Kopalnie soli w Polsce. Zabytkowe obiekty, które warto zobaczyć

Kopalnie soli w Polsce obecnie pełnią głównie rolę atrakcji turystycznych, gdyż wydobycie od dłuższego czasu nie jest w nich prowadzone. Co roku odwiedzają je rzesze turystów, z których część decyduje się nawet na nocowanie w kopalni.

Kopalnie soli w Polsce do zwiedzania. Dlaczego warto je obejrzeć?

Kopalnie soli w Polsce do zwiedzania mają do zaoferowania bardzo wiele turystom. Nie tylko pokazują one, to jak wyglądał proces pozyskiwania soli oraz pozostałe po tym wyrobiska, ale także przedstawiają historię regionu, tego, jakie znaczenie dla danej okolicy miało istnienie żup i jak do tej pory ważne jest ich funkcjonowanie. Oczywiście prym wśród obiektów godnych odwiedzenia wiodą najstarsze zachowane kopalnie, czyli Wieliczka i Bochnia, które pochodzą z XIII wieku. Należy przy tym pamiętać, że zwiedzanie wyrobisk to tylko jedna z opcji dostępnych dla odwiedzających. Wiele osób decyduje się na wizytę w tym miejscu ze względu na tężnie, które posiadają właściwości lecznicze, zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby górnych dróg oddechowych. 

Najstarsze kopalnie soli w Polsce. Bochnia

Listę najstarszych kopalni soli w Polsce otwiera kopalnia w Bochni, której początki sięgają XIII wieku, a dokładnie roku 1248. Kopalnia od początku należała do żup krakowskich, a zyski z niej trafiały do skarbu państwa. Działo się tak do 1772, kiedy to w wyniku pierwszego rozbioru kopalnia trafiła w ręce austriackie. W tym czasie kopalnia przeszła rozbudowę i modernizację, która poprawiła warunki pracy górników i zwiększyła wydobycie. Po odzyskaniu niepodległości kopalnia zaczęła powoli tracić na znaczeniu na rzecz innych ośrodków, głównie na północy kraju, gdzie eksploatacja złóż nie nastręczała tyle kłopotów. W latach 80. wyrobiska bocheńskiej kopalni znalazły się w rejestrze zabytków i rozpoczęło się stopniowe wygaszanie działalności wydobywczej, która zakończona została w 1990. 

 

Obecnie historyczna kopalnia pełni rolę atrakcji turystycznej, a także miejsca o właściwościach leczniczych. 

Zobacz też: Kopalnia uranu Kletno. Co warto wiedzieć o tej turystycznej atrakcji?

Zabytkowe kopalnie soli w Polsce. Atrakcje turystyczne

Zabytkowe kopalnie soli w Polsce otrzymały swoje drugie życie, pełniąc rolę wyjątkowych atrakcji, które codziennie przyciągają rzesze turystów. Szczególnie popularna jest kopalnia soli w Wieliczce, która czynna jest dla ruchu turystycznego w godzinach od 8.30 do 17.00. Bilet normalny kosztuje 73 złote i w jego cenie mamy możliwość zwiedzenia całej podziemnej trasy turystycznej. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość skorzystania z tężni solankowej (9 zł). Dla chętnych jest też możliwość zjedzenia posiłku w restauracji czy zarezerwowania noclegu w podziemnym "hotelu". 

 

Największe kopalnie soli w Polsce. Wieliczka

Największe kopalnie soli w Polsce to pod względem historycznym oczywiście Bochnia oraz Wieliczka. Ta druga od lat cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów, którzy mogą nie tylko zwiedzić podziemne wyrobiska, ale także skorzystać z dodatkowych atrakcji. 

Kopalnia w Wieliczce powstała w XIII wieku i do spółki z kopalnią w Bochni weszła w skład żup krakowskich. Wydobycia zaprzestano zupełnie niedawno, bo w 1996 roku. Od tamtej pory wielicka kopalnia jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Małopolsce. W 1978 roku trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pod ziemią rocznie organizowanych jest ponad 300 imprez, a z tężni solankowej korzysta prawie ćwierć miliona odwiedzających. 

Kopalnie soli w Polsce. Lista kopalni historycznych

Kopalnie soli w Polsce mogą pochwalić się długą tradycją. Dlatego też lista obiektów o charakterze historycznym jest dość obszerna:

  • Żupy solne w Małopolsce
  • Otworowa Kopalnia Soli w Łężkowicach,
  • Kopalnia Otworowa Barycz
  • Kopalnia soli Bochnia
  • Kopalnia Soli Siedlec-Moszczenica
  • Kopalnia Soli im. Tadeusza Kościuszki w Wapnie
  • Kopalnia Soli ''Solno" w Inowrocławiu.

Jakie są kopalnie soli w Polsce?

Jeśli zastanawiasz się, jakie są kopalnie soli w Polsce obecnie i które z nich wciąż utrzymują wydobycie, to śpieszymy z listą czynnych obiektów:

  • Kopalnia Soli Kłodawa
  • Kopalnia soli Wieliczka (sól pozyskiwana jest jedynie z odparowania solanki z kopalnianych wód dołowych)
  • Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice
  • Inowrocławskie Kopalnie Soli ''Solino" (Kopalnia Soli Mogilno w Przyjmie oraz Kopalnia Soli Góra w Radojewicach). 

Zobacz też: Kopalnia Nowa Ruda. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży
Więcej o: