Podróż po najpiękniejszych jeziorach w Polsce zacznijmy od tego najwięszego, jakim są Śniardwy. To jezioro nazywane jest mazurskim morzem i leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Śniardwy zajmują powierzchnię aż 113 km2, a w najgłębszy punkt znajduje się 23 metry pod powierzchnią wody. Jednakże, średnia głębokość tego akwenu - 5,80m - czyni je dość płytkim. Szczególnie problematyczne może być to dla fanów żeglugi, którzy musza uważać na płycizny ale też na kamienie pod taflą wody oraz gwałtownie zmieniającą się pogodę. Jeżeli zależy wam na odpoczynku w wyjątkowym otoczeniu niezwykłej przyrody i rozległego jeziora, Śniardwy sprawdzą się idealnie.
Następne jezioro znajdujące w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich to Niegocin. Jego brzeg leży obok Giżycka, czyli polskiej stolicy żeglarstwa. Niegocin jest chętnie odwiedzany przez wszystkich wielbicieli tej aktywności, stanowi część wielu szlaków żeglarskich i kajakarskich. Warto dodać, że w Giżycku znajduje się port Żeglugi Mazurskiej. Oprócz żeglarstwa nad Niegocinem możemy uświadczyć również wielu innych atrakcji. Nad jeziorem znajduje się wiele plaż i kąpielisk. Akwen ten jest także chętnie odwiedzany przez wędkarzy. Można zapolować w nim na aż 16 gatunków ryb, w tym na przykład szczupaki czy sandacze.
Wakacje w Gizycku Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl
Jezioro Mamry znajdują się w powiecie węgorzewskim i należy do jednego z największych w Polsce. Jego powierzchnia wynosi nieco ponad 2500 hektarów, a maksymalna głębokość to nawet 43 metry. Na jeziorze znajdują się aż 33 wyspy, jednakże stanowią one rezerwat ornitologiczny, co oznacza, że nie można do nich przybijać. Mamry co roku przyciągają tysiące turystów, szczególnie pięknymi widokami jakie oferują. Zalesione brzegi i czysta woda w jeziorze tworzą piękne krajobrazy. Interesującą aktywnością jaką oferują Mamry jest nurkowanie. Szczególnie w okolicach wraku statku "Arabella".
Z Mazur przenosimy się w Tatry. Chociaż nie jest to jezioro w którym można się kąpać, żeglować czy leżeć i opalać się na pobliskiej plaży to jest to jezioro zdecydowanie godne wyróżnienia. Szczególnie dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, piękne widoki i spacery. Morskie Oko położone jest w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m i jest największym jeziorem w Tatrach. Dojście nad Morskie Oko zajmuję średnio około 2,5 godziny, jednak krajobrazy jakie są serwowane na trasie i przy samym Morskim Oku są tego warte. Zdecydowanie jedno z tych miejsc, które chociaż raz w życiu trzeba zobaczyć.
Morskie Oko jest piękne o każdej porze roku Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Zobacz też: Pustynie w Polsce - gdzie je znajdziesz?