Trasa Velo Baltica rozpoczyna się w Świnoujściu, a kończy w Ustce. Prowadzi ona przez: Międzyzdroje – Kołczewo – Dziwnów – Dziwnówek – Pobierowo – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Pogorzelica – Mrzeżyno – Rogowo – Kołobrzeg – Ustronie Morskie – Sarbinowo – Mielno – Iwięcino – Bukowo – Darłowo – Jarosławiec – Łącko – Królewo aż do Ustki.
Jest to zdecydowanie najciekawsza trasa rowerowa na Pomorzu Zachodnim, która dodatkowo jest jedną z części EuroVelo, czyli szlaku wokół Morza Bałtyckiego (na trasie można zaobserwować oznaczenia "10" odnoszące się do wspomnianego szlaku, a także "13", które z kolei oznaczają szlak Żelaznej Kurtyny).
Velo Baltica osiąga długość 245 km, czyli całkiem sporo dla amatorów jazdy rowerem. Na pokonanie takiej odległości jednośladem, w zależności od indywidualnych predyspozycji potrzeba nawet kilka dni. Dlatego też planując przejazd trasą, warto zaplanować ewentualne postoje i noclegi. Można także podzielić trasę na etapy realizowane jako jednodniowe wycieczki. Etapy Velo Baltica prezentują się następująco:
Na trasie nie brakuje też miejsc postojowych stworzonych z myślą o rowerzystach. Jednym z nich jest położone niedaleko Mrzeżyna Modelowe Miejsce Odpoczynku Rowerzystów. Tu można naprawić rower, naładować smartfon czy skorzystać z Wi-Fi.
Przejeżdżając Velo Baltica atrakcje turystyczne pojawiają się bardzo często i warto je obejrzeć jeśli tylko pozwala na to czas. Już w Świnoujściu, gdzie rozpoczyna się szlak rowerowy, warto zahaczyć o Fort Anioła, muzeum architektury militarnej czy Fort Gerharda. Na dalszych odcinkach podziwiać można:
Velo Baltica prowadzi przez Kołobrzeg, który znany jest w całej Polsce jako nadmorska miejscowość uzdrowiskowa. Znajdując się tutaj, warto zakosztować kąpieli w borowinie, spróbować wody mineralnej, a także pospacerować po molo o długości ponad 200 metrów.
W Kołobrzegu nie brak także sezonowych imprez specjalnie przygotowanych dla odwiedzających to miasto latem turystów. Jedną z nich są Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie (maj/czerwiec), Regaty ''Srebrny Dzwon", Kołobrzeski Piknik Wojskowy czy Sunrise Festival.
Kolejnym istotnym etapem na Velo Baltica jest Mielno, czyli imprezowa stolica Pomorza. Znajduje się tu mnóstwo miejsc, gdzie można zrelaksować się z przyjaciółmi. Dla spacerowiczów idealnym miejscem będzie promenada. Mielno słynie także jako ośrodek Morsów. Jeśli jesteś amatorem zimnych kąpieli, tu na pewno znajdziesz osoby podzielające twoje hobby.
W Mielnie bardzo dobrze rozwinięta jest infrastruktura turystyczna, gdyż co roku miasto odwiedzają rzesze turystów poszukujących miejsca do wypoczynku nad morzem. Amatorzy kąpieli mogą skorzystać z jednego z kąpielisk: "Mielno 216" i "Unieście 221".
Czas przejazdu szlaku rowerowego Velo Baltica w przypadku osób średnio zaawansowanych nie powinien przekroczyć trzech dni. Trasa jest dość prosta, więc z pokonaniem jej odcinków nie powinny mieć problemów nawet dzieci, dlatego też zwykło się ją określać mianem trasy familijnej. Sprawdzi się na niej w zasadzie każdy rodzaj roweru, choć najwygodniejszy będzie ten trekkingowy ze względu na zmienną nawierzchnię.
Zobacz też: Puszcza Białowieska - trasy rowerowe. Gdzie warto się wybrać?