Co warto zobaczyć na Mazurach? Nie tylko jeziora i lasy. Odwiedź mosty, zamki i... piramidę

Wybierasz się na Mazury? Jeśli chcesz odpocząć w otoczeniu jezior i lasów, to zdecydowanie dobry wybór. Mazury są również miejscem licznych atrakcji, o których nie każdy słyszał. Znajdziesz tutaj liczne zamki, fortyfikacje, bunkry, a nawet piramidę. Jakie atrakcje na mazurach warto zwiedzić? Poznaj listę miejsc, które są idealne na wycieczkę.

Jeśli chcesz odpocząć, to polskie Mazury są znakomitym miejscem, które pomoże ci odnaleźć ciszę, spokój, ale też liczne atrakcje. Mazury nie muszą być nudne, a jeśli szukasz mocniejszych wrażeń niż spływ kajakiem, lub grzybobranie, to przychodzimy z pomocą. Na mazurach możesz przeżyć fantastyczną przygodę, zwiedzając wąwozy, bunkry, podziwiając architekturę mostów i innych znaczących budowli. Poznaj miejsca, w których na chwilę zatrzymał się czas i doceń je z zupełnie innej perspektywy. Prezentujemy mazurskie atrakcje, które odbiegają od schematu jezior i lasów. Oto nasze propozycje. 

Zobacz wideo S16 - czteropasmówka, która na zawsze może zmienić Mazury

Atrakcje na Mazurach: Mosty w Stańczykach

O mostach w Stańczykach słyszało wiele osób, ale czy każdy chociaż raz je widział? Sama konstrukcja brzmi dość banalnie, ale w rzeczywistości to potężne budowle przypominające rzymskie akwedukty. Zostały wzniesione w latach 1912-1918. Wzniesione zostały nad Puszczą Romincką, co zapewnia niesamowite widoki na ogromne obszary zieleni. Warto zobaczyć zarówno mosty, jak i widok z nich. 

Atrakcje na Mazurach: Mauzoleum Lehndorffów

pomiędzy jeziorem Dargin, a jeziorem Łabap wznosi się pośród lasu tajemnicza budowla. To Mauzoleum rodu Lehndorffów, które nie wszystkim jest znane. Od ok. 1859 r. ośmioboczne neogotyckie mauzoleum jest położone nad zabytkowym cmentarzem. W specjalnej krypcie zostały umieszczone trumny rodu, a po I wojnie światowej pochowano tutaj także poległych żołnierzy niemieckich i rosyjskich. Niestety samo mauzoleum zostało zdewastowane po ostatniej wojnie. Trumny zostały wykorzystane jako łódki, a budowlę odnowiono po wielu latach. Obecnie jest tam zabytkowa kaplica dla żeglarzy. Budowla znajduje się pośrodku niewielkiego lasku z alejkami do spacerów. To tajemnicze miejsce z legendami i klimatem. 

Atrakcje na Mazurach: Piramida w Rapie

Jedziesz na Mazury, a twoim pierwszym planem były wakacje w Egipcie? Tutaj również możesz znaleźć... piramidę. Ta niezwykła budowla znajduje się również w Polsce i niewiele osób wie o jej istnieniu. Piramida w Rapie to mauzoleum rodu Farenheid, zbudowane w 1811 r. Jest to grób Pruskiej rodziny. Mauzoleum było wzorowane na piramidach starożytnego Egiptu, spełniając te same kąty nachylenia ścian, co w antycznych odpowiednikach. Głowa rodziny wykazywała ogromne zainteresowanie tematem wierzeń starożytnego Egiptu, stąd życzenie o pochówku właśnie w takiej budowli. Krąży miejska legenda o tym, że piramida ma nadprzyrodzone moce, a sami zmarli łączą się zza światów ze starożytnymi mędrcami. 

Atrakcje na Mazurach: Zamek w Kętrzynie, Pałac w Drogoszach

Zwiedzając Mazury warto wybrać się też do zamków i pałaców. Niekoniecznie w celu zażycia odrobiny luksusu, ale w celu podziwiania niebywałej architektury. Szczególnie Pałac w Drogoszach jest warty uwagi. To budynek zbudowany po pożarze starego, renesansowego zamku. Na południe od pałacu, rozciąga się wielki park krajobrazowy, w tym niegdyś park danieli. Sam pałac jest wykonany w wyjątkowym stylu i wyróżnia go obszerna biblioteka i kaplica, a także teren dookoła niego. Zamek w Kętrzynie zaś, to właściwie Krzyżacki fort. Został wybudowany w 1329 roku. Mury zostały zachowane w bardzo dobrym stanie. Oprócz tego warto zwiedzić m.in Wilczy Szaniec i Świętą Lipkę. 

Więcej o: