Wiślana trasa rowerowa. Jak przygotować się na jej pokonanie?

Wiślana trasa rowerowa to jeden z wielu szlaków przeznaczonych dla rozwijającej się w naszym kraju turystyki rowerowej. Którędy prowadzi i jaką ma długość?

Wiślana trasa rowerowa. Mapa szlaku rowerowego

Wiślana trasa rowerowa to szlak przeznaczony dla turystyki rowerowej, którego początki sięgają 1995 roku, kiedy pojawił się pomysł jego stworzenia, za który odpowiedzialna była posłanka Grażyna Staniszewska. Trasa ma także służyć biegaczom, a zimą - narciarzom biegowym.

Według założeń Wiślana trasa rowerowa ma zgodnie z nazwą biegnąć wzdłuż Wisły i łączyć ze sobą tak odległe punkty jak Beskidy i Bałtyk. 

Szlak z założenia ma przebiegać po drogach wyłączonych z użytkowania, co zapewni bezpieczeństwo rowerzystom decydującym się na przemierzenie trasy. 

Mapa Wiślanej trasy rowerowej prezentuje się imponująco. Miejmy nadzieję, że niebawem cała trasa będzie oddana do użytku.

Wiślana trasa rowerowa: Małopolska, czyli odcinek w południowej Polsce

Wiślana trasa rowerowa w Małopolsce to tylko jeden z wielu szlaków przeznaczonych dla rowerzystów. Region ten może pochwalić się przebiegającym tędy Velo Dunajec czy Velo Czorsztyn. Uzupełnieniem jest natomiast trasa wzdłuż Wisły, która w przeważającej części jest już ukończona i oddana do użytku. Planowana długość trasy przebiegającej przez województwo wyniesie ponad 200 km i będzie biec prawym brzegiem Wisły.

Warto wiedzieć, że ponad 100 km odcinek WTR w Małopolsce będzie pokrywał się z międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 4.

Zobacz wideo Co tak naprawdę musi mieć rower? Polskie przepisy jasno to określają

Wiślana trasa rowerowa: Kraków- Niepołomice

Wiślana trasa rowerowa Kraków-Niepołomice to jeden z ciekawszych odcinków szlaku zlokalizowany w województwie małopolskim. Odcinek WTR w tym rejonie w znacznej mierze biegnie po wałach przeciwpowodziowych oraz drogach wyłączonych z ruchu (choć zdarzają się fragmenty prowadzące zwykłymi publicznymi drogami). 

Dla początkujących rowerzystów największym utrudnieniem może okazać się przejazd przez sam Kraków, który jest miastem o dużym natężeniu ruchu i poruszając się jednośladem, zwłaszcza po drogach publicznych, trzeba zachować dużą ostrożność. Przejeżdżając przez podkrakowskie miejscowości jest znacznie spokojniej, zwłaszcza tam, gdzie trasa rowerowa przebiega po koronie wałów przeciwpowodziowych. 

Wiślana trasa rowerowa: Oświęcim- Kraków

Kolejnym, wartym uwagi małopolskim odcinkiem Wiślanej trasy rowerowej jest etap Oświęcim-Kraków.  Rozpocząć go można natychmiast po wyjściu z pociągu do Oświęcimia. Trasa liczy około 90 km, więc zaplanować ją należy na cały dzień. W Oświęcimiu jej początek można znaleźć nad rzeką Sołą, skąd prowadzi ona przez wały powodziowe w kierunku Krakowa. Po drodze można nacieszyć oczy widokiem nieskażonej ludzką działalnością natury. W zdecydowanej większości etap ten biegnie po płaskim terenie, dlatego bez trudu zdołają go pokonać nawet początkujący rowerzyści czy rodzice wiozący pociechy przyczepkami. 

Wiślana trasa rowerowa: długość szlaku rowerowego

Według założeń twórców Wiślanej trasy rowerowej długość szlaku powinna wynosić 1200 km. Na obecną chwilę ukończone jest kilka fragmentów z zaplanowanej trasy - gotowy jest śląski i kujawsko-pomorski fragment, a także większość małopolskiego. Wciąż w budowie pozostaje część pomorska (rozpoczęto w 2017 roku).

Wiślana trasa rowerowa: czas przejazdu całego szlaku

Wiślana trasa rowerowa czas przejazdu ma ciągle nieokreślony ze względu na nieukończone fragmenty, jednak z całą pewnością można przewidzieć, że pokonanie 1200 km nawet przez najbardziej doświadczonych kolarzy będzie wymagało kilku o ile nie kilkunastu dni. Dlatego planując pokonanie szlaku, warto odpowiednio wcześniej zaplanować postoje, sprawdzić lokalizację MOR-ów oraz ewentualne noclegi. 

Zobacz też: Bory Tucholskie: trasy rowerowe. Co warto o nich wiedzieć?

Więcej o: