Jak się ubrać na kajaki? Co zabrać ze sobą na spływ?

Jak się ubrać na kajaki? Sezon na spływy potrwa jeszcze dość długo, oczywiście o ile pogoda pozwoli. Warto zaopatrzyć się w ubrania, które nie będą nam przeszkadzać w radości czerpanej z przygody na łonie natury.

Spływ kajakiem - przygotowanie

Co zrobić, nim wybierzemy się na spływ kajakiem? Przygotowanie do takiej wycieczki jest w dużej mierze uzależnione od tego, jak będzie ona przebiegała. Wielu z nas pokochało taki sport, ale najczęściej są to krótkie spływy, dobre nawet dla początkujących. Wówczas należy stosować się do pewnych podstawowych zasad, jednak więcej problemów sprawi np. kilkudniowy spływ z noclegiem w namiotach. Wówczas trzeba nie tylko zabrać ze sobą rzeczy w sposób bardziej przemyślany, ale i zadbać o odpowiednio spakowany bagaż. 

Co jeszcze wziąć pod uwagę, gdy wybieramy się na spływ kajakowy? Przygotowanie musi odnosić się do pory roku i akwenu, po którym będziemy płynąć. Ubiór w lecie nie musi być tak starannie dobierany, jak wiosną i przede wszystkim jesienią. Pływanie kajakiem po jeziorze jest z reguły mniej wymagające, niż po rzece o dość bystrym nurcie. 

Kajaki - strój swobodny, o sportowym charakterze

Jak się ubrać na kajaki? Strój musi być swobodny, co oczywiście premiuje wszystkie ubrania o sportowym charakterze. Dodatkowo warto wyposażyć się w takie, gdzie zastosowano materiały szybkoschnące. Ostatni element jest istotny z uwagi na to, że raczej nie ma możliwości tego, by nie zmoczyć się podczas wyprawy na kajaki. Zważywszy na zmienność pogody może się przydać zarówno strój kąpielowy, jak i nieco cieplejsza bluza przeciwdeszczowa. 

Zobacz wideo Ten kurort kryje tajemnicę, o której wiedzą nieliczni

Co wziąć na kajaki? Wygodne buty

Co wziąć na kajaki? Wiele osób zapomina o odpowiednim obuwiu. Z reguły są to klapki lub sandały, rzadziej trampki. Każdy z tych typów butów posiada dość znaczne wady, które mogą wystąpić podczas spływu i dość mocno uprzykrzyć nam życie. Klapki możemy zwyczajnie zgubić w wodzie wtedy, gdy przyjdzie nam przenosić kajak lub dojdzie do wywrotki. Trampki w podobnej sytuacji bardzo szybko nasiąkają wodą, co także nie czyni z nich najlepszego obuwia na kajaki. Poleca się więc wybór butów nieprzemakalnych. Ważne też, by posiadały twardą podeszwę. 

Strój na kajaki - nakrycie głowy 

Co jeszcze trzeba zabrać ze sobą, jeśli chodzi o strój na kajaki? Przede wszystkim ważne jest nakrycie głowy. Nie możemy zapominać o tym, że podczas spływu kajakowego będziemy narażeni na niezwykle silne działanie promieni słonecznych. Dobrze też, by nakrycie głowy posiadało daszek tak, żeby nie opalić sobie nadmiernie twarzy. Z tego samego powodu warto wyposażyć się w krem z filtrem. 

Co potrzebne jest na kajaki? O czym jeszcze pamiętać?

Co potrzebne jest na kajaki, by czuć się komfortowo i beztrosko? Zdecydowanie przyda się środek przeciwko komarom, które nad wodą mogą być szczególnie uciążliwe. Przydadzą się także ubrania na zmianę, które będziemy mogli ubrać podczas przerwy w trakcie spływu, zrzucając jednocześnie z siebie te przemoczone. W przypadku takich rozrywek, jak spływ kajakowy, kłopotliwe jest zawsze przechowywanie rzeczy osobistych. Trudno jest nam jednak obyć się np. bez gotówki czy telefonu. Trzeba je jednak umieścić w wodoszczelnym etui. Uchroni nas ono przed kosztownymi stratami finansowymi. Dobrze jest ze sobą zabrać oczywiście także prowiant, zwłaszcza wodę do picia. Konieczne jest w końcu zabranie ze sobą apteczki. Powinny w niej się znaleźć m.in.:

  • plastry
  • woda utleniona
  • tabletki przeciwbólowe
  • zestaw do usuwania kleszczy
  • inne przydatne akcesoria

Zobacz też: Bory Tucholskie. Jakie atrakcje czekają na turystów?

Więcej o: