Ciekawe kopalnie do zwiedzania w Polsce. Które obiekty warto zwiedzić jeszcze w te wakacje?

Ciekawe kopalnie do zwiedzania w Polsce zlokalizowane są na południu naszego kraju. Wstęp do nich jest płatny, ale warto zobaczyć, co kryją podziemia.

Zabytkowe kopalnie do zwiedzania. Gdzie warto pojechać?

Polska od setek lat znana jest z bogactw naturalnych ukrytych pod ziemią. Na terenie naszego kraju funkcjonuje wiele kopalni, z których wydobywane są po dziś dzień dobra naturalne. Część z nich jednak już od lat nie funkcjonuje z różnych względów. Nie oznacza to jednak, że pozostają niewykorzystane - pełnią rolę atrakcji turystycznej, którą co roku odwiedzają setki turystów. 

Zabytkowe kopalnie do zwiedzania, które jako pierwsze przychodzą nam na myśl to oczywiście kopalnia w Wieliczce i Bochni. 

Pierwsza z nich, kopalnia soli w Wieliczce zlokalizowana jest w okolicach Krakowa. Obecnie jest ona obiektem nieczynnym, przeznaczonym jedynie do zwiedzania przez turystów (wydobycia zaprzestano w 1996 roku). Kopalnia soli w Wieliczce była od XIII wieku częścią żup krakowskich, a w latach 70. XIX wieku uznawana była za najwydajniejszą kopalnię soli na świecie. Jej wyjątkowość została doceniona na całym świecie - kopalnia została wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa.

Z roku na rok kopalnię odwiedza coraz więcej turystów. Są wśród nich nie tylko Polacy, ale też liczna grupa obcokrajowców. Trasa Turystyczna w wielickiej kopalni powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Liczy ona około 3 kilometrów, na które składa się 20 komor położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów. Czas zwiedzania waha między 2–3 godziny. Na stronie internetowej kopalni można także skorzystać z opcji wirtualnego spaceru po obiekcie. Bilety można nabyć tradycyjnie w kasie, ale także przez internet. Cena biletu normalnego wynosi 73 złote. 

Zabytkowe kopalnie w Polsce: Bochnia

Drugą obok Wieliczki zabytkową kopalnią w Polsce jest kopalnia soli w Bochni. Obecnie obiekt nie prowadzi wydobycia, pozostaje jednak wciąż ciekawą atrakcją turystyczną. Eksploatacja złoża prowadzona była od połowy XIII wieku aż do 1990 roku.

Obecnie w kopalni funkcjonują trzy główne trasy turystyczne:

  • trasa turystyczna z ekspozycją multimedialną,
  • trasa przyrodnicza
  • wyprawa w Stare Góry.

Turyści mogą także skorzystać z opcji rejsu łodzią po zalanej komorze. Jednym z najciekawszych miejsc w kopalni jest kaplica św. Kingi, a dla chętnych istnieje też możliwość organizacji pobytu nocnego. Takie nocowanie w kopalni szczególnie polecane jest osobom cierpiącym na schorzenia górnych dróg oddechowych, gdyż w kopalni panuje mikroklimat pozytywnie wpływający na łagodzenie dokuczliwych objawów. 

Bilety do kopalni można nabyć w kasie lub online (najpóźniej dzień przed planowaną datą wizyty). Cena biletu normalnego w okresie od kwietnia do października wynosi 61 złotych, natomiast w pozostałych miesiącach 53 złote.

Jakie kopalnie do zwiedzania? Śląsk

Słysząc hasło "kopalnia" przede wszystkim na myśl przychodzi nam Śląsk, który jest obszarem o szczególnym zagęszczeniu tego rodzaju obiektów. To stamtąd pochodzi przeważająca ilość wydobycia węgla w Polsce. Jednak nie wszystkie kopalnie obecnie są wykorzystywane w tym podstawowym celu. Część z nich już nie prowadzi wydobycia, za to sprawdza się w roli atrakcji turystycznej. Jakie kopalnie do zwiedzania na Śląsku warto wziąć pod uwagę?

  • Kopalnia Guido Zabrze
  • Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
  • Kopalnia Ćwiczebna "Sztygarka"  Dąbrowa Górnicza
  • Sztolnia Czarnego Pstrąga Tarnowskie Góry
  • Zatopiona kopalnia Bibiela Pasieki Miasteczko Śląskie.

Zobacz też: Gdzie pojechać na weekend? Sprawdzamy, czy morze i góry to jedyne opcje weekendowego wypoczynku

Jakie kopalnie do zwiedzania? Dolny Śląsk zaprasza turystów z całej Polski

Jakie jeszcze kopalnie do zwiedzania warto odwiedzić? Dolny Śląsk obfituje w wiele ciekawych atrakcji turystycznych, które przyciągają rzesze turystów. Wśród nich są także kopalnie, które oferują nie tylko trasy turystyczne, ale także wiele dodatkowych ciekawych rozwiązań zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Oto kilka przykładów:

  • Kopalnia Złota w Złotym Stoku, której trasa turystyczna obejmuje dwie sztolnie (Gertrudę i Czarną); zwiedzający mogą zobaczyć tu kolekcję map geologicznych, ale też piec do wytopu złota, komory rudy złotonośnej i skarbiec z ponad tysiącem sztuk sztab złota; do innych atrakcji należą: przejażdżka podziemnym tramwajem, możliwość wybicia własnej monety czy wycieczka repliką czołgu Leonarda da Vinci.
  • Sztolnie Walimskie w Walimiu - to ciekawostka historyczna z czasów II wojny światowej; do zwiedzania dostępne są tu trzy korytarze wyposażone w audiowizualne instalacje, dzięki którym można przenieść się do czasów okupacji; dla chętnych istnieje możliwość nabycia kolekcjonerskiego medalu pamiątkowego
  • Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie - tu także funkcjonuje podziemna trasa turystyczna, która ma na celu zapoznanie zwiedzających z procesem powstawania węgla, a także z historią polskiego górnictwa; turyści mają tu okazję przejechać się prawdziwą kolejką górniczą i zdobyć kolejny z pamiątkowych, kolekcjonerskich medali. 

Jakie kopalnie do zwiedzania w Polsce?

Myśląc o tym, jakie kopalnie do zwiedzania w Polsce warto zobaczyć, zwykle myślimy o tych zamkniętych obiektach. Tymczasem wiele kopalni, które kontynuują wydobycie, również stwarza możliwość zwiedzania części ich obiektów. Wystarczy tu wspomnieć o KGHM, czyli najsłynniejszej polskiej kopalni miedzi, która choć funkcjonuje normalnie, to jednocześnie posiada podziemną trasę, którą można obejrzeć bez większych problemów. 

Zobacz też: Zakopane: atrakcje dla małych i dużych. Sprawdź nasze propozycje dla całej rodziny!

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży
Więcej o: