Jakie atrakcje Świętokrzyskie ma do zaoferowania? Wizyta w tym regionie godna jest polecenia. Turyści mogą odwiedzić prastare kopalnie i huty, historyczne miasteczka, udać się tropem Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego, bądź zbadać ścieżki wydeptane (i przemierzane rowerem) przez ojca Mateusza. Na liście turystycznych atrakcji powinny się znaleźć takie miasta, jak Kielce, Sandomierz, Wiślica, Opatów czy Szydłów, ale i mniej znane miejscowości: Krzemionki, Ćmielów, Jędrzejów, Oblęgorek czy Ciekoty.
Kielce
Stolicę województwa warto odwiedzić z kilku względów. Po pierwsze, wart obejrzenia jest Pałac Biskupów. Po drugie, ciekawie jest zobaczyć z bliska osławiony Amfiteatr Kadzielnia, znany z telewizyjnych transmisji ''Sabatu Czarownic'' czy ''Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej''. Po trzecie, nie sposób nie odwiedzić Muzeum Zabawy i Zabawek. Jednak zdecydowanie największą atrakcją Kielc jest park edukacyjny Geonatura Kielce, w ramach którego działa Centrum Geoedukacji, wspomniany Amfiteatr Kadzielnia, Ogród Botaniczny, Ośrodek Pracy Twórczej Wietrznia, Podziemna Trasa Turystyczna oraz rezerwaty przyrody: Kadzielnia, Ślichowice i Wietrznia.
Sandomierz
Miasto ojca Mateusza jest jedną z najważniejszych atrakcji Świętokrzyskiego. Jest tu co zwiedzać: zabytkowa starówka, renesansowy ratusz, Wieża Opatowska, Katedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny, dom Długosza, Zamek Królewski oraz Podziemna Trasa Turystyczna to zaledwie początek listy zabytków czekających na turystów.
Wiślica
Miasto związane z Janem Długoszem, które prawa miejskie utraciło w 1870 roku, a odzyskało w 2018 roku, stając się przez chwilę najmniejszym miastem Polski pod względem liczby ludności. Na uwagę zasługuje bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy, w której podziemiach znajdują się pozostałości dwóch wcześniejszych kościołów romańskich, dom Długosza oraz kościół św. Mikołaja – ruiny świątyni romańskiej, datowanej na XI wiek.
Opatów
Warte zobaczenia są katedra oraz pozostałości murów miejskich z Bramą Warszawską, jednak największą atrakcją niegdysiejszego ośrodka handlowego jest Podziemna Trasa Turystyczna.
Szydłów
Kolejna miejscowość, która utraciła prawa miejskie na 150 lat i odzyskała je w 2019 roku, nieformalna polska stolica śliwek. Warto tu obejrzeć mury miejskie, Bramę Krakowską (jedyną zachowaną z trzech wiodących do miasta), ruiny zamku, synagogę oraz Skarbczyk, w którym mieści się lokalne muzeum.
Inne atrakcje województwa świętokrzyskiego:
Położony nad rzeką Kamienną Ostrowiec Świętokrzyski atrakcje ma nie tylko dookoła (umiejscowione w najbliższej okolicy miejsca związane z historią Staropolskiego Okręgu Przemysłowego). Sam też jest miastem wartym odwiedzenia. Na uwagę zasługuje szczególnie rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim, na którym wzniesiono oryginalny pomnik, upamiętniający tragiczne wydarzenia z II wojny światowej. Metalowa pętla wystająca z wyłożonej kostką brukową nawierzchni rynku upamiętnia masową egzekucję dokonaną przez niemieckich żołnierzy na 29 mieszkańcach miasta i ich śmierć przez powieszenie.
Prócz rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim warte odwiedzenia są:
Szczególnie latem w cenie są atrakcje dla dzieci. Świętokrzyskie ma ich całkiem sporo. Oczywiście, większość obiektów turystycznych nadaje się do zwiedzania z progeniturą, warto jednakże wybierać te miejsca, których oferta skierowana jest w szczególności do najmłodszych. Oto najciekawsze atrakcje dla dzieci w województwie świętokrzyskim:
Zobacz też: Kazimierz Dolny: atrakcje, które na długo zapadną w pamięć