Szlaki na Błatnią. Którędy najłatwiej dostać się na szczyt Beskidu Śląskiego?

Szlaki na Błatnią to wyjątkowo proste i przyjemne trasy, które pokonać może każdy - nawet rodzice z małymi dziećmi. Którędy wybrać się na szczyt?

Najłatwiejsze szlaki na Błatnią. Gdzie mieści się szczyt?

Szlaki na Błatnią to trasy turystyczne odwiedzane przez piechurów w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania jeśli chodzi o wędrówki górskie. Najłatwiejsze szlaki na Błatnią przez całe wakacje (i nie tylko) przyciągają rzesze turystów, nawet tych spacerujacych po górach z dziećmi. Jest to konsekwencją tego, że Błatnia jest stosunkowo niskim szczytem, nieprzekraczającym 1000 m n.p.m., a przy tym z wyjątkowo łagodnym podejściem. 

Błatnia liczy sobie dokładnie 917 m n.p.m. i położona jest w Paśmie Wiślańskim Beskidu Śląskiego. Wzniesienie góruje nad Doliną Wapienicy. Od Klimczoka, będącego najwyższym punktem miasta Bielsko- Biała, dzieli ją niecałe 4 km. Na szczcie znajduje się schronisko PTTK, którego początki sięgają lat 20. XX wieku. 

Pies Z psem na szlak nie wejdziesz. Przez to turyści porzucają zwierzęta w górach

Najtrudniejsze szlaki na Błatnią. Trasa z Jasionek

Subiektywnie, najtrudniejszym szlakiem na Błatnią można uznać szlak czerwony wychodzący z Jasionek. Na miejscu znajduje się duży parking, dlatego najlepiej dostać się do niego własnym transportem, zwłaszcza, że komunikacja zbiorowa kursuje rzadko. Trudność szlaku na Błatnią polega na tym, że dość ostro wije się on w górę, zwłaszcza w początkowej fazie. Dalej trasa prowadzi przez las na Czupel i w ostatnim etapie dociera do polan prowadzących aż na Błatnią.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Wejście na Błatnią. Trasy

Wejście na Błatnią bez względu na wybraną trasę nie powinno nikomu nastręczyć problemów. Mimo, że szczyt nie należy do najwyższych, to jednak warto się na niego dostać, gdyż jest świetnym punktem widokowym, a rozciągająca się z niego panorama zachwyci każdego amatora górskich krajobrazów. 

Z góry dojrzeć można:

  • na wschodzie masyw Trzech Kopców i Klimczoka. Na prawo od niego wyłania się masyw Skrzycznego, czyli najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego. Przy dobrych warunkach atmosferycznych w dali dostrzec da się też wał Baraniej Góry, czyli główny grzbiet Pasma Wiślańskiego.
  • na południowym zachodzie widoczne są szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego: Wielki Połom (1067 m n.p.m.) czy masyw Kozubowej (981 m n.p.m.).
  • od północy widoczna jest rozległa panorama miasteczek i wsi śląskich aż po Bielsko-Białą
 

Szlaki na Błatnią dla początkujących. Jak dotrzeć na górę?

Szlaki na Błatnią dla początkujących doskonale sprawdzą się w roli jednodniowej wycieczki połączonej z piknikiem na zboczach wzniesienia, gdzie obserowować można wyjątkowe widoki. Na Błatnią prowadzi 5 szlaków, ale tak naprawdę miejsc startowych jest co najmniej 9. Na szczyt można udać się zarówno z Brennej i Skoczowa, jak i z Szyndzielni. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, trzeba liczyć się z koniecznością odbycia minimum 2-godzinnego marszu, w trakcie którego trafimy na spore przewyższenia:

  • z Brennej na górę prowadzi szlak żółty przez Przełęcz Karkoszczonkę
  • z Jaworza Centrum szlak turystyczny żółty 
  • z Wapienicy szlak turystyczny niebieski
  • ze Skoczowa przez Łazek szlak turystyczny zielony, a dalej czerwony
  • z Jaworza Nałęża przez Łazek szlak turystyczny czerwony
  • z Klimczoka szlak turystyczny żółty
  • ze Szczyrku szlak turystyczny żółty, a dalej czerwony.  

Szlaki na Błatnią dla zaawansowanych. Mapa

Szlaki na Błatnią dla zaawansowanych piechurów nie mogą stanowić poważnego wyzwania, jednak ze względu na jej walory krajobrazowe, warto poświęcić kilka godzin i wspiąć się na szczyt. 

Szlak na Błatnią: czas wejścia

Jak już wspomniano wyżej, szlak na Błatnią czas wejścia ma ograniczony do około 2 godzin, bez względu na to, jaki wariant wybierzemy. Większość z nich cechują łagodne i przyjemne podejścia, jednak nie należy ich lekceważyć i zawsze mieć na trasie odpowiednie obuwie, które zabezpieczy zarówno kostkę przed skręceniem jak i podeszwę przed bolesnymi odciskami. 

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch Najciekawsze kolejki linowe w Polsce, czyli na Kasprowy i nie tylko!

Szlak na Błatnią: długość trasy

Szlaki na Błatnią ze względu na różnorodność dostępnych tras mogą nieco różnić się długością. Większość tras oscyluje jednak wokół 5-6 km. 

Zobacz też: Szlaki na Kościelec. Którędy najszybciej dostać się na szczyt w Tatrach?

Więcej o: