Najdłuższa trasa narciarska w Polsce dla bardzo zaawansowanych narciarzy znajduje się w Szczyrku. Na zboczu góry Skrzyczne, najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego, zlokalizowana jest między innymi czarna trasa, wiodąca ze szczytu Skrzycznego, poprzez Doliny do Ośrodka Narciarskiego Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku. Jest to trasa FIS-owska, oznaczona numerem 23 i liczy sobie łącznie 3200 metrów. Choć nie jest najdłuższą z wszystkich tras w naszym kraju, to posiada wyjątkowy charakter, na całej długości jest szeroka i stroma. Rozpoczyna się na wysokości 1257 m n.p.m., a przewyższenie wynosi 650 metrów.
Z kolei najdłuższa trasa dla niezbyt zaawansowanych narciarzy, czyli najdłuższa spośród niebieskich tras narciarskich w Polsce, mieści się również w Szczyrku. Nic dziwnego, bo ośrodek narciarski w Szczyrku dysponuje blisko 22 kilometrami tras narciarskich o rozmaitym charakterze. Ta stosunkowo łatwa trasa wiedzie z Małego Skrzycznego do Czyrnej, początkowo jest bardzo szeroka, później prowadzi przez las nieco węższą przecinką i liczy sobie ponad 4000 metrów, dając możliwość pokonania prawie 600 metrów różnicy wysokości. Amatorzy tras niebieskich mogą też zjechać ze Skrzycznego, korzystając kolejno z dwóch niebieskich nartostrad: Ondraszka i Widokowej. Zaliczając te dwie trasy po kolei zapewnią sobie zjazd o długości blisko 5,5 kilometra.
A jaka jest najdłuższa trasa narciarska w Polsce? Powszechnie za taką uważana jest trasa Gąsienicowa, wiodąca spod szczytu Kasprowego Wierchu (od górnej stacji kolei), poprzez Halę Gąsienicową do Kuźnic. Na tej trasie można przejechać aż 8,5 km, przy przewyższeniu prawie 1000 metrów – jest to imponujący wynik jak na polskie warunki. Należy jednak mieć na względzie, że taką odległość uzyskuje się przez przedłużenie trasy o nartostradę Gąsienicową, a po drodze na narciarzy czeka krótkie podejście z nartami na plecach, co sprawia, że należy ją traktować raczej jako kombinację tras. Początkowy fragment trasy jest trudny, oznaczony jako czarny i liczy sobie 1400 metrów. Dalszy zjazd jest już nieco łatwiejszy. Po drodze warto wstąpić do schroniska Murowaniec, za którym czeka wspomniany fragment do przebycia pieszo. Dalej natomiast jest malowniczy zjazd do Kuźnic, który na pewno wynagrodzi wszelkie wcześniejsze niedogodności.
Ranking ''Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce'' otwiera zatem inna, nieco krótsza trasa, wiodąca również po zboczach Kasprowego Wierchu. Aby się na nią dostać, trzeba objechać trawersem kopułę Kasprowego, by znaleźć się po drugiej jego stronie, nad szerokim kotłem. Trasa Goryczkowa, bo o niej mowa, jest trasą niezwykle urozmaiconą. Początek, choć równy i szeroki, jest dość stromy, przez co na pierwszych dwóch kilometrach trasa oznaczona jest jako czarna. Wiedzie z Kasprowego Wierchu, poprzez Kocioł Goryczkowy, do Kuźnic. Dolny fragment trasy wieńczy przewężenie zwane Szyjką, po pokonaniu którego wjeżdża się na polanę sąsiadującą z dolną stacją wyciągu krzesełkowego. Stąd długi i wygodny zjazd Nartostradą Goryczkową wiedzie wprost do Kuźnic. W ten sposób cała trasa liczy blisko 8 kilometrów i pozwala na pokonanie różnicy wysokości wynoszącej 927 metrów.
Natomiast najdłuższa w pełni oświetlona trasa narciarska w Polsce znajduje się Beskidzie Sądeckim. Będąc w Krynicy-Zdroju warto udać się do stacji narciarskiej Dwie Doliny i skorzystać z trasy biegnącej spod szczytu Jaworzynki do Szczawnika. Trasa liczy sobie 3000 metrów długości, w górnej partii jest to bardzo szeroki i łagodny stok, z którym poradzą sobie nawet początkujący, niżej zmienia się w trasę czerwoną, z dość stromym odcinkiem zjazdowym. Podobnie jak zjazd z Jaworzynki, również konkurencyjna trasa na Jaworzynie Krynickiej jest oświetlona na całej swojej długości. Jest niewiele krótsza, gdyż liczy 2600 metrów, jest natomiast jedną z najlepszych tras zjazdowych tego typu w Polsce, z dużą szerokością i dobrym wyprofilowaniem. Przy czym jest obsługiwana przez gondolę, co w Polsce jest rzadkością. W środkowym fragmencie trasy znajduje się krótki, niemal płaski trawers, który dodatkowo pozwoli na odpoczynek podczas zjazdu.
Zobacz też: Bieszczady: atrakcje nie tylko dla miłośników górskich wędrówek
Oto najdłuższe trasy narciarskie w Polsce – lista 12 tras i kombinacji tras zjazdowych:
Zobacz też: Karpaty: szlaki. Najciekawsze szlaki w polskiej części Karpat