Karpaty to jeden z europejskich łańcuchów górskich, który liczy sobie 190 tys. km², z czego w Polsce mieści się niespełna 20 tys. km². Oprócz terenu naszego państwa, Karpaty ciągną się przez Austrię, Czechy, Słowację, Węgry, Ukrainę, Rumunię i Serbię. Najwyższym szczytem pasma jest Gerlach o wysokości 2655 m n.p.m., który zlokalizowany jest w słowackiej części Karpat.
W Karpatach polskich najwyższy szczyt położony jest w Tatrach i są to Rysy (2499 m n.p.m.). Inne ważne i często odwiedzane przez wielbicieli gór szczyty to położone w Pieninach Trzy Korony (982 m n.p.m.) czy zlokalizowana w Beskidach Babia Góra (1725 m n.p.m.).
Popularne szlaki turystyczne w polskich Karpatach wiodą między innymi na Giewont, ale także nad Morskie Oko. Należy pamiętać, że wybierając się nad Morskie Oko należy wcześniej wykupić bilet parkingowy dostępny online - gwarantuje to kierowcy, że będzie miał miejsce na Palenicy Białczańskiej.
Polskie Karpaty to obszar zajmujący około 7 proc. powierzchni naszego kraju. Pasma górskie wchodzące w skład Karpat w Polsce to całe mnóstwo ciekawych szlaków, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Część z nich wymaga nieco lepszej kondycji i solidnego przygotowania. Poniżej prezentujemy najciekawsze szlaki w polskich Karpatach.
Trzy Korony - to najwyższy szczyt Pienin, który choć niewysoki w stosunku do innych szczytów Karpat jest niezwykle malowniczy i przyciąga co roku rzesze turystów, którzy w zamian za trudy wspinaczki otrzymują niezwykły widok na dolinę Dunajca; dostać się tu można poprzez jeden z wielu szlaków:
Sokolica - to kolejny szczyt w Pieninach, na którego dotarcie potrzeba w zależności od tempa od 3 do 4 godzin; z góry widoczny jest zjawiskowy przełom Dunajca; szlaki, którymi można się tam dostać to:
Świnica - szczyt w linii prostej jest oddalony o 10 km od Zakopanego i góruje nad dwoma dolinami: Doliną Gąsienicową z Halą Gąsienicową i Doliną Pięciu Stawów; wejście na Świnicę to popularny szlak turystyczny, dlatego na wąskich przejściach mogą tworzyć się zatory.
Bez wątpienia polskie Karpaty obfitują w piękne szlaki turystyczne, dzięki którym można podziwiać unikatową faunę i florę górską. Część z nich to miejsca, w które każdy z nas przynajmniej raz w życiu powinien zawędrować. Oto najpiękniejsze polskie szlaki turystyczne w Karpatach:
Giewont - masyw o wysokości 1894 m n.p.m., uznawany jest za najwyższy szczyt Tatr Zachodnich; Giewont położony jest między Doliną Bystrej, Doliną Kondratową, Doliną Małej Łąki i Doliną Strążyską; jest znakomicie widoczny z Zakopanego; dotrzeć na niego można szlakami:
Rysy - to najwyższy szczyt w Tatrach polskich; masyw Rysów leży na południowy wschód od Morskiego Oka, a u jego stóp znajdują się: Dolina Rybiego Potoku, Dolina Białej Wody i Dolina Mięguszowiecka; szczyt jest unikatowy pod względem znajdującej się tu flory - występują tu około 63 gatunki roślin kwiatowych z grupy roślin alpejskich; tu także można spotkać zwierzęta charakterystyczne dla górskich zboczy, czyli kozice i świstaki. Aby dotrzeć na Rysy, należy wybrać czerwony szlak północny, rozpoczynający się od schroniska nad Morskim Okiem wschodnim lub zachodnim brzegiem Morskiego Oka na próg Czarnego Stawu i przez Bulę pod Rysami na wierzchołek Rysów. Czas potrzebny na przejście od schroniska nad Morskim Okiem nad Czarny Staw wynosi 50 min, z kolei stąd na szczyt około 3 godziny. Należy jednak pamiętać, że jest to szlak wymagający, do którego należy być odpowiednio przygotowanym fizycznie, psychicznie, ale także odpowiednio wyposażonym. W tym rejonie doszło bowiem do wielu wypadków (także śmiertelnych), które były efektem niewłaściwego przygotowania lub zwykłej ludzkiej brawury.
Kasprowy Wierch - to jeden z najchętniej odwiedzanych szczytów w Tatrach, który swoją popularność zawdzięcza temu, że można się tu dostać kolejką linową; turyści chcący zdobyć Kasprowy pieszo powinni wybrać jeden ze szlaków:
Dolina Pięciu Stawów Polskich - to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach; dolina rozciąga się na powierzchni około 5 km², a na jej terenie znajduje się sześć jezior: Przedni Staw Polski, Mały Staw Polski, Wielki Staw Polski, Czarny Staw Polski, Zadni Staw Polski i Wole Oko; aby tu dotrzeć, należy wybrać jeden ze szlaków:
Morskie Oko - to najczęstszy cel wycieczek osób odwiedzających Tatry; jezioro cieszy się popularnością ze względu na dość dobrą dostępność - prowadzi do niego asfaltowa droga, którą można pokonać nawet z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim; przy jeziorze krzyżuje się wiele szlaków turystycznych, m.in.:
Lista szlaków w Karpatach Polskich jest niezwykle długa. Znajdziemy na niej trasy odpowiednie zarówno dla mało zaawansowanych piechurów, jak i profesjonalnych wspinaczy. Niemniej jednak bez względu na to, na który szlak byśmy się nie zdecydowali, trzeba pamiętać, że góry rządzą się swoimi prawami. Nigdy więc nie możemy wychodzić na trasę nieprzygotowani lub ze złym samopoczuciem. Przed rozpoczęciem wędrówki warto kontrolować prognozy pogody, bo ta zmienia się w górach w okamgnieniu. Podstawą udanego wypadu jest odpowiednie obuwie i strój, który zapewnia wygodę i komfort termiczny.
Nim wyruszymy na szlak, warto także zaopatrzyć się w mapę Karpat Polskich, gdzie szlaki będą dobrze opisane i oznakowane. W górach zdarza się stracić zasięg więc lepiej nie polegać na mapach internetowych, tylko zawsze mieć przy sobie przewodnik.
A oto schematyczna mapa rozmieszczenia szlaków turystycznych w Tatrach:
Schemat szlaków w Tatrach źródło: http://www.tatry.turystyka-gorska.pl/tatry-wysokie-zachodnie-mapa.htm#gallery-1
Zobacz też: Wakacje w górach: popularne polskie pasma górskie i miejscowości