Największe ogrody botaniczne w Polsce - w których z nich znajdziemy szczególnie ciekawe okazy roślin?

Jakie są największe ogrody botaniczne w Polsce? Takie miejsca to nie tylko doskonałe przestrzenie dla wypoczynku, ale także wprost idealne lokalizacje dla poznania nowych gatunków roślin. Często także egzotycznych.

Największe ogrody botaniczne w Polsce - lista najstarszych miejsc w naszym kraju

Jakie są największe ogrody botaniczne w Polsce? Lista takich placówek powinna się zaczynać od tych, które były w naszym kraju prekursorami. Pierwsza taka instytucja powstała w mieście, które obecnie znajduje się poza granicami Rzeczpospolitej, czyli w Grodnie. Tam to w 1775 r. utworzono ogród botaniczny przy Królewskiej Szkole Lekarskiej. Moda na ochronę poszczególnych gatunków roślin i udostępnianie ich w formie ekspozycji bardzo szybko się jednak rozpowszechniła. Już w 1783 r. powstał ogród botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który obecnie zajmuje powierzchnię 9,6 ha. Występuje tu ponad 1000 gatunków roślin gruntowych i 2000 szklarniowych. Rośnie tutaj między innymi liczący sobie 230 lat szypułkowy ''Dąb Jagielloński'', który jest równolatkiem samego ogrodu. 

Jakie są najlepsze ogrody botaniczne w Polsce? Ranking ciekawych miejsc

Jakie są najlepsze ogrody botaniczne w Polsce? Ranking musi zawierać wspomnianą instytucję powołaną przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz niej trzeba jeszcze zwrócić uwagę na inne. Oto ranking pozostałych największych i najciekawszych ogrodów botanicznych w Polsce:

  • Ogród Botaniczny w Łodzi
  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie
  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu
  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Ogród Botaniczny - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk w Powsinie
  • Ogród Botaniczny w Oliwie

Najlepsze ogrody botaniczne w Polsce - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu

Jeśli chodzi o najlepsze ogrody botaniczne w Polsce, to na pewno warto zwrócić uwagę na Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu. Ogromnym atutem jest jego lokalizacja, bo położony jest blisko Ostrowa Tumskiego, co dodaje mu niepowtarzalnego uroku. Powstał w 1811 r. i w toku swojego funkcjonowania zgromadził 12 tys. gatunków roślin. Bardzo cenione są tutejsze szklarnie, gdzie eksponowane są m.in. kaktusy, rośliny wodne, bluszcze i rośliny egzotyczne.  

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Ranking ''Największe ogrody botaniczne w Polsce'' - Ogród Botaniczny w Łodzi

Największe ogrody botaniczne w Polsce reprezentuje Ogród Botaniczny w Łodzi, który funkcjonuje wraz z palmiarnią. Powstał w 1929 r. i posiada 67 ha. W położonym nad dwoma stawami ogrodzie japońskim można podziwiać rośliny orientalne, w alpinarium zaś przedstawiono ekspozycję roślin górskich. Funkcjonuje tutaj również jedna z najnowocześniejszych palmiarni w Europie

Ogrody botaniczne w Polsce - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie

Interesujące ogrody botaniczne w Polsce reprezentuje także Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Jego położenie w dolinie rzeki Czechówki jest niezwykle urokliwe - istotnymi elementami kompozycji są staw i dworek, który w XVIII w. należał do krewnych Tadeusza Kościuszki. Sam ogród funkcjonuje od 1965 r. W tym czasie udało się w nim zgromadzić 1600 gatunków drzew i krzewów, oraz 4600 odmian roślin szklarniowych i zielnych.  

Zobacz też: Najdłuższe trasy rowerowe w Polsce: jak zwiedzać kraj na rowerze?

Więcej o: