Kajaki w Polsce zyskują coraz więcej fanów. Nie bez znaczenia są tu sukcesy naszych sportowców w tej dyscyplinie na olimpiadzie. Jednak największy wpływ na rosnące zainteresowanie takim sposobem spędzania wolnego czasu ma fakt, że w naszym kraju jest wiele miejsc, które ze względu na naturalne warunki sprawiają, że na uprawianie kajakarstwa może sobie pozwolić praktycznie każdy z nas. Gęsta sieć rzek, duża liczba jezior to czynniki sprzyjające rozwojowi kajakarstwa. Także rosnące jak grzyby po deszczu wypożyczalnie sprzętu zachęcają coraz to nowych amatorów wodnego szaleństwa do spróbowania swoich sił w kajakarstwie.
Coraz więcej osób poszukuje sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jest to dobra tendencja, gdyż pozytywnie wpływa na nasz organizm. Co ważne kajakarstwo łączy w sobie przyjemne z pożytecznym - można się zrelaksować, podziwiać okoliczności przyrody, a jednocześnie rozruszać mięśnie, które na co dzień raczej nie są przez nas mocno nadwerężane.
Jednak podobnie jak w przypadku każdej innej dyscypliny uprawianej na wodzie warto pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i innym. Przede wszystkim podczas wyprawy kajakowej nie spożywamy alkoholu. Konieczne jest także korzystanie z kamizelek, które w razie wypadku pomogą nam utrzymać się na wodzie. Przed wypłynięciem zawsze należy monitorować stan pogody, gdyż w trudnych warunkach atmosferycznych spływ może okazać się niebezpieczny. Aby uniknąć wywrotek należy zachować szczególną ostrożność podczas wsiadania i wysiadania z kajaka, a także nie wstawać ani nie kucać podczas spływu.
Warto też pamiętać, aby miejsca na kajaki szanować - nie zaśmiecać akwenów, dbać o roślinność i żyjącą w wodzie i nad jej brzegiem zwierzynę, nie hałasować. Te elementarne zasady powinien stosować każdy z nas, a wówczas przebywanie na łonie natury stanie się dla wszystkich przyjemniejsze.
Poszukując miejsca, gdzie udać się na kajaki w Polsce na pewno trafimy na oferty z obszaru Roztocza. Wschodnia Polska jest doskonałym miejscem do organizowania tego rodzaju wycieczek - znajduje się tu mnóstwo terenów zielonych, a także zbiorników wodnych umożliwiających organizację spływów kajakowych. Spływy organizowane są na Wieprzu, Bugu, Tanwii czy Ładzie. Większość tras jest łagodna i dostosowana do możliwości nawet początkujących kajakarzy. Na trasach można podziwiać nienaruszoną przez człowieka przyrodę Roztocza, a także odwiedzić wiele ciekawych miejscowości turystycznych, np. Zwierzyniec, Susiec itp.
Zobacz też: Najgłębsze jeziora w Polsce - czy znasz je wszystkie?
A oto lista najlepszych miejsc na spływ kajakowy, która jest efektem rekomendacji aktywnych, amatorskich kajakarzy:
Blisko 800 km dróg wodnych na terenie kraju sprawia, że kajakarstwo z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę osób zainteresowanych tym sportem. Mniej zaawansowane osoby mogą wybrać spokojniejsze trasy, a dla wyczynowców również znajdą się atrakcyjne miejsca. Poniżej znajdziesz ranking najlepszych miejsc na spływ kajakowy:
Zobacz też: Gdzie pojechać na weekend? Sprawdzamy, czy morze i góry to jedyne opcje weekendowego wypoczynku