Szlaki na Ślężę: poznaj najłatwiejsze i najtrudniejsze trasy na popularny szczyt

Szlaki na Ślężę dają świetną okazję do przeżycia niezapomnianej przygody podczas pieszej wędrówki. Jeśli jesteś miłośnikiem dłuższych spacerów, koniecznie sprawdź trasy na Ślężę dla początkujących i amatorów. Dowiedz się również, ile czasu zajmie Ci pokonanie wybranej przez siebie drogi.

Góra Ślęża (dawniej nazywana Sobótką), to najwyższy szczyt Masywu Ślęży, zlokalizowanego nieopodal Wrocławia. Miłośnicy górskich wędrówek po dotarciu na szczyt Ślęży (jej wysokość mierzy 718 m n.p.m.) zobaczą wspaniały widok, rozpościerający się na Nizinę Śląską i Góry Sowie. Jeśli szukasz sposobu na spędzenie weekendu w aktywny i bardzo ciekawy sposób, wyprawa na Ślężę to wyzwanie, które warto podjąć! Podczas wycieczki na Ślężę zobaczysz pozostałości kamiennych kręgów i rzeźb (słynny granitowy "niedźwiedź"), pochodzących z czasów, gdy miejsce to stanowiło jeszcze siedzibę pogańskich kultów. Na szczycie odnajdziesz również kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, pochodzący z 1852 roku, a także granitowy krzyż milenijny, postawiony w 2000 roku. Na miejscu znajdują się również: schronisko im. Romana Zmorskiego z 1908 roku (aktualnie Domu Turysty PTTK), dwunastometrowa wieża żelbetonowa (punkt widokowy) oraz fragmenty murów zamkowych, pochodzące z XIII wieku. 

Mgły nad Zalewem Czorsztyńskim, w tle widoczne Tatry Karpaty. Dlaczego warto je zobaczyć? [NAJWYŻSZE SZCZYTY, ATRAKCJE, MAPA]

Najłatwiejsze szlaki na Ślężę      

Szlaki na Ślężę dla początkujących nie wymagają bardzo czasochłonnej wyprawy. Jednym z nich jest trasa z Sobótki, wiodąca czerwonym szlakiem. Decydując się na taki przemarsz, wyruszysz z dworca autobusowego, przejdziesz obok Sanktuarium Św. Anny, a następnie miniesz stadion i wkroczysz na leśną ścieżkę. Obierając tę trasę, zyskasz okazję, by zobaczyć źródło św. Jakuba, a także "Starożytne Rzeźby Kultowe", czyli "Niedźwiedzia" i "Pannę z Rybą".  

Drugą opcją jeśli chodzi o najłatwiejsze szlaki na Ślężę, jest droga żółtym szlakiem z Sobótki, rozpoczynająca się przy ulicy Świdnickiej. Ta popularna trasa poprowadzi Cię na szczyt Ślęży, dając przy okazji możliwość podziwiania wspaniałej przyrody Masywu Ślęży i zapoznania się z okolicznymi zabytkami. Szlak prowadzi przez przełęcz Pod Wieżycą, a następnie na szczyt Wieżycy, z której trzeba udać się zgodnie z oznakowaniem turystycznym do Przełęczy Dębowej (tam szlak żółty łączy się ze szlakiem czerwonym).

Jeśli szukasz jak najkrótszej trasy na Ślężę, wyrusz z Przełęczy Tąpadła (żółty szlak). Droga ta idealnie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi, chcących spędzić czas w aktywny sposób.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Najtrudniejsze szlaki na Ślężę    

Najtrudniejsze szlaki na Ślężę dla zaawansowanych są trochę bardziej wymagające, jednak nadal dość przyjemne. Jedna z tras (Sobótka-Górka, niebieski szlak), którą możesz wyruszyć na szczyt, rozpoczyna się od przystanku PKS. Stamtąd skierujesz się w stronę zespołu pałacowo-klasztornego, a następnie udasz się przez las pod górę, pokonując stromą ścieżkę.

Niedługim, jednak trochę bardziej wymagającym, okaże się również szlak niebieski przez Przełęcz Tąpadła na Ślężę. Decydując się na wyprawę tą drogą, zyskasz okazję do podziwiania wspaniałych widoków na urokliwy skałkowo-leśny zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Skalna". Pamiętaj jednak, że szlak niebieski może okazać się zbyt trudny dla dzieci poniżej ósmego roku życia.

Zobacz też: Karkonosze. Idealny kierunek na rodzinne wakacje

Wejście na Ślężę: trasy

Planujesz wejście na Ślężę? Trasy, które możesz wybrać, zaoferują Ci wiele pięknych widoków. Przygotuj się odpowiednio na wyprawę i zobacz, który szlak wybrać.        

  • Trasa: szlak czerwony Sobótka (z dworca autobusowego D.A.) – Ślęża,
  • Trasa: szlak żółty Sobótka (start ul. Świdnicka) – Sobótka (Przełęcz pod Wieżycą) – Ślęża,
  • Trasa: szlak żółty Przełęcz Tąpadła – Ślęża,
  • Trasa: szlak niebieski Sobótka-Górka – Ślęża,
  • Trasa: szlak niebieski Przełęcz Tąpadła – Ślęża.

Szlak na Ślężę: czas wejścia

Znalazłeś już odpowiedni dla siebie szlak na Ślężę? Czas wejścia na szczyt nie zajmie Ci więcej niż około 2,5 godziny. Najszybciej dotrzesz na Ślężę, wybierając szlak żółty przez Przełęcz Tąpadła (około godziny i 20 minut)

  • Szlak czerwony, Sobótka (z dworca autobusowego D.A.): czas wejścia wynosi około 2 godziny i 10 minut,
  • Szlak żółty, Sobótka (start ul. Świdnicka) – Sobótka (Przełęcz pod Wieżycą) – Ślęża: czas wejścia wynosi około 2,5 godziny,
  • Szlak żółty, Przełęcz Tąpadła – Ślęża: czas wejścia wynosi około godziny i 20 minut,
  • Szlak niebieski, Sobótka-Górka – Ślęża: czas wejścia wynosi około 2 godzin,
  • Szlak niebieski, Przełęcz Tąpadła – Ślęża: czas wejścia wynosi około godziny i 50 minut.

Babia Góra Szlaki na Babią Górę: jak wejść na szczyt Królowej Beskidów, Matki Niepogód?

Szlak na Ślężę: długość 

Przeżyj wspaniałą przygodę i ciesz się niezapomnianymi widokami, które zaoferuje Ci szlak na Ślężę. Długość trasy, którą będziesz musiał pokonać, zdobywając ten szczyt, zależy od wybranej trasy:

  • Szlak czerwony Sobótka (z dworca autobusowego D.A.) – Ślęża: długość trasy wynosi 5,2 km,
  • Szlak żółty Sobótka (start ul. Świdnicka) – Sobótka (Przełęcz pod Wieżycą) – Ślęża: długość trasy wynosi 5,4 km,
  • Szlak żółty Przełęcz Tąpadła – Ślęża: długość trasy wynosi 3,1 km,
  • Szlak niebieski Sobótka-Górka – Ślęża: długość trasy wynosi 4,1 km,
  • Szlak niebieski Przełęcz Tąpadła – Ślęża: długość trasy wynosi 4,7 km.

Zobacz też: Szlaki na Tarnicę: trasy dla początkujących i zaawansowanych miłośników trekkingu

Więcej o: