Najłatwiejsze szlaki na Rysy nie znajdują się po polskiej stronie Tatr. Zdecydowanie łatwiej dostać się na Rysy od strony słowackiej, choć należy pamiętać, że mimo zdecydowanie mniejszych trudności niż w rodzimym wariancie wejścia na Rysy, szlak jest wymagający z uwagi na czas, jaki trzeba na nim spędzić oraz przewyższenie, jakie przyjdzie przy tym pokonać. Trudności techniczne, z jakimi przyjdzie się zmierzyć na tym szlaku to sekwencja łańcuchów oraz system kładek. Warto też pamiętać, by wybrać się na szlak odpowiednio wcześnie, gdyż cieszy się on ogromną popularnością zarówno wśród Polaków, jak i Słowaków.
Najtrudniejsze szlaki na Rysy znajdują się po polskiej stronie. Konkretnie jest to jeden, czerwony szlak, przecinający szczyt. Na Rysy można więc dostać się od strony słowackiej – w wariancie prostszym, jak również od strony polskiej – w wariancie dużo trudniejszym. Wersja krajowa rozpoczyna się podejściem do Morskiego Oka, które może uśpić czujność niejednego turysty – asfaltowa droga zdaje się przeczyć trudnościom czekającym na dalszej trasie. Jednak szlak po stronie polskiej jest o wiele trudniejszy technicznie od swojego słowackiego odpowiednika, znalazło się na nim znacznie więcej łańcuchów, cechuje go także dużo większa ekspozycja. Jeśli dodać do tego znacząco większe przewyższenie – nie każdy będzie w stanie poradzić sobie z wejściem na Rysy od strony polskiej.
Planując wejście na Rysy, trasy mamy do wyboru zasadniczo dwie: krajową i zagraniczną. Osoby z małym doświadczeniem, początkujące czy też z lękiem wysokości zdecydowanie powinny zrezygnować z osiągnięcia szczytu od strony polskiej. Przygotowując się do wyprawy na Rysy należy również pamiętać o tym, że potrzebny będzie czas nie tylko na wejście, ale również na zejście. Osoby dysponujące odpowiednim doświadczeniem, umiejętnościami i kondycją mogą dokonać wyboru spośród następujących tras:
Zobacz też: Szlaki na Giewont: jak bezpiecznie wejść na szczyt śpiącego rycerza?
Szlaki na Rysy dla początkujących to nie jest najlepszy pomysł, jeśli jednak dysponuje się odrobiną doświadczenia w górskich wędrówkach oraz dobrą kondycją, można spróbować wejścia na Rysy od strony słowackiej. W tym celu należy udać się do Smokowca i stamtąd lokalnym pociągiem, tzw. elektriczką, dostać się do stacji Popradske Pleso zastavka lub Strbske Pleso. Samochodem natomiast można dojechać bezpośrednio na parking w okolicach Szczyrbskiego Jeziora lub Popradzkiego Stawu. Ze stacji Popradske Pleso wiedzie niebieski szlak – czterokilometrowa asfaltowa ścieżka prowadzi łagodnie pod górę w stronę schroniska. Wyruszając ze stacji Strbske Pleso trzeba ruszyć w stronę gór i po minięciu wiaduktu na rozwidleniu udać się czerwonym szlakiem w prawo (po drodze będzie możliwość odbicia na szlak zielony, ale wiedzie on w to samo miejsce). Najwygodniejszy jest zdecydowanie pierwszy, niebieski wariant drogi na szczyt. Po przekroczeniu mostka nad Żabim Potokiem dociera się do rozwidlenia szlaków – w prawo droga wiedzie na Rysy i tu nachylenie powoli zaczyna wzrastać. Po drodze pojawiają się łańcuchy i klamry, ale to jedyne takie miejsce na trasie, trudne szczególnie gdy jest ślisko. Po dotarciu do schroniska Chata pod Rysami pozostaje już do pokonania ostatni fragment, niecała godzina marszu, bez większych trudności technicznych.
Szlaki na Rysy dla zaawansowanych nie są zbyt trudne do przejścia, jednak nawet w takim wypadku wymagana jest nienaganna kondycja. Wspinanie się na szczyt od strony polskiej nie jest pozbawione trudności technicznych, a dodatkowo zajmuje sporo czasu. Co prawda na początku trasy z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko szlak wiedzie przez prawie 8 km asfaltową drogą, ale dalej robi się znacznie trudniej. Po minięciu schroniska Morskie Oko obchodzi się z lewej strony, dalej czerwonym szlakiem rozpoczyna się podejście po kamiennych płytach w stronę Czarnego Stawu pod Rysami, który również obchodzi się z lewej strony. Tu rozpoczyna się kolejne żmudne podejście po kamiennych schodach, dalej czeka coraz więcej gruzu oraz miejsca ubezpieczone łańcuchami. Najniebezpieczniejszym miejscem jest Przełączka, po przekroczeniu której czeka turystów wąskie przejście dość wymagającym odcinkiem. Podczas ostatecznego podejścia na szczyt konieczna będzie wspinaczka z użyciem rąk. Z uwagi na wysokość n.p.m. oraz konieczność korzystania z łańcuchów absolutnie niezbędne okażą się rękawice.
Jak szybko pokonamy szlak na Rysy? Czas wejścia zależy od wybranego wariantu trasy oraz indywidualnych możliwości turysty, jak również zatłoczenia szlaku i warunków atmosferycznych. Minimalny czas wejścia na Rysy z Palenicy Białczańskiej to prawie 7 godzin. Wejście na Rysy po stronie słowackiej powinno zająć nieco ponad 5 godzin.
Biorąc pod uwagę dystans, jaki się pokonuje przemierzając szlak na Rysy, długość trasy jest dość imponująca. Po słowackiej stronie mamy do przejścia od 10 do 11 kilometrów, zaś polska trasa z Palenicy Białczańskiej na Rysy to niemal 12,5 kilometra prawie nieustannie pod górę. Suma podejść po stronie polskiej wynosi ponad 1700 metrów.
Zobacz też: Szlaki na Kasprowy Wierch: którędy można wejść na ulubiony szczyt polskich turystów?