Ptaki polskie to nie tylko gatunki zagrożone wyginięciem, a przez to bardzo rzadko spotykane. To także te pospolite, widoczne na każdym kroku ptaki, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego krajobrazu. Występowanie w Polsce ptaków polskich jest dość równomierne, gdyż część gatunków przystosowała się do życia w miastach, inne natomiast zamieszkują tereny leśne, bagna czy obszar górski lub nadmorski. Dlatego chcąc rozpocząć przygodę z obserwacją ptaków polskich, nie potrzebujemy zbytnio oddalać się od miejsca zamieszkania. Wszędzie można spróbować tego wciągającego zajęcia. Z czasem natomiast można zacząć organizować wyprawy ornitologiczne i obserwować najciekawsze gatunki ptaków polskich w ich naturalnym środowisku.
Najpiękniejsze ptaki polskie to bez wątpienia bociany, które każdemu kojarzą się jako symbol polskości. Bociany szczególnie upodobały sobie warunki, jakie panują w centralnej Europie, na terenie naszego kraju i co roku po zimie spędzonej w ciepłej Afryce północnej, powracają do swoich starych gniazd w obszarach Polski.
Bocian biały to najczęściej spotykany gatunek. Mierzy około 100 cm wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgnąć nawet 215 cm. Bocian jest ptakiem mięsożernym, który w swojej diecie ma mniejsze ptaki, płazy, gady, ssaki, ale też owady. Gatunek ten znany jest także ze swojej monogamiczności - razem z partnerem tworzą gniazda wykorzystywane przez kilka lat z rzędu. Razem wychowują też potomstwo, które usamodzielnia się po około 60 dniach od wyklucia.
Ze względu na dość liczną populację bociany nie są uznawane za gatunek szczególnej troski. Jednak w Polsce objęte są one ścisłą ochroną. Chcąc obserwować bociany, wystarczy wybrać się na przejażdżkę po mniejszych miejscowościach, gdzie na domach czy różnego rodzaju słupach można wypatrzyć gniazda bocianie. Jednak prawdziwą gratkę stanowi wyprawa do Narwiańskiego Parku Narodowego, gdzie na żerowisku można zobaczyć nawet tysiąc par bocianich.
Obserwacja ptaków w Polsce jest dość popularnym zjawiskiem, zwłaszcza że na terenie naszego kraju bytuje aż 400 różnych gatunków tych zwierząt. Birdwatching wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, a także indywidualnych predyspozycji (przede wszystkim liczy się cierpliwość), gdyż wypatrzenie poszukiwanego ptaka może wymagać wielu godzin spędzonych w jednej pozycji, przy zmiennej aurze, niejednokrotnie w warunkach, którym daleko do komfortu. Dlatego też decydując się na takie hobby, konieczne jest skompletowanie odpowiedniego ekwipunku, gdyż ptaki najlepiej obserwuje się w lasach, na bagnach lub torfowiskach, nad rzekami i mniejszymi zbiornikami wodnymi, gdzie przydatne są różne akcesoria, a przede wszystkim:
Zobacz też: Jakie ptaki odlatują na zimę? Rozpoznawanie ptaków z dzieckiem [ZDJĘCIA]
Każdy region ptaki polskie ma na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie stanowisko i cieszyć się obserwacją tych niesamowitych stworzeń. Dla przykładu:
Zobacz też: Książki o ptakach. Publikacje, które zdobędą serca miłośników świata przyrody
Jeśli zastanawiasz się, jakie są najciekawsze gatunki ptaków w Polsce, to bez wątpienia powinieneś zapoznać się z poniższą listą:
Obserwacja zwierząt staje się pasją nie tylko osób związanych zawodowo z tego rodzaju działalnością, ale też zwykłych ludzi, którzy pragną większego kontaktu z naturą. Najlepsze miejsca, gdzie można obserwować ptaki w Polsce niemalże przez cały rok to przede wszystkim tereny leśne, gdzie te małe zwierzęta poszukują schronienia wśród wysokich koron drzew. Równie dobrym miejscem do obserwacji są różnego rodzaju rozlewiska otoczone gęstymi zaroślami, a także tereny podmokłe, bagienne czy torfowiska, gdzie z kolei udaje się często wypatrzyć te rzadkie i niezwykle piękne gatunki. Rajem dla zapalonych ornitologów jest Poleski Park Narodowy - stworzona tam została ścieżka wzdłuż Stawów Pieszowolskich, na której znajdziemy dwie wieże widokowe i schron ornitologiczny. Dla wielbicieli nietoperzy odpowiednim miejscem obserwacji jest Międzyrzecki Rejon Umocniony, gdzie funkcjonuje ich stanowisko objęte ochroną. Z kolei Dolina Baryczy uznawana jest za miejsce, gdzie spotkać można około 300 gatunków ptaków, w tym te bardzo rzadkie i zagrożone wyginięciem. Wsparciem w obserwacjach jest stworzona na tym terenie infrastruktura, czyli liczne wieże obserwacyjne czy czatownie. Podmokłe łąki i pastwiska w Parku Narodowym Ujście Warty to także obszar, na którym amatorzy birdwatchingu nie będą się nudzić. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć bielika, czaplę siwą czy bociany, które mają tu doskonałe warunki do żeru.
Zobacz też: Półwysep Helski - jedno z miejsc, gdzie Polacy wypoczywają najchętniej