Najłatwiejsze szlaki na Babią Górę to: najpopularniejszy szlak czerwony, wiodący z Przełęczy Krowiarki, przez Sokolicę i Kępę, na Babią Górę oraz zdecydowanie mniej oblegany zielony szlak z Lipnicy Wielkiej. Jest to jedyny szlak wiodący południowym zboczem góry, warto go wybrać szczególnie wówczas, gdy chce się uniknąć tłoku na trasie. Z Lipnicy Wielkiej szlak kieruje się w stronę Królowej, następnie zmierza na Stańcową Polanę, skąd proste i dość łagodne podejście wiedzie aż do szczytu Babiej Góry (Diablaka). Co prawda dystans do przebycia jest dwukrotnie dłuższy, niż w przypadku szlaku czerwonego, ale zdecydowanie wart pokonania.
Najtrudniejsze szlaki na Babią Górę wiodą przez Perć Akademików. Mowa tutaj zwłaszcza o szlaku żółtym, który prowadzi z Zawoi, przez Przełęcz Jałowiecką do Schroniska PTTK Markowe Szczawiny i dalej, przez Skręt Ratowników na Perć Akademików. Ale równie trudne jest wejście szlakiem niebieskim z Przełęczy Krowiarki, który wiedzie w stronę Schroniska na Markowych Szczawinach. Kilkanaście minut drogi od schroniska, już żółtym szlakiem, dociera się do Skrętu Ratowników, od którego wiedzie Perć Akademików, poprowadzona od północnej, najbardziej stromej strony szczytu.
Planując wejście na Babią Górę, trasy można wybierać spośród następujących:
Szlaki na Babią Górę dla początkujących nie powinny być zbyt trudne do przejścia, jednak swoją przygodę ze zdobywaniem tego szczytu warto rozpocząć od wyjścia szlakiem czerwonym z Przełęczy Krowiarki. Z początku, w drodze na Sokolicę, jest co prawda ostre podejście, ale po około 45 minutach zdecydowanie łagodnieje, w zamian za to roztaczając coraz piękniejsze widoki przed wchodzącym. Warto wiedzieć, że na ten szlak można wybrać się nawet z dzieckiem. Należy jednak pamiętać o ubraniach chroniących przed wiatrem oraz odpowiednim obuwiu.
Jakie szlaki na Babią Górę dla zaawansowanych warto wybrać? Wszystkie, które wiodą przez Perć Akademików, również te, które pozwolą wędrującemu po minięciu Schroniska PTTK Markowe Szczawiny skręcić na perć. Wart uwagi jest szczególnie żółty szlak, którego początek to Zawoja Czatoża. Stamtąd wiedzie przez Przełęcz Jałowiecką, Żywieckie Rozstaje i Fickowe Rozstaje do Markowych Szczawin. Tuż za schroniskiem Skręt Ratowników prowadzi na Perć Akademików. To tu czeka na wędrowców pionowa ściana o nazwie Czarny Dziób, wysoka na osiem metrów, na którą trzeba się wspiąć. Pomaga w tym łańcuch i klamry. Perć Akademików jest jednokierunkowa, służy wyłącznie do wejścia na górę. Z uwagi na zagrożenie lawinowe szlak ten zamykany jest zimą.
Zobacz też: Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce: czy w Polsce jest szansa na długie zjazdy?
W jakim czasie można przemierzyć szlak na Babią Górę? Czas wejścia uzależniony jest przede wszystkim od wybranego wariantu trasy. Najkrótsza jest droga z Przełęczy Krowiarki, czerwonym szlakiem – droga na szczyt zajmie około dwie i pół godziny. Wyruszając z tego samego punktu szlakiem niebieskim, a potem żółtym przez Perć Akademików, należy liczyć się z nieco ponad trzygodzinnym wejściem. Podobne czasowo jest wejście zielonym, a później czerwonym szlakiem z Zawoi, obok schroniska i przez Przełęcz Brona. Trzy i pół godziny powinno zająć wejście szlakiem niebieskim, a później czerwonym z Przełęczy Krowiarki, obok schroniska i przez Przełęcz Brona. Trasy: Zawoja Policzne – Babia Góra i Zawoja Lajkonik – Babia Góra to około czterogodzinna wędrówka pod górę. Wejście zielonym szlakiem, południowym stokiem góry powinno zająć około czterech godzin i 15 minut, w podobnym czasie można przebyć dystans Zawoja Czatoża – Babia Góra. Wyruszając z tego samego miejsca, co w ostatnim przypadku, żółtym szlakiem trzeba się liczyć z najdłuższą wędrówką. Czas wejścia w tym wypadku to ponad cztery i pół godziny.
A jak długi jest szlak na Babią Górę? Długość zależy od miejsca startu i wybranego wariantu trasy. Najkrótsze jest wejście szlakiem czerwonym z Przełęczy Krowiarki, zaledwie 4,6 km. Startując z tego samego miejsca, ale idąc przez Perć Akademików ma się do przejścia 7,2 km, zaś rozpoczynając wędrówkę w punkcie Zawoja Markowa ma się do pokonania 6,3 km. Trasa Zawoja Policzne – Babia Góra to 8,6 km do pokonania, Zawoja Lajkonik – Babia Góra zostawia w nogach 8,7 km. Z Zawoi Czatoża przez Małą Białą jest do przejścia 9,7 km, wejście zielonym szlakiem to ponad 10 km, zaś szlak żółty z Zawoi Czatoża przez Perć Akademików to prawie 11 km do przejścia.
Zobacz też: Najdłuższe trasy rowerowe w Polsce: jak zwiedzać kraj na rowerze?