Małe miasteczka w Polsce do zwiedzania? Jest ich całkiem sporo. Na początek propozycje dość oczywiste, ulokowane nad królową polskich rzek.
Sandomierz
Nadwiślańskie miasto w województwie świętokrzyskim, położone na siedmiu wzgórzach. Prawa miejskie uzyskał Sandomierz przed 1227 rokiem, choć ślady pierwszego osadnictwa na tym terenie pochodzą aż z neolitu. Nad miastem góruje zamek z wieżą pochodzącą z 1480 roku, zaś w podziemiach miasta rozciąga się warta odwiedzenia trasa turystyczna. Liczne zabytki Sandomierza, na czele ze Starym Miastem, to istny raj dla turystów. Dodatkowej popularności miastu przysporzył kręcony w nim serial ''Ojciec Mateusz''.
Kazimierz Dolny
Nadwiślańskie miasto w województwie lubelskim. Osada w tym miejscu pojawiła się w XI wieku, zaś nazwa Kazimierz po raz pierwszy odnotowana została w kronikach w 1249 roku. Prawa miejskie zyskał w pierwszej połowie XIV wieku, zaś lokacji miasta na prawach magdeburskich dokonał w 1406 roku Władysław Jagiełło. To niewielkie miasto, dzięki swej bogatej historii, obfituje w interesujące zabytki architektury sakralnej i świeckiej. Malownicza sceneria, jedyne w swoim rodzaju widoki na Wisłę oraz niepowtarzalna atmosfera sprawiają, że wizytę w Kazimierzu zapamięta się na długo.
Chełmno
Nadwiślańskie miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Nazywane Miastem Zakochanych, gdyż w tamtejszym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny można odnaleźć relikwie świętego Walentego. Na Nowych Plantach stoi Ławeczka Zakochanych, zaś w Parku Pamięci i Tolerancji im. L. Rydygiera podziwiać można dwa połączone chełmińskie serca – symbol miasta. Prawa miejskie uzyskało Chełmno w XIII wieku, a jego Stare Miasto wpisane zostało na listę pomników historii. Zachowały się tu mury miejskie, baszty, bramy wjazdowe, budowle sakralne i liczne zabytkowe budynki. W Chełmnie warto również zobaczyć Park Miniatur Zamków Krzyżackich.
Na równi z bogatymi w atrakcje największymi miastami Polski, turystów przyciągają małe miasteczka, które warto odwiedzić. Polska ma wiele uroczych, niewielkich miejscowości, w których pobyt dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Gniew
Miasto w województwie pomorskim, położone w widłach utworzonych przez Wisłę i uchodzącą do niej Wierzycę. Prawa miejskie uzyskało w 1297 roku. Stare Miasto zachowało średniowieczny układ przestrzenny, wciąż funkcjonuje gotycki ratusz. Do największych atrakcji Gniewu należą: zamek krzyżacki z końca XIII wieku oraz pozostałości murów obronnych miasta i zespołu zamkowego. Warto wiedzieć, że w jednym z zabytkowych budynków Starego Miasta mieszkał malarz, Leon Wyczółkowski.
Złotoryja
Miasto w województwie dolnośląskim, położone nad rzeką Kaczawą, któremu prawa miejskie nadano w 1211 roku. Dokonał tego Henryk I Brodaty i jest to najstarsza udokumentowana lokacja na prawie magdeburskim na ziemiach polskich, co oznacza, że pod względem prawnym Złotoryja jest najstarszym miastem Polski. Nazwa miasta pochodzi od wydobywanego tu niegdyś złota – obecnie można zwiedzić tu kopalnię złota ''Aurelia'' oraz Muzeum Złota. Do atrakcji turystycznych należą także: starówka z zabytkowymi kamieniczkami, czternastowieczne mury obronne, Baszta Kowalska, kościoły czy rezerwat przyrody ''Wilcza Góra''.
Biecz
Miasto w województwie małopolskim, położone nad rzeką Ropą. Założone w X wieku, prawa miejskie uzyskało w 1257 roku. Biecz jest miastem zabytków, wiele z nich powstało w XV i XVI wieku. Do zabytków miasta należą: średniowieczny układ przestrzenno-urbanistyczny miasta, zespół murów obronnych z XIV wieku, ratusz z wieżą, Kolegiata Bożego Ciała, zespół klasztorny Reformatów, szpital Św. Ducha, Kromerówka (renesansowa kamienica) i liczne inne budynki. Warte odwiedzenia jest także Muzeum Ziemi Bieckiej.
Zobacz też: Termy w Polsce: uzdrawiająca moc wód termalnych na wyciągnięcie ręki
Zastanawiając się, jakie małe miasta w Polsce warto zwiedzić, należy uprzednio wybrać region, w którym chcemy prowadzić poszukiwania turystycznych perełek. Niewątpliwie najwięcej interesujących miejscowości znajdziemy na południu Polski.
Wieliczka
Miasto w województwie małopolskim, założone w latach 1123 – 1127, na prawach miejskich od 1290 roku. Sławę przyniosła mu unikatowa kopalnia soli ''Wieliczka'', wpisana do krajowego rejestru zabytków oraz na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Inne zabytki Wieliczki to budynki sakralne, Zamek Żupny, Pałac Konopków, Pałac Przychockich czy Sztygarówka z 1898 roku.
Sanok
Miasto w województwie podkarpackim, położone w dolinie Sanu, założone około XI wieku, prawa miejskie uzyskało w 1339 roku. Wśród licznych zabytków Sanoka wymienić można chociażby Zamek Królewski z XVI wieku, dwa ratusze, Cerkiew św. Dymitra i liczne kamienice. Warto odwiedzić Muzeum Historyczne (z największą w Europie kolekcją ikon oraz wystawą twórczości Zdzisława Beksińskiego), a także Muzeum Budownictwa Ludowego.
Szydłów
Miasto w województwie świętokrzyskim, prawa miejskie uzyskało w 1329 roku, utraciło je w 1869 roku i odzyskało w 2019 roku. Szydłów był ważnym ośrodkiem rzemieślniczym oraz handlowym, w XVI wieku słynął z produkcji sukna. Obecnie jest śliwkową stolicą Polski, co roku w sierpniu odbywa się tu ''Święto Śliwki''. W Szydłowie można podziwiać znakomicie zachowane mury obronne z Bramą Krakowską, średniowieczny układ przestrzenny miasta, pozostałości zamku, kościół farny z XIV w., gotycki kościół z przełomu XIV i XV w. czy późnorenesansową synagogę.
Zobacz też: Bory Tucholskie. Jakie atrakcje czekają na turystów?
Każdy z pewnością mógłby przygotować swój ranking małych miasteczek w Polsce. Można wybierać miasteczka o najbardziej malowniczym położeniu, najciekawszej architekturze, największej liczbie zabytków czy atrakcji turystycznych. A biorąc pod uwagę, jak wiele jest w Polsce małych miast i miasteczek, to każdy z tych rankingów będzie mocno subiektywny. W sporządzonym przez nas rankingu wartych odwiedzenia małych miast o kolejności zadecydowała liczba ludności (braliśmy pod uwagę miasta poniżej 30 tysięcy mieszkańców).
Gdyby spróbować wybrać małe miasteczka w Polsce do zwiedzania, lista miejsc, w które warto pojechać może okazać się długa. Biorąc pod uwagę, że miast, w których liczba ludności nie przekracza 50 tysięcy jest w Polsce 360, naprawdę jest z czego wybierać. Nasze propozycje uszeregowaliśmy rosnąco pod względem powierzchni zajmowanej przez poszczególne miejscowości. Najmniejsze z nich ma niespełna 4 kilometry kwadratowe, zaś najrozleglejsze rozciąga się na 40 kilometrach kwadratowych.
Zobacz też: Bieszczady: atrakcje nie tylko dla miłośników górskich wędrówek