Kopalnia soli Bochnia. Czemu warto ją odwiedzić? [PRZEWODNIK]

Kopalnia soli Bochnia była eksploatowana przez niemal 750 lat. Dość czasu, by stanowić niezwykle interesującą atrakcję turystyczną. Obiekt wpisano też na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kopalnia soli Bochnia - ważne informacje o tym szczególnym miejscu

Co warto wiedzieć, gdy na naszej drodze ma pojawić się kopalnia soli Bochnia? Ważne informacje dotyczą przede wszystkim historii tego miejsca. Kopalnia soli powstała tu w 1248 r. i jest najstarszą na ziemiach polskich. Z jej powstaniem związana jest legenda o pierścieniu św. Kingi. Małżonka Bolesława Wstydliwego miała otrzymać od ojca, węgierskiego króla, jako wiano kopalnie soli w swoim kraju. Wrzucony przez nią do tamtejszego szybu pierścień zaręczynowy miał ponownie ukazać się w bryle soli, na którą natrafiono w podkrakowskiej wsi. Oczywiście chodziło o Bochnię.

W rzeczywistości sól pozyskiwano tu metodą odparowywania wody już w neolicie. Początek wydobycia soli kamiennej to rok 1248. Żupy krakowskie, wydobywające sól w Bochni i Wieliczce, dawały olbrzymie zyski skarbowi państwa. Były też jednym z największych zakładów przemysłowych w Europie, gdzie pracowało nawet 2 tys. górników. Szczyt ich popularności przypadł na XVI i 1 poł. XVII w.  W okresie rozbiorów kopalnia soli Bochnia była zarządzana przez Austriaków. Eksploatacji zaprzestano dopiero w 1990 roku.

Kopalnia soli Bochnia - atrakcje dla turystów

Co oferuje zwiedzającym kopalnia soli Bochnia? Atrakcje dla turystów związane są oczywiście z przeszłością tego miejsca i historią dawnego górnictwa. Zwiedzanie obejmuje wyrobiska i ekspozycje na dwóch poziomach: IV August (176 m) i VI Sienkiewicz (223 m). Znajdziemy tutaj przede wszystkim:

  • interesujące komory, których kształt i budowę geologiczną można podziwiać
  • urokliwe kapliczki, sale i figury
  • ekspozycje dotyczące dawnych metod i sprzętów górniczych

Dostępna jest też Podziemna Ekspozycja Multimedialna pozwalająca także na odbycie wędrówki w czasie. 

 

Kopalnia soli Bochnia - jaka głębokość?

Co jeszcze warto wiedzieć na temat tak niezwykłego obiektu, jak kopalnia soli Bochnia? Jaką głębokość drążenia podziemnych szybów osiągnięto? Chociaż zwiedzanie odbywa się ponad 200 m pod ziemią, to najniższe korytarze położone są w o wiele niższych partiach terenu. Mowa o 468 m głębokości osiągniętych w latach 80. XX w.

Zobacz wideo Pierwszy turysta w kosmosie - miliarder, Richard Branson

Kopalnia soli Bochnia - jak się ubrać, by zwiedzać w komfortowych warunkach?

Jak przygotować się do zwiedzania obiektu takiego, jak kopalnia soli Bochnia? Jak się ubrać? Temperatura pod ziemią wynosi stale ok. 14 stopni C przy wilgotności na poziomie 70 proc. Warto więc zabrać ze sobą cieplejszą odzież. 

Kopalnia soli Bochnia - czas zwiedzania obiektu

Czas zwiedzania kopalni soli Bochnia nie jest mimo wszystko zbyt długi. Wynosi ok. 2 - 2,5 godziny. 

 

Kopalnia soli Bochnia: cennik. Ile zapłacimy za zwiedzanie?

Czy wiele zapłacimy, gdy zechcemy odwiedzić atrakcję taką, jak kopalnia soli Bochnia? Cennik jest zróżnicowany: znajdziemy oferty dla turystów indywidualnych, grup i osób, które decydują się zwiedzać po angielsku. Napotkamy też różne ceny w zależności od pory roku. W wysokim sezonie bilet normalny kosztuje 61 zł, ulgowy zaś jedynie 44. 

Kopalnia soli Bochnia - bon turystyczny

Co zrobić, by mniej zapłacić za zwiedzanie z dziećmi obiektu takiego, jak kopalnia soli Bochnia? Bon turystyczny może w tym wydatnie pomóc. Nie zapłacimy nim za bilety, ale za noclegi już tak. Kopalnia zaś oferuje opcję pobytu nocnego wraz ze zwiedzaniem. 

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Krakowie - które z nich warto odwiedzić?

Więcej o: