Co sprawia, że Jaskinia Raj jest jedną z największych atrakcji Gór Świętokrzyskich? Stanowi ona jeden z nietypowych w naszym kraju obiektów krasowych. Znajduje się w niewielkim, bo liczącym 270 m n. p. m. wzniesieniu Malik. Sama jaskinia nie jest zbyt długa, bo liczy sobie 240 m, w tym 180 m trasy przeznaczonej do zwiedzania. Pomimo tego urzeka bogactwem form krasowych w jej wnętrzu. Wręcz trudno w to uwierzyć, ale w Jaskini Raj znajduje się ponad 47,5 tys. form naciekowych. Najwyższy stalagmit ma 77 cm, zaś najgrubszy 627 cm u obwodu podstawy. Stała temperatura wynosi tutaj 9°C. Z tego powodu hibernację odbywa tutaj aż 9 gatunków nietoperzy. Charakterystyka tego miejsca sprawiła też, że 50 tys. lat temu zamieszkał w tym miejscu człowiek neandertalski. Odkrycie jaskini nastąpiło dopiero w 1963 r.
Bardzo ważna jest lokalizacja tego pomnika przyrody. Gdzie jest Jaskinia Raj? Położona jest w Chęcinach. Znajduje się więc zaledwie 11 km od Kielc. Dogodna lokalizacja sprzyja wizytom turystów, którzy ściągają tutaj nieprzerwanie od pierwszego udostępnienia tego miejsca dla zwiedzających, które miało miejsce w 1972 r. Od 1968 r. miejsce to posiada status rezerwatu przyrody. Nim udostępniono je dla zwiedzających, miały miejsce prace górnicze i przygotowawcze.
Dla wielu osób odwiedzających turystycznie Kielce jednym z kolejnych etapów wycieczki jest właśnie Jaskinia Raj. Jak dojechać do niej z największego miasta województwa świętokrzyskiego? Najlepiej jest wybrać się z Kielc do Chęcin drogą wojewódzką nr 762. Osoby niezmotoryzowane mogą skorzystać z busów (odjazd z ul. Żytniej w Kielcach) lub komunikacji miejskiej. W ostatnim przypadku chodzi o autobus miejski nr 31 jadący do Chęcin. Wyprawa komunikacją miejską potrwa jednak nieco dłużej.
Ile zapłacimy za odwiedzenie tak interesującego miejsca, jak Jaskinia Raj? Cennik do 17 października przedstawia się następująco:
Warto pamiętać o tym, że bilet grupowy przysługuje grupom liczącym przynajmniej 15 osób lub rodzinom z przynajmniej 1 dzieckiem do lat 16.
Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli na trasie planowanej przez nas wycieczki pojawia się Jaskinia Raj? Czas zwiedzania to ok. 45 minut. W sierpniu atrakcja czynna jest od wtorku do niedzieli pomiędzy 9.00 a 18.00. W kolejnych miesiącach (wrzesień i październik) czas ten zostanie skrócony o godzinę (do 17.00).
Bilety na zwiedzanie Jaskini Raj należy rezerwować poprzez stronę internetową najpóźniej dwa dni przed datą zwiedzania. Rezerwacja jest jednoznaczna z opłatą za bilety. Wejściówki mogą być też sprzedawane w kasach na miejscu, ale nie ma gwarancji ich dostępności bez wspomnianej wcześniejszej rezerwacji.
Zobacz też: Góry Świętokrzyskie - najciekawsze atrakcje, szlaki i szczyty