Szlaki na Błatnią to trasy turystyczne odwiedzane przez piechurów w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania jeśli chodzi o wędrówki górskie. Najłatwiejsze szlaki na Błatnią przez całe wakacje (i nie tylko) przyciągają rzesze turystów, nawet tych spacerujacych po górach z dziećmi. Jest to konsekwencją tego, że Błatnia jest stosunkowo niskim szczytem, nieprzekraczającym 1000 m n.p.m., a przy tym z wyjątkowo łagodnym podejściem.
Błatnia liczy sobie dokładnie 917 m n.p.m. i położona jest w Paśmie Wiślańskim Beskidu Śląskiego. Wzniesienie góruje nad Doliną Wapienicy. Od Klimczoka, będącego najwyższym punktem miasta Bielsko- Biała, dzieli ją niecałe 4 km. Na szczcie znajduje się schronisko PTTK, którego początki sięgają lat 20. XX wieku.
Subiektywnie, najtrudniejszym szlakiem na Błatnią można uznać szlak czerwony wychodzący z Jasionek. Na miejscu znajduje się duży parking, dlatego najlepiej dostać się do niego własnym transportem, zwłaszcza, że komunikacja zbiorowa kursuje rzadko. Trudność szlaku na Błatnią polega na tym, że dość ostro wije się on w górę, zwłaszcza w początkowej fazie. Dalej trasa prowadzi przez las na Czupel i w ostatnim etapie dociera do polan prowadzących aż na Błatnią.
Wejście na Błatnią bez względu na wybraną trasę nie powinno nikomu nastręczyć problemów. Mimo, że szczyt nie należy do najwyższych, to jednak warto się na niego dostać, gdyż jest świetnym punktem widokowym, a rozciągająca się z niego panorama zachwyci każdego amatora górskich krajobrazów.
Z góry dojrzeć można:
Szlaki na Błatnią dla początkujących doskonale sprawdzą się w roli jednodniowej wycieczki połączonej z piknikiem na zboczach wzniesienia, gdzie obserowować można wyjątkowe widoki. Na Błatnią prowadzi 5 szlaków, ale tak naprawdę miejsc startowych jest co najmniej 9. Na szczyt można udać się zarówno z Brennej i Skoczowa, jak i z Szyndzielni. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, trzeba liczyć się z koniecznością odbycia minimum 2-godzinnego marszu, w trakcie którego trafimy na spore przewyższenia:
Szlaki na Błatnią dla zaawansowanych piechurów nie mogą stanowić poważnego wyzwania, jednak ze względu na jej walory krajobrazowe, warto poświęcić kilka godzin i wspiąć się na szczyt.
Jak już wspomniano wyżej, szlak na Błatnią czas wejścia ma ograniczony do około 2 godzin, bez względu na to, jaki wariant wybierzemy. Większość z nich cechują łagodne i przyjemne podejścia, jednak nie należy ich lekceważyć i zawsze mieć na trasie odpowiednie obuwie, które zabezpieczy zarówno kostkę przed skręceniem jak i podeszwę przed bolesnymi odciskami.
Szlaki na Błatnią ze względu na różnorodność dostępnych tras mogą nieco różnić się długością. Większość tras oscyluje jednak wokół 5-6 km.
Zobacz też: Szlaki na Kościelec. Którędy najszybciej dostać się na szczyt w Tatrach?