Półwysep Helski - jedno z miejsc, gdzie Polacy wypoczywają najchętniej

Dlaczego warto odwiedzić Półwysep Helski? Zwłaszcza usytuowany na jego krańcu Hel uchodzi od dziesięcioleci za wspaniałą wakacyjną lokalizację. Nic dziwnego - do morza jest tu dosłownie kilka kroków.

Półwysep Helski - mapa. Dlaczego położenie jest tu tak ważne?

Miejsce, gdzie wszystko ma swój początek? Tak właśnie określany jest na regionalnych stronach turystycznych Półwysep Helski. Mapa zdecydowanie to potwierdza. Mierzeja Helska, choć nie jest najdalej wysunięta w kierunku północnym, wydaje się jakby rozpoczynać obrys granic naszego kraju. ''Helska kosa'', jak lokalnie nazywa się ten teren, ukształtowana została wskutek działania prądów morskich. Doszło do połączenia pobliskich wysepek ze sobą. Obecnie Półwysep Helski ma 35 km długości, ale w niektórych lokalizacjach tylko 200 - 400 m szerokości. Dzięki temu bardzo odczuwalna jest tutaj bliskość natury. 

Położenie Półwyspu Helskiego bardzo wpływa na występujący tutaj klimat. Charakterystyczne są niezbyt mroźne zimy i chłodniejsze lata. Ilość opadów jest względnie niewielka. Warto wybrać się tutaj także jesienią, która jest zwykle cieplejsza od wiosny. 

Półwysep Helski znajduje się administracyjnie na terenie powiatu puckiego. Największą miejscowością jest tu Hel, ale popularnymi ośrodkami wypoczynkowymi są także Jurata, Jastarnia czy Chałupy. Największą miejscowością jest jednak Hel, którego walory turystyczne doceniono jeszcze przed I wojną światową. Od 1963 r. otrzymał on prawa miejskie.

Półwysep Helski - atrakcje

Dlaczego warto odwiedzić Półwysep Helski? Atrakcje to oczywiście przede wszystkim piaszczyste plaże w poszczególnych miejscowościach. Słyną one z dużej czystości i malowniczości. Są też wyjątkowo szerokie, chociaż w wakacje bez wątpienia będą zatłoczone. Nie tylko one przyciągają turystów z całej Polski i nie tylko.  Można tutaj oczywiście uprawiać różnego rodzaju sporty wodne. Bardzo wielu amatorów mają także:

  • wrak kutra Bryza - celowo zatopiony kuter z 1965 r. został udostępniony jako atrakcja dla nurków; wrak celowo zabezpieczono w taki sposób, żeby zminimalizować zagrożenie dla nurkujących
  • Muzeum Rybołówstwa - zlokalizowane w najstarszym zabytku Helu, czyli kościele św. Piotra i Pawła z XIV w. 
  • Park Wydmowy - system kładek umożliwia podziwianie chronionego krajobrazu wydmowego bez jego niszczenia; można tu podziwiać ekosystemy wydm białych i szarych wraz z pięknym widokiem na zatokę 
  • Nadmorski Park Krajobrazowy 
  • atrakcje przeznaczone dla dzieci
  • trasy rowerowe z malowniczymi widokami
  • latarnia morska - wysoka na 41 m, z której rozciąga się piękny widok na cały Półwysep Helski

Nie bez znaczenia jest też oczywiście bliskość Trójmiasta. Docenimy ją wieczorem i w deszczowe dni. 

Hel - fokarium i nie tylko

Co ciekawego oferuje sam Hel? Fokarium jest jedną z tych atrakcji, które szczególnie upodobali sobie najmłodsi turyści odwiedzający to nadmorskie miasteczko. Dla wszystkich ciekawym przeżyciem będzie odwiedzenie ulicy Wiejskiej, która uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych w nadbałtyckich miejscowościach. Chociaż możemy skorzystać tutaj z oferty kawiarni, barów i sklepików, to podstawową atrakcją są ceglane i ryglowe domki rybackie, które stanowią pozostałość dawnej zabudowy. Nie zapominajmy też o tym, że okolice Helu pełne są militarnych pamiątek po Rejonie Umocnionym Hel. To tutaj trwał jeden z najdłużej broniących się punktów oporu przeciwko niemieckiej agresji na Polskę - Hel skapitulował dopiero 2 października 1939 r. 

Zobacz też: Ciekawe miejsca nad morzem. Co warto zobaczyć nad Bałtykiem?

Zobacz wideo Ocieplenie klimatu zaszkodzi Bałtykowi. "Nie będzie lazuru. Może być nieprzyjemnie pachnąca, brunatna ciecz"
Więcej o: