Najciekawsze małe miasteczka w Polsce: które miejscowości warto odwiedzić?

Gdy spytamy kilka osób o najciekawsze małe miasteczka w Polsce, uzyskamy z pewnością różne odpowiedzi. Niewielkich miejscowości jest w naszym malowniczym kraju bez liku, zatem niemal w każdym regionie naszej ojczyzny można znaleźć miasteczko warte uwagi. Sprawdzamy, jakie małe miasteczka w Polsce warto odwiedzić.

Małe miasteczka w Polsce do zwiedzania

Małe miasteczka w Polsce do zwiedzania? Jest ich całkiem sporo. Na początek propozycje dość oczywiste, ulokowane nad królową polskich rzek.

Sandomierz

Nadwiślańskie miasto w województwie świętokrzyskim, położone na siedmiu wzgórzach. Prawa miejskie uzyskał Sandomierz przed 1227 rokiem, choć ślady pierwszego osadnictwa na tym terenie pochodzą aż z neolitu. Nad miastem góruje zamek z wieżą pochodzącą z 1480 roku, zaś w podziemiach miasta rozciąga się warta odwiedzenia trasa turystyczna. Liczne zabytki Sandomierza, na czele ze Starym Miastem, to istny raj dla turystów. Dodatkowej popularności miastu przysporzył kręcony w nim serial ''Ojciec Mateusz''.

Kazimierz Dolny

Nadwiślańskie miasto w województwie lubelskim. Osada w tym miejscu pojawiła się w XI wieku, zaś nazwa Kazimierz po raz pierwszy odnotowana została w kronikach w 1249 roku. Prawa miejskie zyskał w pierwszej połowie XIV wieku, zaś lokacji miasta na prawach magdeburskich dokonał w 1406 roku Władysław Jagiełło. To niewielkie miasto, dzięki swej bogatej historii, obfituje w interesujące zabytki architektury sakralnej i świeckiej. Malownicza sceneria, jedyne w swoim rodzaju widoki na Wisłę oraz niepowtarzalna atmosfera sprawiają, że wizytę w Kazimierzu zapamięta się na długo.

Chełmno

Nadwiślańskie miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Nazywane Miastem Zakochanych, gdyż w tamtejszym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny można odnaleźć relikwie świętego Walentego. Na Nowych Plantach stoi Ławeczka Zakochanych, zaś w Parku Pamięci i Tolerancji im. L. Rydygiera podziwiać można dwa połączone chełmińskie serca – symbol miasta. Prawa miejskie uzyskało Chełmno w XIII wieku, a jego Stare Miasto wpisane zostało na listę pomników historii. Zachowały się tu mury miejskie, baszty, bramy wjazdowe, budowle sakralne i liczne zabytkowe budynki. W Chełmnie warto również zobaczyć Park Miniatur Zamków Krzyżackich.

Małe miasteczka, które warto odwiedzić – Polska kryje w sobie wiele atrakcji

Na równi z bogatymi w atrakcje największymi miastami Polski, turystów przyciągają małe miasteczka, które warto odwiedzić. Polska ma wiele uroczych, niewielkich miejscowości, w których pobyt dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Gniew

Miasto w województwie pomorskim, położone w widłach utworzonych przez Wisłę i uchodzącą do niej Wierzycę. Prawa miejskie uzyskało w 1297 roku. Stare Miasto zachowało średniowieczny układ przestrzenny, wciąż funkcjonuje gotycki ratusz. Do największych atrakcji Gniewu należą: zamek krzyżacki z końca XIII wieku oraz pozostałości murów obronnych miasta i zespołu zamkowego. Warto wiedzieć, że w jednym z zabytkowych budynków Starego Miasta mieszkał malarz, Leon Wyczółkowski.

Złotoryja

Miasto w województwie dolnośląskim, położone nad rzeką Kaczawą, któremu prawa miejskie nadano w 1211 roku. Dokonał tego Henryk I Brodaty i jest to najstarsza udokumentowana lokacja na prawie magdeburskim na ziemiach polskich, co oznacza, że pod względem prawnym Złotoryja jest najstarszym miastem Polski. Nazwa miasta pochodzi od wydobywanego tu niegdyś złota – obecnie można zwiedzić tu kopalnię złota ''Aurelia'' oraz Muzeum Złota. Do atrakcji turystycznych należą także: starówka z zabytkowymi kamieniczkami, czternastowieczne mury obronne, Baszta Kowalska, kościoły czy rezerwat przyrody ''Wilcza Góra''.

Biecz

Miasto w województwie małopolskim, położone nad rzeką Ropą. Założone w X wieku, prawa miejskie uzyskało w 1257 roku. Biecz jest miastem zabytków, wiele z nich powstało w XV i XVI wieku. Do zabytków miasta należą: średniowieczny układ przestrzenno-urbanistyczny miasta, zespół murów obronnych z XIV wieku, ratusz z wieżą, Kolegiata Bożego Ciała, zespół klasztorny Reformatów, szpital Św. Ducha, Kromerówka (renesansowa kamienica) i liczne inne budynki. Warte odwiedzenia jest także Muzeum Ziemi Bieckiej.

Zobacz też: Termy w Polsce: uzdrawiająca moc wód termalnych na wyciągnięcie ręki

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Jakie małe miasta w Polsce warto zwiedzić?

Zastanawiając się, jakie małe miasta w Polsce warto zwiedzić, należy uprzednio wybrać region, w którym chcemy prowadzić poszukiwania turystycznych perełek. Niewątpliwie najwięcej interesujących miejscowości znajdziemy na południu Polski.

Wieliczka

Miasto w województwie małopolskim, założone w latach 1123 – 1127, na prawach miejskich od 1290 roku. Sławę przyniosła mu unikatowa kopalnia soli ''Wieliczka'', wpisana do krajowego rejestru zabytków oraz na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Inne zabytki Wieliczki to budynki sakralne, Zamek Żupny, Pałac Konopków, Pałac Przychockich czy Sztygarówka z 1898 roku.

Sanok

Miasto w województwie podkarpackim, położone w dolinie Sanu, założone około XI wieku, prawa miejskie uzyskało w 1339 roku. Wśród licznych zabytków Sanoka wymienić można chociażby Zamek Królewski z XVI wieku, dwa ratusze, Cerkiew św. Dymitra i liczne kamienice. Warto odwiedzić Muzeum Historyczne (z największą w Europie kolekcją ikon oraz wystawą twórczości Zdzisława Beksińskiego), a także Muzeum Budownictwa Ludowego.

Szydłów

Miasto w województwie świętokrzyskim, prawa miejskie uzyskało w 1329 roku, utraciło je w 1869 roku i odzyskało w 2019 roku. Szydłów był ważnym ośrodkiem rzemieślniczym oraz handlowym, w XVI wieku słynął z produkcji sukna. Obecnie jest śliwkową stolicą Polski, co roku w sierpniu odbywa się tu ''Święto Śliwki''. W Szydłowie można podziwiać znakomicie zachowane mury obronne z Bramą Krakowską, średniowieczny układ przestrzenny miasta, pozostałości zamku, kościół farny z XIV w., gotycki kościół z przełomu XIV i XV w. czy późnorenesansową synagogę.

Zobacz też: Bory Tucholskie. Jakie atrakcje czekają na turystów?

Ranking małych miasteczek w Polsce

Każdy z pewnością mógłby przygotować swój ranking małych miasteczek w Polsce. Można wybierać miasteczka o najbardziej malowniczym położeniu, najciekawszej architekturze, największej liczbie zabytków czy atrakcji turystycznych. A biorąc pod uwagę, jak wiele jest w Polsce małych miast i miasteczek, to każdy z tych rankingów będzie mocno subiektywny. W sporządzonym przez nas rankingu wartych odwiedzenia małych miast o kolejności zadecydowała liczba ludności (braliśmy pod uwagę miasta poniżej 30 tysięcy mieszkańców).

  1. Wiślica
  2. Szydłów
  3. Łagów
  4. Tykocin
  5. Czchów
  6. Bardo
  7. Ciężkowice
  8. Kazimierz Dolny
  9. Nowy Wiśnicz
  10. Zwierzyniec
  11. Byczyna
  12. Chęciny
  13. Żarki
  14. Reszel
  15. Biecz
  16. Supraśl
  17. Bolków
  18. Lądek-Zdrój
  19. Strzelno
  20. Opatów
  21. Gniew
  22. Paczków
  23. Lwówek Śląski
  24. Stary Sącz
  25. Bystrzyca Kłodzka
  26. Trzebiatów
  27. Krynica-Zdrój
  28. Czarnków
  29. Węgrów
  30. Trzebnica
  31. Leżajsk
  32. Złotoryja
  33. Przeworsk
  34. Chełmno
  35. Pułtusk
  36. Sandomierz
  37. Wieliczka
  38. Pszczyna
  39. Kłodzko             
  40. Cieszyn

Małe miasteczka w Polsce do zwiedzania – lista

Gdyby spróbować wybrać małe miasteczka w Polsce do zwiedzania, lista miejsc, w które warto pojechać może okazać się długa. Biorąc pod uwagę, że miast, w których liczba ludności nie przekracza 50 tysięcy jest w Polsce 360, naprawdę jest z czego wybierać. Nasze propozycje uszeregowaliśmy rosnąco pod względem powierzchni zajmowanej przez poszczególne miejscowości. Najmniejsze z nich ma niespełna 4 kilometry kwadratowe, zaś najrozleglejsze rozciąga się na 40 kilometrach kwadratowych.

  1. Reszel,
  2. Strzelno,
  3. Wiślica,
  4. Bardo,
  5. Nowy Wiśnicz,
  6. Byczyna,
  7. Zwierzyniec,
  8. Supraśl,
  9. Gniew,
  10. Paczków,
  11. Bolków,
  12. Łagów,
  13. Trzebnica,
  14. Opatów,
  15. Ciężkowice,
  16. Trzebiatów,
  17. Czarnków,
  18. Bystrzyca Kłodzka,
  19. Złotoryja,
  20. Wieliczka,
  21. Chełmno,
  22. Czchów,
  23. Chęciny,
  24. Stary Sącz,
  25. Szydłów,
  26. Lwówek Śląski,
  27. Biecz,
  28. Lądek-Zdrój,
  29. Leżajsk,
  30. Przeworsk,
  31. Pszczyna,
  32. Pułtusk,
  33. Kłodzko,
  34. Żarki,
  35. Sandomierz,
  36. Cieszyn,
  37. Tykocin,
  38. Kazimierz Dolny,
  39. Węgrów,
  40. Krynica-Zdrój.

Zobacz też: Bieszczady: atrakcje nie tylko dla miłośników górskich wędrówek

Więcej o: