Polska od setek lat znana jest z bogactw naturalnych ukrytych pod ziemią. Na terenie naszego kraju funkcjonuje wiele kopalni, z których wydobywane są po dziś dzień dobra naturalne. Część z nich jednak już od lat nie funkcjonuje z różnych względów. Nie oznacza to jednak, że pozostają niewykorzystane - pełnią rolę atrakcji turystycznej, którą co roku odwiedzają setki turystów.
Zabytkowe kopalnie do zwiedzania, które jako pierwsze przychodzą nam na myśl to oczywiście kopalnia w Wieliczce i Bochni.
Pierwsza z nich, kopalnia soli w Wieliczce zlokalizowana jest w okolicach Krakowa. Obecnie jest ona obiektem nieczynnym, przeznaczonym jedynie do zwiedzania przez turystów (wydobycia zaprzestano w 1996 roku). Kopalnia soli w Wieliczce była od XIII wieku częścią żup krakowskich, a w latach 70. XIX wieku uznawana była za najwydajniejszą kopalnię soli na świecie. Jej wyjątkowość została doceniona na całym świecie - kopalnia została wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa.
Z roku na rok kopalnię odwiedza coraz więcej turystów. Są wśród nich nie tylko Polacy, ale też liczna grupa obcokrajowców. Trasa Turystyczna w wielickiej kopalni powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Liczy ona około 3 kilometrów, na które składa się 20 komor położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów. Czas zwiedzania waha między 2–3 godziny. Na stronie internetowej kopalni można także skorzystać z opcji wirtualnego spaceru po obiekcie. Bilety można nabyć tradycyjnie w kasie, ale także przez internet. Cena biletu normalnego wynosi 73 złote.
Drugą obok Wieliczki zabytkową kopalnią w Polsce jest kopalnia soli w Bochni. Obecnie obiekt nie prowadzi wydobycia, pozostaje jednak wciąż ciekawą atrakcją turystyczną. Eksploatacja złoża prowadzona była od połowy XIII wieku aż do 1990 roku.
Obecnie w kopalni funkcjonują trzy główne trasy turystyczne:
Turyści mogą także skorzystać z opcji rejsu łodzią po zalanej komorze. Jednym z najciekawszych miejsc w kopalni jest kaplica św. Kingi, a dla chętnych istnieje też możliwość organizacji pobytu nocnego. Takie nocowanie w kopalni szczególnie polecane jest osobom cierpiącym na schorzenia górnych dróg oddechowych, gdyż w kopalni panuje mikroklimat pozytywnie wpływający na łagodzenie dokuczliwych objawów.
Bilety do kopalni można nabyć w kasie lub online (najpóźniej dzień przed planowaną datą wizyty). Cena biletu normalnego w okresie od kwietnia do października wynosi 61 złotych, natomiast w pozostałych miesiącach 53 złote.
Słysząc hasło "kopalnia" przede wszystkim na myśl przychodzi nam Śląsk, który jest obszarem o szczególnym zagęszczeniu tego rodzaju obiektów. To stamtąd pochodzi przeważająca ilość wydobycia węgla w Polsce. Jednak nie wszystkie kopalnie obecnie są wykorzystywane w tym podstawowym celu. Część z nich już nie prowadzi wydobycia, za to sprawdza się w roli atrakcji turystycznej. Jakie kopalnie do zwiedzania na Śląsku warto wziąć pod uwagę?
Zobacz też: Gdzie pojechać na weekend? Sprawdzamy, czy morze i góry to jedyne opcje weekendowego wypoczynku
Jakie jeszcze kopalnie do zwiedzania warto odwiedzić? Dolny Śląsk obfituje w wiele ciekawych atrakcji turystycznych, które przyciągają rzesze turystów. Wśród nich są także kopalnie, które oferują nie tylko trasy turystyczne, ale także wiele dodatkowych ciekawych rozwiązań zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Oto kilka przykładów:
Myśląc o tym, jakie kopalnie do zwiedzania w Polsce warto zobaczyć, zwykle myślimy o tych zamkniętych obiektach. Tymczasem wiele kopalni, które kontynuują wydobycie, również stwarza możliwość zwiedzania części ich obiektów. Wystarczy tu wspomnieć o KGHM, czyli najsłynniejszej polskiej kopalni miedzi, która choć funkcjonuje normalnie, to jednocześnie posiada podziemną trasę, którą można obejrzeć bez większych problemów.
Zobacz też: Zakopane: atrakcje dla małych i dużych. Sprawdź nasze propozycje dla całej rodziny!