Kopalnia soli w Wieliczce. Atrakcje, ceny czas zwiedzania [PRZEWODNIK]

Kopalnia soli w Wieliczce to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych w Małopolsce. Sól kamienną wydobywano tu od XIII w. do 1996 r. Pozostały po niej podziemia z kaplicami i licznymi komorami.

Wieliczka - atrakcje nieopodal Krakowa

Kopalnia soli w Wieliczce posiada bardzo dobre położenie względem Krakowa - Wieliczka jest od niego oddalona zaledwie o 15 km. Sprawia to, że liczne wycieczki szkolne lub przeznaczone dla obcokrajowców, chętnych zobaczyć Polskę, trafiają tutaj przy okazji wizyty w Krakowie. Z pewnością warto zobaczyć kopalniane podziemia nawet jako główną atrakcję. 

Kopalnia soli w Wieliczce: ważne informacje

Co warto wiedzieć o takim miejscu, jak kopalnia soli w Wieliczce? Ważne informacje dotyczą w tym przypadku przede wszystkim historii niezwykłego obiektu, który został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Sól drogą odparowywania solanki pozyskiwano tutaj już ok. 3 tys. lat p.n.e., jednak sól kamienną wydobywano od XIII w. aż do 1996 r. W czasach II Rzeczpospolitej dochody z żup krakowskich, a więc także omawianej kopalni, dawały skarbowi państwa nawet trzecią część dochodów. Wydajność stała przy tym na niesamowicie wysokim poziomie. Ciekawostką jest, że wielicka sól pojawia się na naszych stołach również dzisiaj - również drogą odparowywania zasolonych wód, które pojawiają się w kopalnianych chodnikach i wnętrzach. W ten sposób symbolicznie historia zatoczyła koło. Oczywiście 700 lat wydobycia ''białego złota'' związane było nie tylko z powstaniem licznych komór, które dziś mają charakter turystyczny, ale do wykształcenia się swego rodzaju górniczej kultury. Jej pozostałością są m.in. liczne kaplice w podziemiach wielickiej kopalni. 

Zobacz wideo 'Bramę do piekła' przypadkiem stworzyli naukowcy z ZSRR

Kopalnia soli w Wieliczce - atrakcje dla zwiedzających

Co kryje w sobie kopalnia soli w Wieliczce? Atrakcje dla zwiedzających są liczne - warto dodać, że w toku eksploatacji doszło do wydrążenia labiryntu 300 km korytarzy. Sól wybierano z 2040 komór, które znajdują się na 9 poziomach. Obecnie udostępnia się turystom trasę liczącą 3,5 km długości i obejmującą dostęp do 20 komór. Kopalnia soli w Wieliczce to przede wszystkim następujące atrakcje:

  • Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka: z wystawą na powierzchni w Zamku Żupnym i pod powierzchnią - na III poziomie kopalni (135 m pod powierzchnią)
  • warzelnia solankowa - produkuje kilkanaście tysięcy ton soli łącznie
  • tężnia solankowa o właściwościach prozdrowotnych
  • podziemia kopalni

Zjeżdżając pod powierzchnię kopalni powinniśmy mieć świadomość, że rocznie odwiedza to miejsce nawet 1,3 miliona turystów. Dawniej były wśród nich takie postaci, jak Fryderyk Chopin, Karol Wojtyła czy J. W. Goethe - możliwe, że również Mikołaj Kopernik. 

Kopalnia soli Wieliczka. Jak głęboko jest położona?

Ile metrów pod ziemią znajduje się Kopalnia soli Wieliczka? Jak głęboko jest położona? W toku eksploatacji tutejszych szybów udało się zejść pod ziemię na bardzo znaczną głębokość. Maksymalnie wynosi ona 327 m pod powierzchnią ziemi. Oprócz kapliczek, w tym jednej poświęconej Janowi Pawłowi II, znajdziemy tu choćby nowoczesną salę kinową na głębokości 125 m pod ziemią. 

Kopalnia soli Wieliczka - jak się ubrać?

W jaki sposób przygotować się, gdy w planach zwiedzania jest kopalnia soli Wieliczka? Jak się ubrać? Temperatura jest tutaj stała i wynosi od 16 do 18 stopni C. Stąd też trzeba zabrać ze sobą nieco cieplejsze okrycie nawet w upalne dni. 

 

Kopalnia soli w Wieliczce - czas zwiedzania

Ile czasu zajmie w naszym planie dnia kopalnia soli w Wieliczce? Czas zwiedzania to ok. 2 - 2,5 godz. Chodzi o wybór opcji z oglądaniem Muzeum Żup Krakowskich. 

Kopalnia soli w Wieliczce - cennik

Kopalnia soli w Wieliczce - cennik dla turystów indywidualnych niestety nie rozpieszcza kupujących, ale i tak warto. Bilet normalny to wydatek rzędu 73 zł za osobę. Dzieci i młodzież wejdą za niższą kwotę, bo już za 55 zł. Seniorzy i studenci zapłacą 63 zł. Można też zaoszczędzić kupując bilet rodzinny 2 + 2 za 201 zł. Dzieci do lat 4 są zwolnione z opłat.  

Kopalnia soli w Wieliczce - bon turystyczny. Jak go wykorzystać?

Co zrobić, by mniej zapłacić za wizytę w obiekcie takim, jak kopalnia soli w Wieliczce? Bon turystyczny 500+ to jeden ze sposobów. Nie można go jednak wykorzystać na sam zakup biletów. Można jednak wykorzystać te pieniądze na nocleg w okolicy lub samej kopalni - oferuje się tu możliwość spędzenia nocy pod ziemią połączoną ze zjedzeniem posiłku i zwiedzaniem. 

Zobacz też: Miejsca historyczne na wakacje. Które z nich chętnie odwiedzamy?

Więcej o: