Szlak Orlich Gniazd. Jakie atrakcje czekają na turystów na Szlaku Orlich Gniazd?

Szlak Orlich Gniazd to czerwony szlak turystyczny w Polsce przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie. Co roku odwiedza go tysiące turystów poszukujących wrażeń krajobrazowych i krajoznawczych. Jeżeli więc lubisz aktywnie wypoczywać, a przy okazji podziwiać piękne widoki to jest to idealne miejsce dla ciebie. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o Szlaku Orlich Gniazd.

Wyprawa Szlakiem Orlich Gniazd - co warto wiedzieć?

Pierwsze próby wytyczenia Szlaku Orlich Gniazd rozpoczęły się w latach 20 ubiegłego wieku. Początkowo próbowano wyznaczyć szlak prowadzący przez najwyższe wzniesienia Jury, jednak ostatecznie w 1930 roku powstał czerwony szlak zaczynający się w Krakowie, następnie biegnący przez Płaskowyż Ojcowski i Garb Tenczyńskich, a na koniec powracający do Krakowa. Ten szlak z powodu braku konserwacji i zaniedbań szybko przestał istnieć. Następny projekt powstał w roku 1950 dzięki funduszom z Ministerstwa Komunikacji, udało się wyznaczyć pieszy szlak turystyczny o długości prawie 164 km. W późniejszych latach trasa była nieznacznie zmieniana w celu podniesienia atrakcyjności szlaku i ukazania wszystkich walorów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa szlaku powstała przez ruiny i zamki znajdujące się wzdłuż trasy, które najczęściej powstawały na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych, stąd ich nazwa – "Orle Gniazd".

Zamek Bobolice Szlak Orlich Gniazd: trasa, największe atrakcje [MAPA]

Jak przebiega Szlak Orlich Gniazd? Rowerem, pieszo lub samochodem

Obecnie Szlak Orlich Gniazd rozpoczyna się na Starym Rynku w Częstochowie, a kończy na osiedlu Krowodrza Górka w Krakowie. Oczywiście szlak można też pokonywać w przeciwnym kierunku z Krakowa do Częstochowy. Całkowity dystans trasy to 164 km, które szacuję się, że pieszo można pokonać w 2430 min. Warto też wiedzieć, że Szlak Orlich Gniazd rowerem pokonamy w 600 min. Obecny przebieg trasy wygląda następująco: Kraków – Giebułtów – Prądnik Korzkiewski – Ojców – Ojcowski Park Narodowy – Rabsztyn – Olkusz – Bydlin – Dolina Wodącej – Smoleń – Pilica – Podzamcze – Okiennik Wielki – Skarżyce – Morsko – Kroczyce – Góra Zborów – Bobolice – Mirów – Ostrężnik – Rezerwat Parkowe – Złoty Potok – Zrębice – Rezerwat Sokole Góry – Olsztyn – Kusięta – Rezerwat Zielona Góra – Jasna Góra – Częstochowa stary Rynek.

Zobacz też: Miejsca historyczne na wakacje. Które z nich chętnie odwiedzamy?

Zamek Krzyżtopór Zamki i pałace w Polsce: największe i najpiękniejsze zamki i pałace

Szlak Orlich Gniazd: zamki jako główna atrakcja trasy

Jak sama nazwa wskazuje główną atrakcją Szlaku Orlich Gniazd, są właśnie Orle Gniazda. Orle gniazda to zamki, których zadaniem było ochrona terytorium Królestwa Polskiego za czasów rządów króla Kazimierza Wielkiego. Na szlaku możemy zobaczyć:

  • Zamek w Korzkwi 
  • Ruiny zamku królewskiego na Złotej Górze (Ojców)
  • Zamek królewski w Pieskowej Skale
  • Ruiny zamku w Rabsztynie
  • Ruiny zamku w Bydlinie
  • Ruiny zamku w Smoleniu
  • Ruiny zamku w Pilicy
  • Ruiny zamku Ogrodzieniec
  • Ruiny zamku Bąkowiec
  • Zamek królewski w Bobolicach
  • Ruiny zamku w Mirowie
  • Ruiny zamku królewskiego w Olsztynie

Oprócz Orlich Gniazd szlak ma do zaoferowania wiele innych atrakcji. Będąc na trasie warto również zobaczyć Maczugę Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym, Pałac w Pilicy, Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku czy Park Miniatur Zamków Jurajskich w Piasku.

Zobacz też: Pałac w Trzebieszowicach: zwiedzanie, jak dotrzeć, opinie odwiedzających

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym
Więcej o: