamry

Drugie miejsce w rankingu największych jezior w Polsce zajmuje jezioro Mamry (woj. warmińsko-mazurskie). Kompleks Mamry składa się z sześciu połączonych ze sobą jezior, są to: Mamry Właściwe, Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty oraz Dobskie. Całkowita powierzchnia jeziora wynosi około 100 km kwadratowych. Maksymalna długość to 20 km, a szerokość około 12 km. Maksymalna głębokość jeziora Mamry to około 44 metrów, jednak średnia wynosi około 10 metrów.

Mamry leżą w powiecie węgorzewskim i tak, jak Śniardwy leżą na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Na terenie kompleksu Mamry znajdują się aż 33 wyspy, w tym największa wyspa Mazur, czyli Upałty. Oprócz tego, niektóre z nich tworzą rezerwat ornitologiczny. Przez jezioro prowadzi również trasa żeglugowa z Węgorzewa do miasta Ruciane-Nida.

Największe jezioro w województwie pomorskim - jezioro Łebsko

Podróż po największych jeziorach Polski tym razem zabiera nas do województwa pomorskiego, a konkretnie do gmin Wicko i Smołdzino. Tam znajduje się trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce. Łebsko zajmuje powierzchnię 71 km kwadratowych. Maksymalna długość wynosi 16,4 km, a szerokość 7,6 km. Łebsko jest stosunkowo płytkim jeziorem, gdyż średnia głębokość tego akwenu to tylko 1,6 metra, a najgłębszy punkt znajduje się 6,3 metra pod powierzchnią wody.

 

Jezioro Łebsko zajmuje około 22 proc. terenu Słowińskiego Parku Narodowego, znanego szczególnie ze swoich ruchomych wydm.  Jeżeli chodzi o aspekt turystyczny, to jezioro Łebsko chętnie odwiedzane jest przez wędkarzy, dla których wyznaczane są konkretne strefy połowu. W sezonie letnim często można tam również spotkać fanów kajakarstwa czy żeglarstwa.

Największe jeziora w Polsce - lista. Ranking TOP 20

  1. Śniardwy,
  2. Mamry,
  3. Łebsko,
  4. Dąbie,
  5. Miedwie,
  6. Jeziorak,
  7. Niegocin,
  8. Gardno,
  9. Jamno,
  10. Wigry,
  11. Gopło,
  12. Drawsko,
  13. Roś,
  14. Wielimie,
  15. Tatły-Ryńskie,
  16. Nidzkie,
  17. Bukowo,
  18. Rajgrodzkie,
  19. Lubie,
  20. Żarnowieckie.
Więcej o: