Najlepsze miejsca na spływ kajakowy. Gdzie warto udać się na kajaki?

Najlepsze miejsca na spływ kajakowy można znaleźć w wielu zakątkach Polski. Sprzyja temu gęsta sieć rzek i coraz większa popularność kajakarstwa, będąca konsekwencję sukcesów naszych sportowców w tej dyscyplinie.

Kajaki. Polska królestwem kajakarzy

Kajaki w Polsce zyskują coraz więcej fanów. Nie bez znaczenia są tu sukcesy naszych sportowców w tej dyscyplinie na olimpiadzie. Jednak największy wpływ na rosnące zainteresowanie takim sposobem spędzania wolnego czasu ma fakt, że w naszym kraju jest wiele miejsc, które ze względu na naturalne warunki sprawiają, że na uprawianie kajakarstwa może sobie pozwolić praktycznie każdy z nas. Gęsta sieć rzek, duża liczba jezior to czynniki sprzyjające rozwojowi kajakarstwa. Także rosnące jak grzyby po deszczu wypożyczalnie sprzętu zachęcają coraz to nowych amatorów wodnego szaleństwa do spróbowania swoich sił w kajakarstwie.

Miejsca na kajaki. O czym pamiętać udając się na kajaki?

Coraz więcej osób poszukuje sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jest to dobra tendencja, gdyż pozytywnie wpływa na nasz organizm. Co ważne kajakarstwo łączy w sobie przyjemne z pożytecznym - można się zrelaksować, podziwiać okoliczności przyrody, a jednocześnie rozruszać mięśnie, które na co dzień raczej nie są przez nas mocno nadwerężane. 

Jednak podobnie jak w przypadku każdej innej dyscypliny uprawianej na wodzie warto pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i innym. Przede wszystkim podczas wyprawy kajakowej nie spożywamy alkoholu. Konieczne jest także korzystanie z kamizelek, które w razie wypadku pomogą nam utrzymać się na wodzie. Przed wypłynięciem zawsze należy monitorować stan pogody, gdyż w trudnych warunkach atmosferycznych spływ może okazać się niebezpieczny. Aby uniknąć wywrotek należy zachować szczególną ostrożność podczas wsiadania i wysiadania z kajaka, a także nie wstawać ani nie kucać podczas spływu. 

Warto też pamiętać, aby miejsca na kajaki szanować - nie zaśmiecać akwenów, dbać o roślinność i żyjącą w wodzie i nad jej brzegiem zwierzynę, nie hałasować. Te elementarne zasady powinien stosować każdy z nas, a wówczas przebywanie na łonie natury stanie się dla wszystkich przyjemniejsze. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Gdzie na kajaki w Polsce? Roztocze

Poszukując miejsca, gdzie udać się na kajaki w Polsce na pewno trafimy na oferty z obszaru Roztocza. Wschodnia Polska jest doskonałym miejscem do organizowania tego rodzaju wycieczek - znajduje się tu mnóstwo terenów zielonych, a także zbiorników wodnych umożliwiających organizację spływów kajakowych. Spływy organizowane są na Wieprzu, Bugu, Tanwii czy Ładzie. Większość tras jest łagodna i dostosowana do możliwości nawet początkujących kajakarzy. Na trasach można podziwiać nienaruszoną przez człowieka przyrodę Roztocza, a także odwiedzić wiele ciekawych miejscowości turystycznych, np. Zwierzyniec, Susiec itp. 

Zobacz też: Najgłębsze jeziora w Polsce - czy znasz je wszystkie?

Najlepsze miejsca na spływ kajakowy: lista

A oto lista najlepszych miejsc na spływ kajakowy, która jest efektem rekomendacji aktywnych, amatorskich kajakarzy:

  • Czarna Hańcza - 98 km, czas na pokonanie 3-5 dni; trasa biegnie prawie w całości przez obszar Puszczy Augustowskiej, rozpoczynając się na jeziorze Wigry, a kończąc w miejscowości Rygol i jest przeznaczona także dla początkujących
  • Brda - 233 km, trasa biegnie przez Bory Tucholskie i gwarantuje dużą różnorodność, co zmusza do stałego zachowywania czujności wobec zmienności nurtu; to powoduje, że jest uznawana za średnio trudną
  • Nida - trasy kajakowe po Nidzie są stosunkowo krótkie, i do ich pokonania wystarczą zaledwie dwa dni; są odpowiednie nawet dla początkujących – spływy w tym regionie nie wymagają większego doświadczenia w kajakarstwie.

Ranking: najlepsze miejsca na spływ kajakowy

Blisko 800 km dróg wodnych na terenie kraju sprawia, że kajakarstwo z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę osób zainteresowanych tym sportem. Mniej zaawansowane osoby mogą wybrać spokojniejsze trasy, a dla wyczynowców również znajdą się atrakcyjne miejsca. Poniżej znajdziesz ranking najlepszych miejsc na spływ kajakowy:

  • spływ kajakowy Bugiem
  • spływ kajakowy Obrą
  • spływ kajakowy Drawą
  • spływ Dunajcem
  • spływ po Pilicy
  • spływ Piaśnicą. 

Zobacz też: Gdzie pojechać na weekend? Sprawdzamy, czy morze i góry to jedyne opcje weekendowego wypoczynku

Więcej o: