Najdłuższe trasy rowerowe w Polsce: jak zwiedzać kraj na rowerze?

Najdłuższe trasy rowerowe w Polsce przyciągają miłośników dwóch kółek. Przez Polskę przebiegają fragmenty szlaków rowerowych powstających w ramach europejskiej sieci EuroVelo, jednak możemy też pochwalić się własnymi atrakcyjnymi trasami rowerowymi. Część z nich jest jeszcze w budowie, niektóre wymagają poprawy nawierzchni. Sprawdzamy, gdzie warto wybrać się na wycieczkę rowerem.

Najdłuższa trasa rowerowa w Polsce: Szlak Orlich Gniazd z perspektywy dwóch kółek

Najdłuższa trasa rowerowa w Polsce dla miłośników historii i przyrody wiedzie Szlakiem Orlich Gniazd. Liczy ona 190 kilometrów i pozwala na przebycie trasy z Częstochowy do Krakowa. Nazwa szlaku odnosi się do licznych zamków znajdujących się w tym regionie. Warto jednak pamiętać, że Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to – prócz średniowiecznych warowni – makroregion o niezwykłej przyrodzie i charakterystycznym ukształtowaniu terenu z wapiennymi skałami i licznymi jaskiniami. Trasa wiodąca Szlakiem Orlich Gniazd przeznaczona jest dla rowerzystów średnio zaawansowanych, wymaga bowiem dość dobrej kondycji, z uwagi na pagórkowaty teren. Najlepiej eksplorować ją od wiosny do wczesnej jesieni. Podczas rowerowej wyprawy Szlakiem Orlich Gniazd można odwiedzić takie twierdze, jak: zamek w Olsztynie, zamek w Mirowie, zamek w Bobolicach, zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, zamek Pilcza czy zamek Tenczyn w Rudnie. Trasę, przy dużej wprawie, można przejechać nawet w dwa dni. Warto jednak poświęcić jej więcej czasu. Pomijając kwestię przewyższeń, które mocno dadzą w kość, dobrze jest zatrzymać się przy tak licznych zamkach. Warto pamiętać również o fantastycznych atrakcjach przyrodniczych. Można odwiedzić rezerwat przyrody Góra Zborów oraz miejscowość Klucze przed Olkuszem, gdzie z punktu widokowego można podziwiać krajobraz jedynej pustyni w Polsce – Pustyni Błędowskiej.

Zamek Krzyżtopór Zamki i pałace w Polsce: największe i najpiękniejsze zamki i pałace

Jaka jest najdłuższa trasa rowerowa w Polsce?

Jaka jest najdłuższa trasa rowerowa w Polsce? To zależy czy szukamy trasy głównie nizinnej, czy jednak wolimy górskie wyprawy rowerowe. Dla miłośników jazdy rowerem po terenach górskich najdłuższą trasę stanowi Velo Dunajec. Trasa ta liczy sobie 237 kilometrów. Wyrusza się w nią z Zakopanego, wzdłuż rzeki Dunajec, a dociera się aż za Tarnów, do Wietrzychowic. Trasa dostarcza wielu atrakcji – już sam punkt startowy, Zakopane, to miejsce, które warto zwiedzić. Po 30 kilometrach jazdy oraz minięciu Poronina i Białego Dunajca, rowerzysta dociera do Nowego Targu. Tu zdecydowanie powinien odwiedzić rynek i zobaczyć drewniany kościół św. Anny. Dalej cyklista kieruje się w stronę Jeziora Czorsztyńskiego i ma okazję podziwiać zamek w Niedzicy oraz ruiny zamku w Czorsztynie. Kolejne ciekawe punkty na trasie to Stary Sącz i Nowy Sącz. W drodze można podziwiać Trzy Korony.

Spływ kajakowy Wkrą Najlepsze miejsca na spływ kajakowy. Gdzie warto udać się na kajaki?

Ranking: najdłuższe trasy rowerowe w Polsce – czy da się przejechać 2000 km?

Ranking ''Najdłuższe trasy rowerowe w Polsce'' otwiera zdecydowanie trasa Green Velo. Przecina ona aż pięć województw we wschodniej części kraju (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie) i liczy blisko 2000 kilometrów. Rozpoczyna się w Elblągu, skąd biegnie na północny wschód, wzdłuż Zalewu Wiślanego. Następnie przecina Frombork i ciągnąc się wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim dociera do Braniewa. Stamtąd kieruje się na wschód, poprzez Warmię i Mazury dociera do styku granic Polski, Litwy i Rosji. W dalszej części przebiega przez Suwalszczyznę, by znaleźć się na Podlasiu, gdzie przez kilkaset kilometrów wiedzie wzdłuż granic z Białorusią oraz Ukrainą. Później zmierza przez Lubelszczyznę, by dotrzeć do województwa podkarpackiego. Wiedzie przez Radruż, Chotyniec, Przemyśl, przez tereny Pogórza Przemyskiego i Doliny Sanu, w końcu przez Pogórze Dynowskie dociera do Rzeszowa. Stamtąd przez Łańcut, Leżajsk, wzdłuż Sanu biegnie do Sandomierza, by poprzez Góry Świętokrzyskie doprowadzić do Kielc. W końcowym etapie wiedzie przez dwa parki krajobrazowe i minąwszy Oblęgorek osiąga metę w Końskich.

Trasa Green Velo, prócz tego, że jest najdłuższą trasą rowerową w Polsce, jest również niezwykle interesująca z uwagi na usytuowane bezpośrednio na niej, jak i w pobliżu niej, atrakcje turystyczne. Przemierzając szlak można odwiedzić liczne zabytki, będące częścią polskiego dziedzictwa kulturowego, takie jak choćby katedra we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim, starówka w Przemyślu, zamek w Łańcucie czy ruiny zamku w Ujeździe. Ponadto trasa wiedzie przez pięć parków narodowych i 15 parków krajobrazowych, a także obszary specjalnej ochrony ptaków i siedlisk. Prawie 580 kilometrów szlaku prowadzi przez tereny leśne, zaś 180 kilometrów – dolinami rzek.

Zobacz wideo Co tak naprawdę musi mieć rower? Polskie przepisy jasno to określają

Najdłuższe trasy rowerowe w Polsce – lista

Oto najdłuższe trasy rowerowe w Polsce – lista 11 tras krótszych niż Green Velo:

  1. Trasa Pojezierzy Zachodnich,
  2. Szlak Wokół Tatr (pogranicze polsko- słowackie),
  3. Velo Baltica (Świnoujście – Złakowo),
  4. Velo Dunajec (Zakopane – Wietrzychowice),
  5. Wiślana Trasa Rowerowa (Małopolska),
  6. Rowerowy Szlak Orlich Gniazd (Częstochowa – Kraków),
  7. Szlak Kanału Elbląskiego (Olsztyn – Elbląg),
  8. Kaszubska Marszruta (powiat chojnicki),
  9. Żelazny Szlak Rowerowy (pogranicze polsko-czeskie).
  10. Blue Velo – Odrzańska Trasa Rowerowa (obecnie 47 km, docelowo ok. 1000 km),
  11. Velo Czorsztyn (wokół Jeziora Czorsztyńskiego, 28 km).

Zobacz też: Sudety. Które zakątki Sudetów warto odwiedzić z rodziną?

Więcej o: