Kopalnia złota w Złotym Stoku. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? [PRZEWODNIK]

Kopalnia złota w Złotym Stoku, nazywana ''dolnośląskim Eldorado'', to zupełnie niebywała atrakcja turystyczna. Sól, węgiel, inne metale, ale złoto? Tak jest, właśnie ono było tu wydobywane przez całe wieki.

Kopalnia złota w Złotym Stoku - ważne informacje

Skąd wzięła się kopalnia złota w Złotym Stoku? Ważne informacje na ten temat dotyczą oczywiście odległej przeszłości tych ziem. Współczesny Złoty Stok to miasto w powiecie ząbkowickim u podnóża Gór Złotych (pasmo Sudetów Wschodnich), które liczy sobie ponad 2700 mieszkańców. Ważnym elementem tutejszej gospodarki jest obecnie turystyka. Zwiedzać zaś zdecydowanie jest co - a wszystko z powodu cennego kruszcu, który wydobywany był tutaj przez wieki. Pierwsze ślady takich działań dotyczą X stulecia. Szczyt pomyślności przypadał tu na stulecia od XIII do XVI. Od końca XIV miasto związane było z Czechami. W kolejnym wieku czynnych było tu 190 kopalń i kilkanaście hut. Bito także monetę. Szacuje się, że okresowo produkowano tu 8 proc. całego złota powstającego wówczas w Europie. Wydobywano też arsen. Kres pomyślności przyniosła wojna trzydziestoletnia, która przyniosła ruinę miasta. Od XVIII w. znajdowało się pod władzą Prus. Kopalnia złota w Złotym Stoku została zamknięta w 1960 r. Szacuje się, że wydobyto tu 2 mln ton rudy, która służyła do pozyskania przynajmniej 10 ton złota.  

Kopalnia złota w Złotym Stoku - atrakcje. Co warto zobaczyć?

Co oferuje przyjezdnym kopalnia złota w Złotym Stoku? Atrakcje związane są oczywiście z dawną górniczą przeszłością osady. Odpowiednia ekspozycja śladów dawnej świetności możliwa jest dzięki Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, które powstało tu w 1996 r. Jego oferta została uznana za ''najlepszy produkt turystyczny 2015 r. w Polsce''. Przede wszystkim mamy okazję wejścia do dwóch udostępnionych dla turystów sztolni:

  • ''Gertruda'' (500 m) - w tym miejscu przygotowano dla zwiedzających kolekcję dotyczącą rud i skał miejscowych, ale też innych zakątków świata. Turyści mogą tutaj zapoznać się z dawnymi narzędziami górniczymi, przyrządami i mapami 
  • ''Czarna'' (700 m) - zwiedzający mogą tu przejść korytarzami żłobionymi ręcznie, które pochodzą z XVI w.; można się tu zapoznać z dawnymi technikami górniczymi. Na turystów czeka też podziemny wodospad i przejażdżka kolejką. 

Do dodatkowych atrakcji należą warsztaty płukania złota, pokazy odlewania sztabek czy wystawa minerałów. Można też zwiedzić Średniowieczny Park Techniki, czyli replikę średniowiecznej osady górniczej. 

Zobacz wideo Pierwszy turysta w kosmosie - miliarder, Richard Branson

Kopalnia złota w Złotym Stoku: jaka głębokość wydobycia została osiągnięta?

Z jakimi przeobrażeniami pod ziemią wiązała się kopalnia złota w Złotym Stoku? Jaka głębokość kucia podziemnych szybów została osiągnięta? Okazuje się, że imponująca. Udało się dawniej zejść nawet na 270 m pod powierzchnię ziemi. 

Kopalnia złota w Złotym Stoku. Zdjęcie ilustracyjneKopalnia złota w Złotym Stoku. Zdjęcie ilustracyjne Nadia Shevchenko/shutterstock

Kopalnia złota w Złotym Stoku - jak się ubrać na jej zwiedzanie?

Co jeszcze warto wiedzieć, nim na drodze naszych wędrówek pojawi się kopalnia złota w Złotym Stoku? Jak się ubrać? Panuje tu stała temperatura na poziomie 9 - 10 stopni C. Wymaga to od nas wzięcia ze sobą cieplejszej bluzy, którą można na siebie narzucić w każdej chwili.  

Kopalnia złota w Złotym Stoku: czas zwiedzania. Czy można zwiedzać samemu?

Jak długa jest wizyta w obiekcie takim, jak kopalnia złota w Złotym Stoku? Czas zwiedzania to ok. 90 min. Nie ma możliwości innego zwiedzania, niż tylko z przewodnikiem.

Kopalnia złota w Złotym Stoku. Zdjęcie ilustracyjneKopalnia złota w Złotym Stoku. Zdjęcie ilustracyjne Albin Marciniak/shutterstock

Kopalnia złota w Złotym Stoku: cennik

Ile zapłacimy za to, by w trasie naszej wycieczki mogła się znaleźć Kopalnia złota w Złotym Stoku? Cennik nie jest zbyt wygórowany. Bilet normalny kosztuje 30 zł, ulgowy zaś 24 zł. Do października można to miejsce zwiedzać w godzinach 9 - 18.00. 

Kopalnia złota w Złotym Stoku: bon turystyczny

Oczywiście nie można zapłacić bonem turystycznym za bilety wstępu do kopalni złota w Złotym Stoku, ale obiekty turystyczne dają inne możliwości skorzystania z dofinansowania. Bon turystyczny można wydać na nocleg w przykopalnianym hoteliku połączony ze zwiedzaniem.

Zobacz też: Ciekawe kopalnie do zwiedzania w Polsce. Które obiekty warto zwiedzić jeszcze w te wakacje?

Więcej o: