Zastanawiasz się, jakie jest najgłębsze jezioro w Polsce? Otóż najgłębszym jeziorem w Polsce jest położone na Suwalszczyźnie jezioro Hańcza. Jego głębokość wynosi 108,5 metra, zaś powierzchnia 311,4 ha co czyni Hańczę jednym z największych jezior tego regionu. Jest to również najgłębsze jezioro w środkowej części Niżu Europejskiego.
Najgłębsze jezioro w Polsce, czyli Hańcza jest ulokowane na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, w województwie podlaskim. Jako wodno - krajobrazowy rezerwat przyrody jezioro Hańcza, jest ono objęte ochroną. Z uwagi na swoją głębokość w 1974 roku jezioro Hańcza zostało wpisane na listę Projektu Aqua UNESCO.
Jezioro Hańcza powstało z roztopu wód polodowcowych, w miejscu rynny zajmowanej wcześniej przez lodowiec. Jego brzegi otacza stroma skarpa, zaś plaża wyłożona jest licznymi głazami - jeden z nich, o obwodzie 11 metrów został ustanowiony pomnikiem przyrody. Wody tego jeziora są przejrzyste (pomiar przy użyciu krążków Secchiego - do 6 metrów), ponadto charakteryzują się wysokim poziomem czystości (I klasa) i natlenienia. Jest to więc doskonałe miejsce dla fanów nurkowania.
Hańcza jest domem dla rzadko spotykanych w naszych jeziorach skorupiaków stenotermicznych, a jedynie w nim spotkać możemy widłonoga. Oprócz tego bytują tu ryby takie jak: troć jeziorowa, szczupak, sielawa czy głowacz pręgopłetwy. Przez Hańczę przepływa rzeka Czarna Hańcza.
Ranking najgłębsze jeziora w Polsce - które warto zobaczyć?
W rankingu najgłębszych jezior w Polsce, oprócz Hańczy na uwagę zasługuje drugie co do wielkości jezioro Drawsko. Znajduje się ono na Pojezierzu Drawskim, na terenie Parku Krajobrazowego. Co ciekawe, na Drawsku ulokowanych jest kilkanaście wysp, między innymi: Mokra, Dzika, Żurawia, Kacza, Lelum Polelum, Samotna, Zachodnia, Środkowa, Bielawa, Bobrowa. Na największej z nich - Bielawie (79,5 ha) odkryto ślady osad sprzed dwóch tysięcy lat. Znajduje się tam również kolonia lęgowa kormoranów oraz ścieżka przyrodnicza z ośmioma przystankami.
Jezioro Drawsko to znakomite miejsce do aktywnego wypoczynku: nurkowania, żeglowania, kajakarstwa oraz wędkowania.
Z kolei miłośników gór i górskich wędrówek zachęcamy do zobaczenia Wielkiego Stawu - trzeciego co do głębokości jeziora w Polsce. Jest ono ulokowane w Tatrach Wysokich na wysokości 1665 m n.p.m w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Wielki Staw znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, niestety ze względu na unikatowość otaczającej go roślinności oraz znajdującej się tam fauny obowiązuje zakaz wstępu do rezerwatu, więc Wielki Staw obejrzymy jedynie znad Kotła Wielkiego Stawu.
Oto lista najgłębszych jezior w Polsce:
Zobacz też: Ciekawe kopalnie do zwiedzania w Polsce. Które obiekty warto zwiedzić jeszcze w te wakacje?