Najgłębsze jeziora w Polsce - czy znasz je wszystkie?

Wypoczynek nad wodą, na łonie natury to rodzaj relaksu coraz chętniej wybierany przez Polaków. Dla osób, które nie przepadają za tłocznymi plażami nadmorskich miejscowości, polecamy wyprawę nad jezioro. Szczególnie warto poświęcić swój czas, by odwiedzić najgłębsze jeziora w Polsce, zwłaszcza te położone w przepięknym otoczeniu przyrody.

Jakie jest najgłębsze jezioro w Polsce?

Zastanawiasz się, jakie jest najgłębsze jezioro w Polsce? Otóż najgłębszym jeziorem w Polsce jest położone na Suwalszczyźnie jezioro Hańcza. Jego głębokość wynosi 108,5 metra, zaś powierzchnia 311,4 ha co czyni Hańczę jednym z największych jezior tego regionu. Jest to również najgłębsze jezioro w środkowej części Niżu Europejskiego.

Najgłębsze jezioro w Polsce - co warto o nim wiedzieć?

Najgłębsze jezioro w Polsce, czyli Hańcza jest ulokowane na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, w województwie podlaskim. Jako wodno - krajobrazowy rezerwat przyrody jezioro Hańcza, jest ono objęte ochroną. Z uwagi na swoją głębokość w 1974 roku jezioro Hańcza zostało wpisane na listę Projektu Aqua UNESCO.

Jezioro Hańcza powstało z roztopu wód polodowcowych, w miejscu rynny zajmowanej wcześniej przez lodowiec. Jego brzegi otacza stroma skarpa, zaś plaża wyłożona jest licznymi głazami - jeden z nich, o obwodzie 11 metrów został ustanowiony pomnikiem przyrody. Wody tego jeziora są przejrzyste (pomiar przy użyciu krążków Secchiego - do 6 metrów), ponadto charakteryzują się wysokim poziomem czystości (I klasa) i natlenienia. Jest to więc doskonałe miejsce dla fanów nurkowania.

Hańcza jest domem dla rzadko spotykanych w naszych jeziorach skorupiaków stenotermicznych, a jedynie w nim spotkać możemy widłonoga. Oprócz tego bytują tu ryby takie jak: troć jeziorowa, szczupak, sielawa czy głowacz pręgopłetwy. Przez Hańczę przepływa rzeka Czarna Hańcza.

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Ranking najgłębsze jeziora w Polsce - które warto zobaczyć?

W rankingu najgłębszych jezior w Polsce, oprócz Hańczy na uwagę zasługuje drugie co do wielkości jezioro Drawsko. Znajduje się ono na Pojezierzu Drawskim, na terenie Parku Krajobrazowego. Co ciekawe, na Drawsku ulokowanych jest kilkanaście wysp, między innymi: Mokra, Dzika, Żurawia, Kacza, Lelum Polelum, Samotna, Zachodnia, Środkowa, Bielawa, Bobrowa. Na największej z nich - Bielawie (79,5 ha) odkryto ślady osad sprzed dwóch tysięcy lat. Znajduje się tam również kolonia lęgowa kormoranów oraz ścieżka przyrodnicza z ośmioma przystankami.

Jezioro Drawsko to znakomite miejsce do aktywnego wypoczynku: nurkowania, żeglowania, kajakarstwa oraz wędkowania.

Z kolei miłośników gór i  górskich wędrówek zachęcamy do zobaczenia Wielkiego Stawu - trzeciego co do głębokości jeziora w Polsce. Jest ono ulokowane w Tatrach Wysokich na wysokości 1665 m n.p.m w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Wielki Staw znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, niestety ze względu na unikatowość otaczającej go roślinności oraz znajdującej się tam fauny obowiązuje zakaz wstępu do rezerwatu, więc Wielki Staw obejrzymy jedynie znad Kotła Wielkiego Stawu.

Najgłębsze jeziora w Polsce - lista 23 najgłębszych jezior

Oto lista najgłębszych jezior w Polsce:

 1. Hańcza (woj. podlaskie) - 108,5 m
 2. Drawsko (woj. zachodniopomorskie) - 79,7 m
 3. Wielki Staw (woj. małopolskie) - 79,3 m
 4. Czarny Staw (woj. małopolskie) - 76,4 m
 5. Wigry (woj. podlaskie) - 73,0 m
 6. Wdzydze (woj. pomorskie) - 68,7 m
 7. Wuksniki (woj. warmińsko - mazurskie) - 68,0 m
 8. Babięty Wielkie (woj. warmińsko - mazurskie) - 65,0 m
 9. Morzycko (woj. zachodniopomorskie) - 60,7 m
 10. Ciecz (woj. Lubuskie) - 58,8 m
 11. Piłakno (woj. warmińsko - mazurskie) - 56,6 m
 12. Jezioro Ełckie (woj. warmińsko - mazurskie) - 55,8 m
 13. Ożewo (woj. podlaskie) - 55,5 m
 14. Gaładuś (woj. podlaskie) - 54,8 m
 15. Jezioro Wulpińskie (woj. warmińsko - mazurskie) - 54,6 m
 16. Isąg (woj. warmińsko - mazurskie) - 54,5 m
 17. Jezioro Łańskie (woj. warmińsko - mazurskie) - 53,0 m
 18. Jezioro Białe Filipowskie (woj. podlaskie) - 52,0 m
 19. Jezioro Pluszne Wielkie (woj. warmińsko - mazurskie) - 52,0 m
 20. Rajgrodzkie (woj. podlaskie, woj. warmińsko - mazurskie) - 52,0 m
 21. Czarny Staw Gąsienicowy (woj. małopolskie) - 51,9 m
 22. Morskie Oko (woj. małopolskie) - 51,8 m
 23. Jezioro Mokre (woj. warmińsko - mazurskie) - 51,0 m

Zobacz też: Ciekawe kopalnie do zwiedzania w Polsce. Które obiekty warto zwiedzić jeszcze w te wakacje?

Więcej o: