Szlaki na Pilsko. Czy warto zdobyć szczyt Beskidu Żywieckiego?

Szlaki na Pilsko prowadzą wprost ku granicy polsko-słowackiej. Ze szczytu można podziwiać bardzo szeroką panoramę - przy sprzyjających warunkach zobaczymy Tatry, Beskidy Zachodnie, a nawet część Sudetów.

Najłatwiejsze szlaki na Pilsko. Gdzie położony jest szczyt?

Szlaki na Pilsko są jednymi z najchętniej uczęszczanych w Beskidzie Żywieckim, zlokalizowanym w paśmie Karpat. Najłatwiejsze szlaki na Pilsko doprowadzą nas na stronę słowacką, gdyż to właśnie tam znajduje się najwyższy wierzchołek masywu liczący sobie 1557 m n.p.m. Po polskiej stronie takim punktem pozostaje natomiast wchodząca w skład tegoż masywu Góra Pięciu Kopców (1543 m n.p.m.). Pilsko zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, objęte jest ochroną ze względu na szczególne walory flory tu występującej. Turyści podczas wspinaczki na szczyt mają okazję zaobserwować m.in.: knieć górską, rzeżuchę łąkową, tojad mocny, wełnianki, czy borówkę brusznicę. Do najcenniejszych gatunków pojawiających się tu zalicza się: niebielistkę trwałą, czosnek syberyjski, modrzewnicę zwyczajną i turzycę skąpokwiatową. 

Najtrudniejsze szlaki na Pilsko. Jak dostać się na szczyt?

Najtrudniejsze szlaki na Pilsko mogą dać poważnie w kość turystom, zwłaszcza przy trudnych warunkach atmosferycznych i niedostatecznym przygotowaniu kondycyjnym. W przypadku ograniczonej widoczności dość łatwo można zgubić drogę, a to może prowadzić do spędzenia dodatkowych godzin na szlaku. 

Największa ilość turystów pieszych decyduje się na zdobycie Pilska trasą wiodącą z Korbielowa. Tu można zaparkować samochód np. w pobliżu Zajadu Smerek lub w okolicy pola namiotowego, a następnie ruszyć na szlak. Celem jest dotarcie przez grań do Hali Miziowej, gdzie znajduje się schronisko PTTK, w którym można odpocząć i coś zjeść. Stąd na szczyt Pilska rusza się czarnym szlakiem wiodącym wzdłuż wyciągu orczykowego. Po około pół godzinie uda dotrzeć się na Górę Pięciu Kopców, a stąd już tylko 400 m dzieli turystów od szczytu.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Wejście na Pilsko. Trasy dla narciarzy

Wejście na Pilsko to tylko jedna z atrakcji przewidzianych dla turystów. Szczyt jest także z powodzeniem wykorzystywany przez amatorów białego szaleństwa. Trasy dla narciarzy znajdują się na północnych stokach masywu. Tu zlokalizowany jest jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Chodzi oczywiście o Korbielów. Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie może pochwalić się 10 wyciągami, w tym jednym krzesełkowym. Dla narciarzy poprowadzono tu niespełna 20 km doskonałych tras. Drugim ośrodkiem jest Kolej Baba w Korbielowie Kamiennej - zdecydowanie bardziej kameralny i nie tak rozbudowany jak ten pierwszy.

Szlaki na Pilsko dla początkujących

Szlaki na Pilsko dla początkujących mogą wydawać się nieco męczące, jednak warto je pokonać aby móc nacieszyć oczy widokiem rozciągajacym się z masywu. Większość tras turystycznych przebiegających w tej okolicy prowadzi na Górę Pięciu Kopców:

  • szlak żółty: Korbielów – Hala Miziowa – Góra Pięciu Kopców
  • szlak czarny: Hala Miziowa – Góra Pięciu Kopców
  • szlak niebieski graniczny szlak przełęcz Glinne – Góra Pięciu Kopców – Trzy Kopce; z Góry Pięciu Kopców na szczyt Pilska
  • szlak zielony: Góra Pięciu Kopców – Pilsko – Mechy – Orawskie Wesele.

Szlaki na Pilsko dla zaawansowanych. Mapa

Szlaki na Pilsko dla zaawansowanych nie powinny sprawiać większej trudności. Jednak do pokonania ich, podobnie jak w innych przypadkach, należy się odpowiednio przygotować. Zawsze wybierając się w góry trzeba śledzić prognozy pogody, mieć ze sobą mapę i naładowany telefon komórkowy, a także odpowiednie ubranie i ekwipunek.

Szlak na Pilsko: czas wejścia

Czas wejścia szlakiem na Pilsko zależy od tego, w jak dobrej kondycji fizycznej jesteśmy oraz od tego jak długi szlak wybierzemy. Najbardziej popularna trasa, wiodąca z Korbielowa przez Halę Miziową na szczyt i z powrotem, nie powinna zająć więcej niż 6 godzin.

 

Szlak na Pilsko: długość trasy

Długość szlaku na Pilsko z Korbielowa, o którym wspomniano wyżej wynosi około 14,5 km. Jest to więc już całkiem spora odległość wymagająca od piechurów nieco wprawy w marszach po górach.

Zobacz też: Szlaki na Śnieżnik. Którą trasę wybrać, aby dostać się na szczyt?

Więcej o: