Velo Baltica. Przebieg trasy, czas przejazdu, atrakcje turystyczne

Velo Baltica to trasa rowerowa biegnąca na Pomorzu, która jest częścią EuroVelo, czyli trasy rowerowej okalającej Morze Bałtyckie. Ile czasu potrzeba na pokonanie polskiego odcinka?

Velo Baltica: trasa i jej przebieg

Trasa Velo Baltica rozpoczyna się w Świnoujściu, a kończy w Ustce. Prowadzi ona przez: Międzyzdroje – Kołczewo – Dziwnów – Dziwnówek – Pobierowo – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Pogorzelica – Mrzeżyno – Rogowo – Kołobrzeg – Ustronie Morskie – Sarbinowo – Mielno – Iwięcino – Bukowo – DarłowoJarosławiec – Łącko – Królewo aż do Ustki.

Jest to zdecydowanie najciekawsza trasa rowerowa na Pomorzu Zachodnim, która dodatkowo jest jedną z części EuroVelo, czyli szlaku wokół Morza Bałtyckiego (na trasie można zaobserwować oznaczenia "10" odnoszące się do wspomnianego szlaku, a także "13", które z kolei oznaczają szlak Żelaznej Kurtyny).

Velo Baltica: długość szlaku rowerowego

Velo Baltica osiąga długość 245 km, czyli całkiem sporo dla amatorów jazdy rowerem. Na pokonanie takiej odległości jednośladem, w zależności od indywidualnych predyspozycji potrzeba nawet kilka dni. Dlatego też planując przejazd trasą, warto zaplanować ewentualne postoje i noclegi. Można także podzielić trasę na etapy realizowane jako jednodniowe wycieczki. Etapy Velo Baltica prezentują się następująco:

  • Świnoujście - Dziwnówek
  • Dziwnówek - Kołobrzeg,
  • Kołobrzeg - Mielno
  • Mielno - Darłowo
  • Darłowo - Ustka.

Na trasie nie brakuje też miejsc postojowych stworzonych z myślą o rowerzystach. Jednym z nich jest położone niedaleko Mrzeżyna Modelowe Miejsce Odpoczynku Rowerzystów. Tu można naprawić rower, naładować smartfon czy skorzystać z Wi-Fi. 

Zobacz wideo Przekonaj się, jak piękny potrafi być nasz kraj. Wybraliśmy 5 tras rowerowych w Polsce

Velo Baltica: atrakcje turystyczne na szlaku

Przejeżdżając Velo Baltica atrakcje turystyczne pojawiają się bardzo często i warto je obejrzeć jeśli tylko pozwala na to czas. Już w Świnoujściu, gdzie rozpoczyna się szlak rowerowy, warto zahaczyć o Fort Anioła, muzeum architektury militarnej czy Fort Gerharda. Na dalszych odcinkach podziwiać można:

  • Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach
  • Bałtycki Park Miniatur znajduje się w Międzyzdrojach
  • Woliński Park Narodowy
  • Ruiny XV-wiecznego Kościoła w Trzęsaczu
  • Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
  • Promenada Przyjaźni w Mielnie
  • Muzeum Bursztynu w Jarosławcu. 

Velo Baltica: Kołobrzeg jako dobre miejsce na przystanek


Velo Baltica prowadzi przez Kołobrzeg, który znany jest w całej Polsce jako nadmorska miejscowość uzdrowiskowa. Znajdując się tutaj, warto zakosztować kąpieli w borowinie, spróbować wody mineralnej, a także pospacerować po molo o długości ponad 200 metrów.

W Kołobrzegu nie brak także sezonowych imprez specjalnie przygotowanych dla odwiedzających to miasto latem turystów. Jedną z nich są Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie (maj/czerwiec), Regaty ''Srebrny Dzwon", Kołobrzeski Piknik Wojskowy czy Sunrise Festival. 

Velo Baltica: Mielno. Co warto zobaczyć na tym etapie trasy?

 

Kolejnym istotnym etapem na Velo Baltica jest Mielno, czyli imprezowa stolica Pomorza. Znajduje się tu mnóstwo miejsc, gdzie można zrelaksować się z przyjaciółmi. Dla spacerowiczów idealnym miejscem będzie promenada. Mielno słynie także jako ośrodek Morsów. Jeśli jesteś amatorem zimnych kąpieli, tu na pewno znajdziesz osoby podzielające twoje hobby. 

W Mielnie bardzo dobrze rozwinięta jest infrastruktura turystyczna, gdyż co roku miasto odwiedzają rzesze turystów poszukujących miejsca do wypoczynku nad morzem. Amatorzy kąpieli mogą skorzystać z jednego z kąpielisk: "Mielno 216" i "Unieście 221". 

Velo Baltica: czas przejazdu trasy

Czas przejazdu szlaku rowerowego Velo Baltica w przypadku osób średnio zaawansowanych nie powinien przekroczyć trzech dni. Trasa jest dość prosta, więc z pokonaniem jej odcinków nie powinny mieć problemów nawet dzieci, dlatego też zwykło się ją określać mianem trasy familijnej. Sprawdzi się na niej w zasadzie każdy rodzaj roweru, choć najwygodniejszy będzie ten trekkingowy ze względu na zmienną nawierzchnię.

Zobacz też: Puszcza Białowieska - trasy rowerowe. Gdzie warto się wybrać?

Więcej o: