Gdzie na Mazury? Zaplanuj udany wypoczynek w Krainie Tysiąca Jezior

Gdzie na Mazury? Odkryj wyjątkowy region Polski i ciesz się udanym wypoczynkiem na łonie natury. Odwiedź Mazury, a z pewnością się w nich zakochasz!

Weekend na Mazurach – najlepsze atrakcje

Weekend na Mazurach pozwoli Ci się zrelaksować i sprawi, że szybko zapomnisz o codziennych problemach. Spędź miło czas z przyjaciółmi, rodziną czy ukochanym, ciesząc się możliwością podziwiania malowniczych, mazurskich krajobrazów i zwiedzania zabytkowych budowli. Jeśli wolisz bardziej aktywny wypoczynek, możesz również skorzystać z oferty weekendowych spływów kajakiem. Magiczne Mazury dadzą Ci wiele możliwości.      

Zamki na Mazurach

Szukając atrakcji, które warto zobaczyć na Mazurach, nie możesz ominąć imponujących zamków i pałaców. Jednym z nich jest Zamek w Kętrzynie, pochodzący z I połowy XIV wieku. Gotycka budowla została wybudowana na wzgórzu nad rzeką Guber. W okresie wakacyjnym na zamku odbywają się jarmarki i koncerty, a atrakcją, która wzbudza największe zainteresowanie, jest organizowany co roku Średniowieczny Jarmark świętego Jakuba.

Które zamki również warto zobaczyć?

  • Zamek Ryn
  • Zamek Reszel
  • Zamek w Nidzicy
  • Zamek Krzyżacki – Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego
  • Zamek Krzyżacki w Ostródzie
  • Zamek Frombork
  • Pałac Dohnów w Morągu
  • Zamek w Kurzętniku (ruiny)

Sanktuarium Maryjne Święta Lipka

Jednym z najwspanialszych zabytków architektonicznych Mazur jest Sanktuarium Maryjne Święta Lipka, określane mianem perły baroku w Polsce. W czasie urlopu znajdź koniecznie chwilę, by zobaczyć to niezwykłe miejsce.

Wzgórze Katedralne (Frombork)

Kolejnym zabytkiem Mazur jest Zespół katedralny we Fromborku. Podczas zwiedzania tego średniowiecznego kompleksu, możesz zobaczyć wnętrze katedry, zabytkowe organy, wieżę widokową, Nowy Pałac Biskupi czy wozownię sztuk.

Piramida w Rapie

Polska piramida? Odnajdziesz ją na Mazurach. Nietypowy w swej formie budynek, przypominający egipskie piramidy, to rodzinny grób pruskiego rodu baronów von Fahrenheid.

Spływ kajakiem: Mazury zapraszają na niezapomnianą przygodę!         

Szukasz wrażeń? Co powiesz na spływ kajakiem? Mazury pozwolą Ci skosztować przygody, której możesz doświadczyć, obierając jeden ze szlaków na rzece Krutyni. Zapoznaj się z ofertą firm, oferujących tego typu atrakcje, a zyskasz okazję, by spędzić czas w aktywny sposób, ciesząc się niezwykłymi przeżyciami. Spływy kajakowe na rzece Krutyni to propozycja dla każdego, więc jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować czegoś nowego. Malownicze widoki i świetna zabawa, których doświadczysz podczas pływania kajakiem po wyznaczonych do tego szlakach na Krutyni na długo zapadną Ci w pamięć.   

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Gdzie jechać na Mazury? Miejsca, w których wypoczniesz

Gdzie jechać na Mazury? Wspaniałe jeziora, będące wizytówką tego obszaru, to idealne miejsce na udany wypoczynek. Naciesz oczy niezapomnianymi widokami i odkryj urok Mazurskich Parków Krajobrazowych. Zobacz, nad którymi jeziorami warto zatrzymać się nieco dłużej.

Piłakno

Poszukując najpiękniejszych zakątków Mazur, warto zajrzeć nad jezioro Piłakno. Znajdziesz tam ciszę i spokój, a także świetną okazję do nurkowania. To najgłębsze (56 m), a jednocześnie też najczystsze z mazurskich, okaże się wspaniałym miejscem na urlop spędzony z rodziną.

Krzywa Kuta

Jeziorem mazurskim, które warto odwiedzić podczas urlopu, jest Krzywa Kuta. Miejsce to jest mniej oblegane przez turystów, dzięki czemu stanowi doskonały cel podróży dla osób, poszukujących ciszy i spokoju. Urokliwa Krzywa Kuta, otoczona zielenią lasu, stanowi dom dla wielu gatunków ptaków (kani, jastrzębi, rybołowów czy orłów bielików) i innych zwierząt, dlatego z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników przyrody. Jezioro jest również miejscem obfitującym w ryby, co z pewnością zainteresuje amatorów wędkowania.

Śniardwy

Zobacz koniecznie Śniardwy, największe jezioro w Polsce, określane mianem Mazurskiego Morza. Popularne jezioro cieszy się zainteresowaniem turystów, szukających miejsc, w których można nacieszyć się wspaniałymi krajobrazami. Na polodowcowym jeziorze Śniardwy znajduje się osiem wysp.

Niegocin

Kolejne piękne jezioro? Udaj się nad Niegocin, a szybko docenisz jego niezaprzeczalny urok. W tym miejscu odnajdziesz wiele ośrodków wypoczynkowych, w których będziesz mógł na chwilę się zatrzymać, aby nacieszyć się wypoczynkiem nad trzecim co do wielkości jeziorem, należącym do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Mamry

Popularne jezioro Mamry zachwyci Cię swym urokiem i okolicznymi atrakcjami. Spędzając czas w tej okolicy, będziesz mógł zobaczyć bezludną wyspę Upałty, największą z wysp w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Zobacz też: Warmia i Mazury na wakacje. Ponad dwa tysiące jezior i jedne z najpiękniejszych mostów w Polsce

Więcej o: