Jaskinia Raj. Dlaczego warto ją odwiedzić? [JAK DOJECHAĆ, CZAS ZWIEDZANIA, CENNIK]

Jaskinia Raj jest jedną z największych atrakcji przyrodniczych województwa świętokrzyskiego. Położona blisko Kielc, może cieszyć oczy turystów niezwykle bogatymi formami naciekowymi, które w niej występują.

Czym jest Jaskinia Raj? Dlaczego warto ją odwiedzić? 

Co sprawia, że Jaskinia Raj jest jedną z największych atrakcji Gór Świętokrzyskich? Stanowi ona jeden z nietypowych w naszym kraju obiektów krasowych. Znajduje się w niewielkim, bo liczącym 270 m n. p. m. wzniesieniu Malik. Sama jaskinia nie jest zbyt długa, bo liczy sobie 240 m, w tym 180 m trasy przeznaczonej do zwiedzania. Pomimo tego urzeka bogactwem form krasowych w jej wnętrzu. Wręcz trudno w to uwierzyć, ale w Jaskini Raj znajduje się ponad 47,5 tys. form naciekowych. Najwyższy stalagmit ma 77 cm, zaś najgrubszy 627 cm u obwodu podstawy. Stała temperatura wynosi tutaj 9°C. Z tego powodu hibernację odbywa tutaj aż 9 gatunków nietoperzy. Charakterystyka tego miejsca sprawiła też, że 50 tys. lat temu zamieszkał w tym miejscu człowiek neandertalski. Odkrycie jaskini nastąpiło dopiero w 1963 r. 

Gdzie jest Jaskinia Raj? Lokalizacja

Bardzo ważna jest lokalizacja tego pomnika przyrody. Gdzie jest Jaskinia Raj? Położona jest w Chęcinach. Znajduje się więc zaledwie 11 km od Kielc. Dogodna lokalizacja sprzyja wizytom turystów, którzy ściągają tutaj nieprzerwanie od pierwszego udostępnienia tego miejsca dla zwiedzających, które miało miejsce w 1972 r.  Od 1968 r. miejsce to posiada status rezerwatu przyrody. Nim udostępniono je dla zwiedzających, miały miejsce prace górnicze i przygotowawcze. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Jaskinia Raj: jak dojechać?

Dla wielu osób odwiedzających turystycznie Kielce jednym z kolejnych etapów wycieczki jest właśnie Jaskinia Raj. Jak dojechać do niej z największego miasta województwa świętokrzyskiego? Najlepiej jest wybrać się z Kielc do Chęcin drogą wojewódzką nr 762. Osoby niezmotoryzowane mogą skorzystać z busów (odjazd z ul. Żytniej w Kielcach) lub komunikacji miejskiej. W ostatnim przypadku chodzi o autobus miejski nr 31 jadący do Chęcin. Wyprawa komunikacją miejską potrwa jednak nieco dłużej. 

Jaskinia Raj - cennik. Ile zapłacimy za wstęp?

Ile zapłacimy za odwiedzenie tak interesującego miejsca, jak Jaskinia Raj? Cennik do 17 października przedstawia się następująco:

  • bilety indywidualne: 25 zł za Jaskinię Raj i 10 zł za zwiedzanie Centrum Neandertalczyka
  • bilety grupowe: 25 zł za Jaskinię Raj i 7 zł za zwiedzanie Centrum Neandertalczyka

Warto pamiętać o tym, że bilet grupowy przysługuje grupom liczącym przynajmniej 15 osób lub rodzinom z przynajmniej 1 dzieckiem do lat 16. 

Jaskinia Raj - czas zwiedzania. W jakich godzinach można zwiedzać?

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli na trasie planowanej przez nas wycieczki pojawia się Jaskinia Raj? Czas zwiedzania to ok. 45 minut. W sierpniu atrakcja czynna jest od wtorku do niedzieli pomiędzy 9.00 a 18.00. W kolejnych miesiącach (wrzesień i październik) czas ten zostanie skrócony o godzinę (do 17.00). 

Jaskinia Raj - bilety. Gdzie je nabyć? 

Bilety na zwiedzanie Jaskini Raj należy rezerwować poprzez stronę internetową najpóźniej dwa dni przed datą zwiedzania. Rezerwacja jest jednoznaczna z opłatą za bilety. Wejściówki mogą być też sprzedawane w kasach na miejscu, ale nie ma gwarancji ich dostępności bez wspomnianej wcześniejszej rezerwacji. 

Zobacz też: Góry Świętokrzyskie - najciekawsze atrakcje, szlaki i szczyty

Więcej o: