Trzy największe budynki w Polsce znajdują się w Warszawie. W stolicy też są też zlokalizowane inne wysokie biurowce, ale w rankingu 20 najwyższych budynków pojawiają się też budowle z Gdańska, Gdyni, a nawet Lichenia.
Choć wieżowiec ten cały czas podlega pracom wykończeniowym, generalna konstrukcja została ukończona w lutym 2021 roku. Wraz z tym wydarzeniem, nie tylko w Polsce pojawił się nowy, najwyższy budynek, ale i w całej Unii Europejskiej. Varso Tower to wieżowiec zaprojektowany przez renomowaną angielską firmę Foster and Partners oraz polskie HRA Architekci. Budynek ten mieści się na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II na warszawskiej Woli.
Projekt składa się z 53 kondygnacji, a jego całkowita wysokość wynosi 310 metrów. Oprócz głównej wieży, zbudowano również dwa wieżowce poboczne o wysokości 81 i 90 metrów. Cały kompleks ma służyć jak przestrzeń handlowo-usługowa. Wiele osób na pewno ucieszy fakt, że gdy tylko prace dobiegną końca, co planowane jest na pierwszą połowę 2022 roku, w budynku będą czekać dwa ogólnodostępne tarasy widokowe oraz restauracja z panoramą na całą Warszawę.
Pałac Kultury i Nauki zajmował pierwszej miejsce w rankingu najwyższych budowli w Polsce przez dziesiątki lat, jednak nawet na niego przyszła pora. Całkowita wysokość pałacu wynosi 237 metrów, a bez iglicy jest to prawie 188 metrów. Budynek ten znajduje się w samym sercu Warszawy - przy placu Defilad 1, a od Varso Tower dzielą go zaledwie dwie ulice.
PKiN został wybudowany w latach 1952-1955, bazując na projekcie radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Ten charakterystyczny punkt naszej stolicy miał być darem od narodu radzieckiego dla Polski. Dziś, oprócz swojego symbolicznego znaczenia, Pałac Kultury i Nauki jest siedzibą wielu instytucji. Mieszczą się w nim między innymi kina, muzea, teatry, uczelnia wyższa Collegium Civitas czy władze Polskiej Akademii Nauk. Warto też dodać, że na 30 piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można obserwować całą Warszawę.
Jak w każdej europejskiej stolicy, tak i w Warszawie, nie brakuje drapaczy chmur. Kolejny w rankingu jest więc budynek Warsaw Spire, znajdujący się na Placu Europejskim 1 na Woli. Choć Warsaw Spire nie leży w samym centrum miasta, tak jak dwa poprzednie budynki, odnalezienie go nie powinno stanowić większego problemu.
Ciężko bowiem jest przeoczyć 220 metrowy wieżowiec. Pracę nad nim rozpoczęto w 2011 roku, zgodnie z projektem belgijskich architektów z Jaspers & Eyers Parnterns we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury. Budynek został oddany do użytku w 2016 roku i od tamtej pory jest najwyższym biurowcem w Warszawie i jednym z najwyższych w Europie.