Karpaty: szlaki. Najciekawsze szlaki w polskiej części Karpat

Karpaty - szlaki. Karpaty posiadają wiele szlaków turystycznych dostosowanych do różnych możliwości turystów. Które z nich koniecznie musisz odwiedzić?

Karpaty: polskie popularne szlaki turystyczne

Karpaty to jeden z europejskich łańcuchów górskich, który liczy sobie 190 tys. km², z czego w Polsce mieści się niespełna 20 tys. km². Oprócz terenu naszego państwa, Karpaty ciągną się przez Austrię, Czechy, Słowację, Węgry, Ukrainę, Rumunię i Serbię. Najwyższym szczytem pasma jest Gerlach o wysokości 2655 m n.p.m., który zlokalizowany jest w słowackiej części Karpat. 

W Karpatach polskich najwyższy szczyt położony jest w Tatrach i są to Rysy (2499 m n.p.m.). Inne ważne i często odwiedzane przez wielbicieli gór szczyty to położone w Pieninach Trzy Korony (982 m n.p.m.) czy zlokalizowana w Beskidach Babia Góra (1725 m n.p.m.). 

Popularne szlaki turystyczne w polskich Karpatach wiodą między innymi na Giewont, ale także nad Morskie Oko. Należy pamiętać, że wybierając się nad Morskie Oko należy wcześniej wykupić bilet parkingowy dostępny online - gwarantuje to kierowcy, że będzie miał miejsce na Palenicy Białczańskiej.

Wilk Bieszczady: atrakcje nie tylko dla miłośników górskich wędrówek

Karpaty: polskie najciekawsze szlaki

Polskie Karpaty to obszar zajmujący około 7 proc. powierzchni naszego kraju. Pasma górskie wchodzące w skład Karpat w Polsce to całe mnóstwo ciekawych szlaków, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Część z nich wymaga nieco lepszej kondycji i solidnego przygotowania. Poniżej prezentujemy najciekawsze szlaki w polskich Karpatach.

Trzy Korony - to najwyższy szczyt Pienin, który choć niewysoki w stosunku do innych szczytów Karpat jest niezwykle malowniczy i przyciąga co roku rzesze turystów, którzy w zamian za trudy wspinaczki otrzymują niezwykły widok na dolinę Dunajca; dostać się tu można poprzez jeden z wielu szlaków:

 • ze Szczawnicy (szlak turystyczny niebieski) – przez Sokolicę, Czertezik, Czerteż, Bajków Groń (Sokola Perć) i Zamkową Górę
 • z Krościenka (szlak turystyczny żółty, szlak turystyczny niebieski) – przez przełęcz Szopka, następnie niebieskim szlakiem przez Siodło (2 h, z powrotem 1:45 h)
 • ze Sromowiec Niżnych (szlak turystyczny żółty, szlak turystyczny niebieski) – przez Wąwóz Szopczański na przełęcz Szopkę, następnie szlak niebieski przez Siodło.
 • z Czorsztyna (szlak turystyczny niebieski) – przez przełęcz Osice, Macelak, przełęcz Trzy Kopce, przełęcz Szopkę i Siodło.

Sokolica - to kolejny szczyt w Pieninach, na którego dotarcie potrzeba w zależności od tempa od 3 do 4 godzin; z góry widoczny jest zjawiskowy przełom Dunajca; szlaki, którymi można się tam dostać to:

 • szlak ze Szczawnicy (szlak niebieski) – przez Sokolą Perć – Trzy Korony
 • szlak z Krościenka (szlak turystyczny zielony) – przez przełęcz Sosnów. Stąd szlak turystyczny niebieski na Sokolicę.

Świnica - szczyt w linii prostej jest oddalony o 10 km od Zakopanego i góruje nad dwoma dolinami: Doliną Gąsienicową z Halą Gąsienicową i Doliną Pięciu Stawów; wejście na Świnicę to popularny szlak turystyczny, dlatego na wąskich przejściach mogą tworzyć się zatory. 

Karpaty: polskie najpiękniejsze szlaki

Bez wątpienia polskie Karpaty obfitują w piękne szlaki turystyczne, dzięki którym można podziwiać unikatową faunę i florę górską. Część z nich to miejsca, w które każdy z nas przynajmniej raz w życiu powinien zawędrować. Oto najpiękniejsze polskie szlaki turystyczne w Karpatach:

Giewont - masyw o wysokości 1894 m n.p.m., uznawany jest za najwyższy szczyt Tatr Zachodnich; Giewont położony jest między Doliną Bystrej, Doliną Kondratową, Doliną Małej Łąki i Doliną Strążyską; jest znakomicie widoczny z Zakopanego; dotrzeć na niego można szlakami:

 • szlak turystyczny niebieski z Kuźnic przez Kalatówki, Dolinę Kondratową, obok schroniska PTTK na Hali Kondratowej i przez Kondracką Przełęcz. 
 • szlak turystyczny czerwony i niebieski – czerwony z Doliny Strążyskiej przez Polanę Strążyską i Przełęcz w Grzybowcu na Wyżnią Kondracką Przełęcz, stamtąd dalej szlakiem niebieskim.
 • szlak turystyczny żółty i niebieski – żółty z Gronika przez Dolinę Małej Łąki na Kondracką Przełęcz, dalej szlakiem niebieskim.

Rysy - to najwyższy szczyt w Tatrach polskich; masyw Rysów leży na południowy wschód od Morskiego Oka, a u jego stóp znajdują się: Dolina Rybiego Potoku, Dolina Białej Wody i Dolina Mięguszowiecka; szczyt jest unikatowy pod względem znajdującej się tu flory - występują tu około 63 gatunki roślin kwiatowych z grupy roślin alpejskich; tu także można spotkać zwierzęta charakterystyczne dla górskich zboczy, czyli kozice i świstaki. Aby dotrzeć na Rysy, należy wybrać czerwony szlak północny, rozpoczynający się od schroniska nad Morskim Okiem wschodnim lub zachodnim brzegiem Morskiego Oka na próg Czarnego Stawu i przez Bulę pod Rysami na wierzchołek Rysów. Czas potrzebny na przejście od schroniska nad Morskim Okiem nad Czarny Staw wynosi 50 min, z kolei stąd na szczyt około 3 godziny. Należy jednak pamiętać, że jest to szlak wymagający, do którego należy być odpowiednio przygotowanym fizycznie, psychicznie, ale także odpowiednio wyposażonym. W tym rejonie doszło bowiem do wielu wypadków (także śmiertelnych), które były efektem niewłaściwego przygotowania lub zwykłej ludzkiej brawury.

Kasprowy Wierch - to jeden z najchętniej odwiedzanych szczytów w Tatrach, który swoją popularność zawdzięcza temu, że można się tu dostać kolejką linową; turyści chcący zdobyć Kasprowy pieszo powinni wybrać jeden ze szlaków:

 • szlak turystyczny zielony – przez Myślenickie Turnie i Bystrą Polankę do Kuźnic (czas przejścia ok. 3 h)
 • szlak turystyczny żółty – ze schroniska ''Murowaniec" w Dolinie Gąsienicowej na Suchą Przełęcz (czas przejścia z Murowańca na Kasprowy ok. 1,5 h)
 • szlak turystyczny czerwony – z Doliny Kościeliskiej przez Czerwone Wierchy i dalej główną granią Tatr przez Kasprowy Wierch, Liliowe i Świnicką Przełęcz na szczyt Świnicy i dalej w kierunku Orlej Perci (czas dotarcia na Kasprowy ok. 2 h)

Dolina Pięciu Stawów Polskich - to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach; dolina rozciąga się na powierzchni około 5 km², a na jej terenie znajduje się sześć jezior: Przedni Staw Polski, Mały Staw Polski, Wielki Staw Polski, Czarny Staw Polski, Zadni Staw Polski i Wole Oko; aby tu dotrzeć, należy wybrać jeden ze szlaków:

 • szlak turystyczny zielony – Doliną Roztoki nad Wielki Staw od schroniska Roztoka i szosy z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.
 • szlak turystyczny niebieski – od Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką obok schroniska nad Przednim Stawem i dalej na przełęcz Zawrat.
 • szlak turystyczny żółty – od Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a stąd dalej na Kozią Przełęcz.

Morskie Oko - to najczęstszy cel wycieczek osób odwiedzających Tatry; jezioro cieszy się popularnością ze względu na dość dobrą dostępność - prowadzi do niego asfaltowa droga, którą można pokonać nawet z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim; przy jeziorze krzyżuje się wiele szlaków turystycznych, m.in.:

 • szlak turystyczny czerwony – z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Rówień Waksmundzką, dalej wzdłuż szosy nad Morskie Oko i obok Czarnego Stawu na Rysy.
 • szlak turystyczny czerwony – asfaltowa szosa z parkingu na polanie Palenica Białczańska, łącząca się z czerwonym szlakiem przed Wodogrzmotami Mickiewicza
 • szlak turystyczny czerwony – dookoła jeziora
 • szlak turystyczny niebieski – przez Świstówkę Roztocką do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
 • szlak turystyczny żółty – na Szpiglasową Przełęcz.

Karpaty Polskie - szlaki. Lista

Lista szlaków w Karpatach Polskich jest niezwykle długa. Znajdziemy na niej trasy odpowiednie zarówno dla mało zaawansowanych piechurów, jak i profesjonalnych wspinaczy. Niemniej jednak bez względu na to, na który szlak byśmy się nie zdecydowali, trzeba pamiętać, że góry rządzą się swoimi prawami. Nigdy więc nie możemy wychodzić na trasę nieprzygotowani lub ze złym samopoczuciem. Przed rozpoczęciem wędrówki warto kontrolować prognozy pogody, bo ta zmienia się w górach w okamgnieniu. Podstawą udanego wypadu jest odpowiednie obuwie i strój, który zapewnia wygodę i komfort termiczny. 

Ponidzie, czyli 'polska Toskania' Gdzie pojechać na weekend? Sprawdzamy, czy morze i góry to jedyne opcje weekendowego wypoczynku

Karpaty Polskie - szlaki. Mapa

Nim wyruszymy na szlak, warto także zaopatrzyć się w mapę Karpat Polskich, gdzie szlaki będą dobrze opisane i oznakowane. W górach zdarza się stracić zasięg więc lepiej nie polegać na mapach internetowych, tylko zawsze mieć przy sobie przewodnik.

A oto schematyczna mapa rozmieszczenia szlaków turystycznych w Tatrach:

Schemat szlaków w TatrachSchemat szlaków w Tatrach źródło: http://www.tatry.turystyka-gorska.pl/tatry-wysokie-zachodnie-mapa.htm#gallery-1

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Zobacz też: Wakacje w górach: popularne polskie pasma górskie i miejscowości

Więcej o: