Gdzie pojechać na weekend? Sprawdzamy, czy morze i góry to jedyne opcje weekendowego wypoczynku

Zastanawiasz się, gdzie pojechać na weekend? Jeśli chcesz odpocząć od pracy w ciekawym miejscu, masz naprawdę wiele możliwości. Oczywiście, najczęściej wybieraną opcją jest wyjazd nad morze bądź w góry, ale to nie jest jedyna alternatywa w naszym kraju. Sprawdzamy, gdzie można z powodzeniem zrelaksować się weekendowo.

Weekend w Polsce nie musi być nudny

Jeśli chcemy ciekawie spędzić weekend w Polsce, wcale nie musimy wyjeżdżać daleko. Wybór miejsca, w które udamy się na wypoczynek, będzie zależał od naszych preferencji: jedni wypoczywają wyłącznie nad wodą, inni tylko w górach, jeszcze inni preferują kontakt z naturą. Są jednak i tacy, którzy chętnie eksplorują większe i mniejsze miasta naszego kraju, korzystając z atrakcji oferowanych turystom oraz poznając okolice odwiedzanych miejsc. Wśród interesujących propozycji weekendowych wypadów w tej kategorii mogą znaleźć się: Toruń, Kraków, Trójmiasto, Płock i Szczecin.

Toruń

Na uwagę zasługuje z pewnością toruńska starówka. Stare Miasto z Rynkiem Staromiejskim, ruiny dawnego zamku krzyżackiego oraz Nowe Miasto z Rynkiem Nowomiejskim tworzą Średniowieczny Zespół Miejski, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto przyjrzeć się Kamienicy Pod Aniołem, Kamienicy Pod Gwiazdą oraz Dworowi Artusa, zainteresowanie wzbudza też zabytkowy Ratusz Staromiejski (z platformą widokową na wieży). Dobrze jest wstąpić do Domu Legend Toruńskich – interaktywnego teatru i muzeum w jednym. Z Nowego Miasta można udać się na Bulwar Filadelfijski, a stamtąd już niedaleko do Krzywej Wieży. Nie sposób nie odwiedzić też Domu Kopernika oraz toruńskiego Planetarium. Wyjeżdżając z Torunia należy zaopatrzyć się w toruńskie pierniki, najlepiej po wizycie w Żywym Muzeum Piernika.

Zobacz też: Gdzie na spacer w Toruniu? 6 miejsc na rodzinną wycieczkę po mieście

Kraków

Dawnej stolicy Polski nie trzeba zanadto reklamować. Zwiedzanie Krakowa zazwyczaj rozpoczyna się od Starego Miasta. To tu, nieopodal Dworca Głównego, zobaczymy Barbakan, a po nim Bramę Floriańską, pozostałość po XIII-wiecznych fortyfikacjach miasta. Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania jest Rynek Główny. Tu mieści się słynny Kościół Mariacki oraz Sukiennice, w których podziemiach kryje się interesujące muzeum. Najstarszym zabytkiem na Rynku jest Kościół św. Wojciecha, zaś nieopodal stoi pomnik Adama Mickiewicza. Nie sposób nie odwiedzić też Zamku Królewskiego na Wawelu, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przy okazji warto zajrzeć do Katedry na Wawelu oraz Smoczej Jamy. Bulwarami Wiślanymi można udać się na krakowski Kazimierz, zaś Kładką Ojca Bernatka – na Podgórze. Na uwagę zasługują też: Zakrzówek, Kopiec Kościuszki oraz Błonia.

Zobacz też: Gdzie na spacer w Krakowie? 5 miejsc, które warto odwiedzić

Trójmiasto

Gdańsk, Gdynia i Sopot również kryją w sobie wiele atrakcji. Warto odwiedzić Europejskie Centrum Solidarności, które przybliży turystom historię Gdańska, zaś panoramę miasta i wybrzeża podziwiać można za sprawą diabelskiego młyna Amber Sky w Gdańsku. Obowiązkowo obejrzeć trzeba fontannę Neptuna oraz statek-muzeum ''Dar Pomorza''. Nie sposób też ominąć molo w Sopocie i znajdujący się nieopodal Monciaka ''Krzywy Domek''. W czasie wakacji dodatkowo można skorzystać z Tramwaju Wodnego płynącego na Hel.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Sopocie - zobacz, czego nie możesz przegapić!

Płock

Choć Płock nie jest może zbyt popularnym miastem na turystycznej mapie Polski, to warto do niego zawitać. Miasto położone nad Wisłą zaprasza na ciągnący się wzdłuż prawego brzegu bulwar, którym dochodzi się do molo. Molo w Płocku ustawione jest równolegle do brzegu i jest jedynym tak skonstruowanym obiektem w Polsce. Płock ma przepiękne plaże oraz wkomponowany we wzgórze Amfiteatr nad Wisłą. W Płocku można podziwiać również Stary Dom Rabina oraz Synagogę, w której mieści się Muzeum Żydów Mazowieckich. Warto też odwiedzić Muzeum Mazowieckie w Płocku oraz Stary Rynek, gdzie mieści się nie tylko Ratusz (z wieży którego rozlega się płocki hejnał), ale i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Stąd już tylko kilka kroków do najstarszej szkoły w Polsce – Małachowianki. Nie sposób ominąć też Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP na Wzgórzu Tumskim. Na zwiedzających czeka także usytuowane nad Wisłą, wśród zieleni, płockie ZOO, do którego można udać się również Ciuchcią Tumską.

Szczecin

Będąc w Szczecinie, obowiązkowo należy odbyć spacer Wałami Chrobrego. Jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych jest Zamek Książąt Pomorskich, nieopodal mieści się bazylika archikatedralna św. Jakuba oraz szczeciński Ratusz (ze znajdującym się w nim Muzeum Historii Szczecina). Na uwagę zasługują również: Jezioro Szmaragdowe (na osiedlu Zdroje), Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, Ogród Różany oraz Cmentarz Centralny.

Gdzie jechać na weekend? Podpowiadamy!

Jeśli nadal nie wiemy, gdzie jechać na weekend, a chcielibyśmy udać się w interesujące turystycznie, choć może niekoniecznie bardzo oblegane miejsca, warto przypatrzyć się uważniej turystycznej mapie Polski. Może zainteresuje nas wycieczka w okolice Poznania, a może zdecydujemy się odwiedzić wyspę Wolin? Jako miejsce na weekendowy wypad sprawdzi się także Wrocław, nieco mniej oczywistym wyborem będzie Olsztyn. A może wybierzemy się do znajdującego się w centrum Polski Uniejowa?

Okolice Poznania

Choć stolica Wielkopolski może być doskonałym pomysłem na weekend, zachęcamy do zwiedzenia okolic Poznania. Warto udać się do Zamku w Kórniku i przylegającego doń Arboretum Kórnickiego, odwiedzić Pałac w Rogalinie (będący oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu) oraz Dwór w Koszutach (Muzeum Ziemi Średzkiej). Wrażenia gwarantowane!

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Poznaniu - co warto zobaczyć w stolicy Wielkopolski?

Wyspa Wolin

Na wyspę Wolin warto przyjechać, by odwiedzić Woliński Park Narodowy (z Muzeum Przyrodniczym w Międzyzdrojach), miasto Wolin (z Muzeum Regionalnym), Podziemne Miasto w Świnoujściu oraz katedrę i Stare Miasto w Kamieniu Pomorskim.

Wrocław

We Wrocławiu zabytków jest bez liku, warto jednak zwrócić uwagę na znajdujące się w nim zabytki techniki: Dworzec Główny, Most Grunwaldzki, Most Zwierzyniecki czy Halę Stulecia. Można też udać się szlakiem wrocławskich krasnali, których jest już ponad 300, a także odwiedzić wrocławskie browary: Spiż, Browar Stu Mostów, Browar Złoty Pies czy AleBrowar. W przypadku niepogody rozrywkę zapewnią muzea, np. Panorama Racławicka czy Muzeum Pana Tadeusza.

Zobacz też: Ciekawe miejsca we Wrocławiu - atrakcje, parki. Co można zwiedzić we Wrocławiu?

Olsztyn i okolice

W Olsztynie warta zobaczenia jest zabytkowa starówka z Wysoką Bramą, bazylika p.w. św. Jakuba oraz olsztyńskie Planetarium. Na terenie miasta znajduje się aż 16 jezior, a nieopodal Olsztyna można też zobaczyć wieś Grunwald, skansen w Olsztynku oraz zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim.

Uniejów

W centrum Polski, nieopodal Łodzi, mieści się pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne. Prócz gorących kąpieli w Termach Uniejów można tu jednak również spędzić czas na zwiedzaniu – na turystów czekają: Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich oraz Park Zamkowy, zabytkowa kolegiata na historycznym Rynku czy Zagroda Młynarska. A zamieszkać można w oryginalnym wiatraku z Chorzepina. Czy potrzebna jest jeszcze jakaś reklama?

Piękne miejsca w Polsce na weekend

Jak znaleźć piękne miejsca w Polsce na weekend? To naprawdę nic trudnego! Polska to urokliwy i niezwykle zróżnicowany kraj. Liczne parki narodowe i krajobrazowe, urozmaicone ukształtowanie terenu oraz szereg zachowanych zabytków sprawiają, że niemal w każdym rejonie Polski znajdziemy miejsce, w którym spędzimy udany weekend. Czy będzie to Ponidzie w województwie świętokrzyskim, czy Puszcza Białowieska, Mazury Garbate czy okolice Babiej Góry, a może Jura Krakowsko-Częstochowska bądź Słowiński Park Narodowy – piękno natury w każdym z tych miejsc zachwyci nas tak samo.

Ponidzie

Malowniczy region Polski w województwie świętokrzyskim, idealny na piesze i rowerowe wycieczki. Warto odwiedzić Busko – Zdrój, Pińczów, Wiślicę oraz Pacanów.

Puszcza Białowieska

Wielbiciele natury będą zachwyceni Puszczą Białowieską, która jest jednym z najcenniejszych kompleksów leśnych w Europie. Bogactwo flory i fauny jest nie do opisania. Ponadto warto odwiedzić Białowieżę z licznymi zabytkami, Hajnówkę oraz Rezerwat Pokazowy Żubrów.

Zobacz wideo Puszcza Białowieska ma swoją kopię zapasową w Minecrafcie

Mazury Garbate

Zachodnia część Suwalszczyzny, zwana Mazurami Garbatymi, to krajobraz wzgórz morenowych z licznymi jeziorami rynnowymi pomiędzy nimi. To również Puszcza Borecka z kilkusetletnim drzewostanem oraz uzdrowisko Gołdap.

Babia Góra

Jeśli góry, to nie tylko Tatry. Warto odwiedzić Babiogórski Park Narodowy, Zawoję (jedną z najdłuższych wsi w Polsce) oraz Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

Jura Krakowsko-Częstochowska

To bardzo interesujący turystycznie rejon Polski. Liczne ruiny zamków (w Olsztynie pod Częstochową, Siewierzu czy Ogrodzieńcu), renesansowa rezydencja w Pieskowej Skale, czy odbudowany zamek w Bobolicach, to niewątpliwie warte obejrzenia atrakcje. Do tego dochodzi Ojcowski Park Narodowy ze słynną Maczugą Herkulesa czy Jaskinią Łokietka oraz Pustynia Błędowska.

Zobacz też: Zamki i pałace w Polsce - poznaj te najpiękniejsze

Słowiński Park Narodowy

Ruchome wydmy będące częścią Słowińskiego Parku Narodowego to niewątpliwa atrakcja turystyczna. Będąc w okolicy warto również odwiedzić Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach oraz Lębork i Słupsk.

Zobacz też: Gdzie na Mazury? Zaplanuj udany wypoczynek w Krainie Tysiąca Jezior

Więcej o: