Szlaki na Gęsią Szyję, czyli jak dotrzeć na popularny szczyt w Tatrach i się nie przemęczyć?

Szlaki na Gęsią Szyję to trasy szczególnie polecane dla początkujących piechurów. Ich przebieg jest na tyle łagodny, że nawet niedoświadczone osoby zdołają sobie z nimi poradzić bez większych trudności.

Najłatwiejsze szlaki na Gęsią Szyję. Gdzie leży szczyt?

Szlaki na Gęsią Szyję są jednymi z najbardziej uczęszczanych w tej części Tatr. Najłatwiejsze szlaki na Gęsią Szyję gwarantują, że nie zmęczysz się tak bardzo jak na innych trasach, a mimo to będziesz mógł podziwiać piękno gór i wspaniałą panoramę roztaczającą się ze szczytu. 

Gęsia Szyja jest wzniesieniem w reglowej części Tatr Wysokich o wysokości 1489 m n.p.m. Znajduje się pomiędzy dwiema dużymi dolinami: Doliną Suchej Wody oraz Doliną Białki (od wschodu). Turystów na ten szlak przyciąga także obecność Rusinowej Polany, która jest jedną z najchętniej odwiedzanych i urokliwych w Tatrach.

Szlaki na Śnieżnik nie należą do najbardziej wymagających, ale mimo to warto je pokonać dla rozciągających się z góry widoków. Szlaki na Śnieżnik. Którą trasę wybrać, aby dostać się na szczyt?

Najtrudniejsze szlaki na Gęsią Szyję. Jak dostać się na górę?

Jedyną trasę wiodącą na Gęsią Szyję trudno określić mianem najtrudniejszego szlaku na Gęsią Szyję. Jest to stosunkowo łagodne podejście, które nie powinno nastręczyć większych trudności nawet początkującym wędrowcom górskim. Mowa oczywiście o zielonym szlaku turystycznym wiodącym przez Wierchporoniec do Doliny Gąsienicowej. Ze szczytu schodzi on na Przysłop Waksmundzki, za którym krzyżuje się ze szlakiem do Wodogrzmotów Mickiewicza, skąd prowadzi już wprost na szczyt.

Szlak na Gęsią Szyję jest przyjazny i równie piękny o każdej porze roku, dlatego spotkać tu można także zimą wielu piechurów pragnących podziwiać zimową panoramę Tatr.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Wejście na Gęsią Szyję. Trasy

Wejście na Gęsią Szyję choć jest trasą niezbyt trudną, to jednak brak adrenaliny towarzyszącej wspinaczce wysokogórskiej, rekompensuje piękną panoramą Tatr. Ze szczytu podziwiać można zarówno wzniesienia w Tatrach Bielskich, Wysokich jak i Zachodnich. Co do tego pierwszego pasma to przy dobrych warunkach da się zaobserwować m.in.  Murań, Nowy Wierch czy Kopę Bielską. Widoczne są także należące do Tatr Wysokich: Czarny Szczyt, Łomnica, Kopa Lodowa, a przede wszystkim Rysy. Na południu rozciąga się za to widok na masywy: Wołoszyna i Koszystej.

Szlaki na Gęsią Szyję dla początkujących. Trasa z Zazadni

Szlaki na Gęsią Szyję dla początkujących i rodzin z dziećmi są wręcz idealne. Dzięki nim można poznać piękno gór i zakosztować wędrówek po nich bez narażania się na niebezpieczeństwa czychające w ich wyższych partiach. Na Gęsią Szyję można dostać się z kilku stron, jednak najbardziej malownicza wydaje się ta wiodąca z Zazadni. Z miejscowości tej na Rusinową Polanę (1200 m n.p.m.) prowadzi szlak niebieski. Na pierwszym rozwidleniu, opuszczamy trasą niebieską i kierujemy się do Doliny Złotego Potoku. Tam znajduje się urokliwa Kaplica Matki Boskiej Jaworzyńskiej, którą mijamy by trafić wprost na Polanę Rusinową. Stąd na Gęsią Szyję podążamy szlakiem zielonym. Droga na szczyt  prowadzi po schodach, które zwłaszcza po deszczu mogą być zdradliwe, dlatego warto zachować należytą ostrożność. 

Szlaki na Gęsią Szyję dla zaawansowanych. Mapa

Szlaki na Gęsią Szyję dla zaawansowanych mogą okazać się "zbyt nudne", jednak mimo to warto je zaliczyć dla pięknych krajobrazów, które podziwiać można ze szczytu. Wedrówkę na szczyt warto urozmaicić sobie podziwianiem wyjątkowej flory i fauny górskiej, którą można tu zaobserwować przy odrobinie wysiłku.

Szlak na Gęsią Szyję: czas wejścia

Czas wejścia szlakiem na Gęsią Szyję z Zazadni nie powinien przekroczyć 2,5 godziny i to biorąc pod uwagę, że będziemy poruszać się spacerowym tempem. Jest to stosunkowo krótka trasa, w sam raz jeśli dopiero przyjechaliśmy na urlop w Tatry i potrzebujemy delikatnej rozgrzewki przed poważniejszymi wyzwaniami.

Szlaki na Skrzyczne wiodą ze Szczyrku, ale także z innych, mniejszych miejscowości w okolicy. Szlaki na Skrzyczne. Jak dostać się na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego?

Szlak na Gęsią Szyję: długość

Długość Szlaku na Gęsią Szyję zależy od tego, gdzie obierzemy punkt początkowy. Dla przykładu startując z parkingu na Palenicy Białczańskiej do przejścia przyjdzie nam niespełna 9 km. Ale jeśli postanowimy zdobyć wzniesienie z Wierchu Poroniec, to odległość ta będzie wynosić już tylko 4,5 km. 

Zobacz też: Tatry - najlepsze miejsce na urlop. Ciekawe lokalizacje, szlaki i najwyższe szczyty

Więcej o: