Szlaki na Kościelec. Którędy najszybciej dostać się na szczyt w Tatrach?

Szlaki na Kościelec kuszą swoją urodą turystów z różnych stron Polski i nie tylko. Jak przygotować się do zdobycia jednego z ważniejszych szczytów w Tatrach Wysokich?

Najłatwiejsze szlaki na Kościelec. Gdzie położony jest szczyt?

Szlaki na Kościelec z całą pewnością nie należą do tych prostych, proponowanych dla początkujących wędrowców górskich. Nawet najłatwiejsze szlaki na Kościelec, choć uwodzą swoją urodą piechurów, potrafią być zdradliwe, a co za tym idzie wymagają odpowiednich umiejętności i sprzętu. Sam Kościelec jest szczytem o wysokości 2155 m n.p.m., położonym w Tatrach Wysokich. Znajduje się on w bocznej Grani Kościelców, i dzieli Dolinę Gąsienicową na: Czarną i Zieloną. Z góry rozciąga się wyjątkowy widok na całą Dolinę Gąsienicową, ale także panorama szczytów, przez które biegnie najtrudniejszy górski szlak w Polsce, czyli Orla Perć. 

Jedną z ciekawostek dotyczących Kościelca jest to, że rozważano umieszczenie w jego ścianie sarkofagu z ciałem wieszcza narodowego - Juliusza Słowackiego, jednak ostatecznie nie zdecydowano się na to rozwiązanie. 

Najtrudniejsze szlaki na Kościelec. Szlak z Karbu

Najtrudniejszym, a zarazem jedynym szlakiem na Kościelec jest czarny szlak turystyczny prowadzący z Karbu. Na całej jego długości nie ma żadnych dodatkowych, sztucznych ułatwień w postaci lin czy łańcuchów, co jest szczególnie niebezpieczne w razie mokrej lub śliskiej skały. Do Karbu, gdzie startuje szlak turystyczny, mozna dostać się z kolei jednym z dwóch szlaków wiodących z Doliny Gąsienicowej.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Wejście na Kościelec. Trasa z Kuźnic

Wejście na Kościelec nie należy do najłatwiejszych, a przebycie całego szlaku wymaga wielogodzinnej wędrówki, dlatego warto wcześniej dobrze zastanowić się, czy nasze warunki fizyczne pozwalają nam na odbycie takiej trasy. 

Punktem wyjściowym trasy do wejścia na Kościelec są Kuźnice. Stąd droga prowadzi przez:

  • Boczań
  • Przełęcz między Kopami
  • Schronisko PTTK Murowaniec
  • Czarny Staw Gąsienicowy
  • Karb
  • Kościelec 

Z powrotem większość piechurów kieruje się ponownie na Karb, dalej nad Zielony Staw Gąsienicowy, Pod Murowańcem przez Karczmisko i Dolinę Jaworzynka, aż do będących punktem startowym Kuźnic.

Szlaki na Kościelec dla początkujących. Kościelec nie jest szczytem dla wszystkich!

Turyści poszukujący szlaków na Kościelec dla początkujących mogą poczuć się rozczarowani, gdyż niestety takie nie istnieją. Kościelec należy do szczytów najwyższych w Tatrach, a co za tym idzie najbardziej wymagajacych. Szlak prowadzący na niego jest dość trudny, z ekspozycją, a przy tym brak dodatkowej infrastruktury asekuracyjnej, co sprawia, że na wędrówkę na szczyt powinny decydować się jedynie osoby posiadające odpowiednie przygotowanie kondycyjne i sprzętowe, a także doświadczenie w poruszaniu się po trudnym, górskim terenie. 

 

Szlaki na Kościelec dla zaawansowanych. Mapa

Szlaki na Kościelec dla zaawansowanych wędrowców górskich nie powinny stanowić większego problemu, jednak pamiętajmy że arogancja w górach często ma wysoką cenę. Dlatego decydując się na jakąkolwiek wyprawę w wysokie góry, należy zachować wszelką ostrożność i być przygotowanym na każdą sytuację. Tylko w ten sposób można uniknąć niepowodzenia. Podstawą jest ciągły monitoring pogody - nie wybieramy się na szlak, gdy prognozowane są burze czy opady deszczu. Wtedy szczególnie możemy być narażeni na niebezpieczeństwo - wystarczy przypomnieć wypadek jaki miał miejsce w 2019 roku na Giewoncie, gdzie w czasie burzy kilka osób poniosło śmierć. 

Szlak na Kościelec: czas wejścia

Czas wejścia szlakiem na Kościelec z Kuźnic i z powrotem powinien zamknąć się w ciągu 8 godzin. Oczywiście na ostateczny efekt składa się wiele czynników, ale trzeba brać pod uwagę, że jest to trasa, która wymaga nieco więcej czasu i sił na jej pokonanie. 

Szlak na Kościelec: długość

Opisywany szlak na Kościelec z Kuźnic i z powrotem liczy sobie około 17 km.

Zobacz też: Szlaki na Zawrat. Którędy najlepiej wybrać się na szczyt?

Więcej o: