Jeśli chcesz odpocząć, to polskie Mazury są znakomitym miejscem, które pomoże ci odnaleźć ciszę, spokój, ale też liczne atrakcje. Mazury nie muszą być nudne, a jeśli szukasz mocniejszych wrażeń niż spływ kajakiem, lub grzybobranie, to przychodzimy z pomocą. Na mazurach możesz przeżyć fantastyczną przygodę, zwiedzając wąwozy, bunkry, podziwiając architekturę mostów i innych znaczących budowli. Poznaj miejsca, w których na chwilę zatrzymał się czas i doceń je z zupełnie innej perspektywy. Prezentujemy mazurskie atrakcje, które odbiegają od schematu jezior i lasów. Oto nasze propozycje.
O mostach w Stańczykach słyszało wiele osób, ale czy każdy chociaż raz je widział? Sama konstrukcja brzmi dość banalnie, ale w rzeczywistości to potężne budowle przypominające rzymskie akwedukty. Zostały wzniesione w latach 1912-1918. Wzniesione zostały nad Puszczą Romincką, co zapewnia niesamowite widoki na ogromne obszary zieleni. Warto zobaczyć zarówno mosty, jak i widok z nich.
pomiędzy jeziorem Dargin, a jeziorem Łabap wznosi się pośród lasu tajemnicza budowla. To Mauzoleum rodu Lehndorffów, które nie wszystkim jest znane. Od ok. 1859 r. ośmioboczne neogotyckie mauzoleum jest położone nad zabytkowym cmentarzem. W specjalnej krypcie zostały umieszczone trumny rodu, a po I wojnie światowej pochowano tutaj także poległych żołnierzy niemieckich i rosyjskich. Niestety samo mauzoleum zostało zdewastowane po ostatniej wojnie. Trumny zostały wykorzystane jako łódki, a budowlę odnowiono po wielu latach. Obecnie jest tam zabytkowa kaplica dla żeglarzy. Budowla znajduje się pośrodku niewielkiego lasku z alejkami do spacerów. To tajemnicze miejsce z legendami i klimatem.
Jedziesz na Mazury, a twoim pierwszym planem były wakacje w Egipcie? Tutaj również możesz znaleźć... piramidę. Ta niezwykła budowla znajduje się również w Polsce i niewiele osób wie o jej istnieniu. Piramida w Rapie to mauzoleum rodu Farenheid, zbudowane w 1811 r. Jest to grób Pruskiej rodziny. Mauzoleum było wzorowane na piramidach starożytnego Egiptu, spełniając te same kąty nachylenia ścian, co w antycznych odpowiednikach. Głowa rodziny wykazywała ogromne zainteresowanie tematem wierzeń starożytnego Egiptu, stąd życzenie o pochówku właśnie w takiej budowli. Krąży miejska legenda o tym, że piramida ma nadprzyrodzone moce, a sami zmarli łączą się zza światów ze starożytnymi mędrcami.
Zwiedzając Mazury warto wybrać się też do zamków i pałaców. Niekoniecznie w celu zażycia odrobiny luksusu, ale w celu podziwiania niebywałej architektury. Szczególnie Pałac w Drogoszach jest warty uwagi. To budynek zbudowany po pożarze starego, renesansowego zamku. Na południe od pałacu, rozciąga się wielki park krajobrazowy, w tym niegdyś park danieli. Sam pałac jest wykonany w wyjątkowym stylu i wyróżnia go obszerna biblioteka i kaplica, a także teren dookoła niego. Zamek w Kętrzynie zaś, to właściwie Krzyżacki fort. Został wybudowany w 1329 roku. Mury zostały zachowane w bardzo dobrym stanie. Oprócz tego warto zwiedzić m.in Wilczy Szaniec i Świętą Lipkę.