Największe budowle w Polsce znajdują się w Warszawie, Trójmieście i Licheniu [LISTA]

Największy budynek w Polsce to nie lada tytuł do zdobycia, a jak to bywa w wielu aspektach życia, w architekturze też występuje rywalizacja i chęć pokonywania kolejnych i kolejnych wyzwań. Które więc wieżowce są najwyższe w Polsce? Oto ranking największych budowli w naszym kraju.

Trzy największe budynki w Polsce znajdują się w Warszawie. W stolicy też są też zlokalizowane inne wysokie biurowce, ale w rankingu 20 najwyższych budynków pojawiają się też budowle z Gdańska, Gdyni, a nawet Lichenia.

Zobacz wideo Dr Majewski: Branża transportowa jest największym problemem jeśli chodzi o emisję CO2 w Europie

Największy budynek w Polsce - Varso Tower

Choć wieżowiec ten cały czas podlega pracom wykończeniowym, generalna konstrukcja została ukończona w lutym 2021 roku. Wraz z tym wydarzeniem, nie tylko w Polsce pojawił się nowy, najwyższy budynek, ale i w całej Unii Europejskiej. Varso Tower to wieżowiec zaprojektowany przez renomowaną angielską firmę Foster and Partners oraz polskie HRA Architekci. Budynek ten mieści się na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II na warszawskiej Woli.

 

Projekt składa się z 53 kondygnacji, a jego całkowita wysokość wynosi 310 metrów. Oprócz głównej wieży, zbudowano również dwa wieżowce poboczne o wysokości 81 i 90 metrów. Cały kompleks ma służyć jak przestrzeń handlowo-usługowa. Wiele osób na pewno ucieszy fakt, że gdy tylko prace dobiegną końca, co planowane jest na pierwszą połowę 2022 roku, w budynku będą czekać dwa ogólnodostępne tarasy widokowe oraz restauracja z panoramą na całą Warszawę.

Największe budynki w Polsce - Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki zajmował pierwszej miejsce w rankingu najwyższych budowli w Polsce przez dziesiątki lat, jednak nawet na niego przyszła pora. Całkowita wysokość pałacu wynosi 237 metrów, a bez iglicy jest to prawie 188 metrów.  Budynek ten znajduje się w samym sercu Warszawy - przy placu Defilad 1, a od Varso Tower dzielą go zaledwie dwie ulice.

 

PKiN został wybudowany w latach 1952-1955, bazując na projekcie radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Ten charakterystyczny punkt naszej stolicy miał być darem od narodu radzieckiego dla Polski. Dziś, oprócz swojego symbolicznego znaczenia, Pałac Kultury i Nauki jest siedzibą wielu instytucji. Mieszczą się w nim między innymi kina, muzea, teatry, uczelnia wyższa Collegium Civitas czy władze Polskiej Akademii Nauk. Warto też dodać, że na 30 piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można obserwować całą Warszawę.

Listę trzech największych budynków w Polsce zamyka Warsaw Spire

Jak w każdej europejskiej stolicy, tak i w Warszawie, nie brakuje drapaczy chmur. Kolejny w rankingu jest więc budynek Warsaw Spire, znajdujący się na Placu Europejskim 1 na Woli. Choć Warsaw Spire nie leży w samym centrum miasta, tak jak dwa poprzednie budynki, odnalezienie go nie powinno stanowić większego problemu.

 

Ciężko bowiem jest przeoczyć 220 metrowy wieżowiec. Pracę nad nim rozpoczęto w 2011 roku, zgodnie z projektem belgijskich architektów z Jaspers & Eyers Parnterns we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury. Budynek został oddany do użytku w 2016 roku i od tamtej pory jest najwyższym biurowcem w Warszawie i jednym z najwyższych w Europie.

Największe budynki w Polsce - ranking

  1. Varso Tower (Warszawa),
  2. Pałac Kultury i Nauki (Warszawa),
  3. Warsaw Spire (Warszawa),
  4. Sky Tower (Wrocław),
  5. Warsaw Trade Tower (Warszawa),
  6. Warsaw Unit (Warszawa),
  7. Skyliner (Warszawa),
  8. Q22 (Warszawa),
  9. Złota 44 (Warszawa),
  10. Rondo 1 (Warszawa),
  11. Olivia Star (Gdańsk),
  12. Generation Park (Warszawa),
  13. Centrum LIM (Warszawa),
  14. Warsaw Financial Center (Warszawa),
  15. InterContinental Warszawa (Warszawa),
  16. Cosmopolitan (Warszawa),
  17. Chałubińskiego 8 (Warszawa),
  18. Sea Towers (Gdynia),
  19. Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej (Licheń Stary),
  20. Mennica Legacy Tower (Warszawa), 
Więcej o: