Atrakcje: Ma³opolska to raj dla turystów. Zobacz najciekawsze miejsca w regionie

Ka¿dy region w Polsce skrywa w sobie liczne atrakcje. Ma³opolska pod tym wzglêdem nie ma sobie równych. Ta niezwykle atrakcyjna turystycznie kraina mo¿e pochwaliæ siê piêknymi miastami, miasteczkami i malowniczo po³o¿onymi wsiami, muzeami, skansenami, parkami narodowymi, szlakami turystycznymi, jeziorami i terenami górzystymi. Mawia siê, ¿e Ma³opolsce brakuje tylko dostêpu do morza. Sprawdzamy, jakie atrakcje czekaj± tam na turystów.

Małopolska: atrakcje regionu

Prócz terenów nadmorskich oraz pojezierzy jednym z najczęściej odwiedzanych latem regionów Polski jest Małopolska. Atrakcje, jakie województwo małopolskie ma do zaoferowania odwiedzającym je turystom, zadowolą każdego – zarówno miłośników górskich wędrówek, wycieczek pieszych i rowerowych, jak i fanów zwiedzania rozmaitych muzeów, budowli sakralnych czy obronnych.  Małopolska to m.in. liczne miejscowości, które warto odwiedzić. Wśród nich jest oczywiście stolica województwa – Kraków, ale także Wieliczka, Bochnia, Krynica-Zdrój, Zakopane, Tarnów, Niepołomice, Muszyna, czy wreszcie Lanckorona oraz Zalipie.

Kraków

Krakowa reklamować nie trzeba – jest atrakcją pod każdym względem. Na uwagę zasługują zarówno: Stare Miasto (z Rynkiem Głównym, na którym znajdują się: pomnik Adama Mickiewicz, Kościół Mariacki, Sukiennice z podziemnym muzeum, Wieża Ratuszowa, Kościół św. Wojciecha), Barbakan, Brama Floriańska, Planty Krakowskie, jak i Wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim i Katedrą na Wawelu. Wypada też odwiedzić krakowski Kazimierz oraz Kładką Ojca Bernatka udać się na Podgórze, gdzie warto zwiedzić Kościół św. Józefa oraz Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, w której obecnie mieści się Muzeum Historyczne miasta Krakowa oraz Muzeum Sztuki Współczesnej.

Kraków, Rynek GłównyKraków, Rynek Główny Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl

Wieliczka

Najsłynniejsza polska kopalnia soli ''Wieliczka'' wpisana jest na listę UNESCO i na pewno warto ją odwiedzić, by zobaczyć komory solne, podziemne kaplice czy rzeźby wykonane z soli.

Kraków, Rynek GłównyFILIP RADWANSKI

Bochnia

Jedno z najstarszych miast w Małopolsce, któremu sławę przyniosła Kopalnia Soli Bochnia, również wpisana na listę UNESCO. Turyści mają do wyboru aż trzy trasy, istnieje też możliwość spędzenia nocy na terenie kopalni.

Krynica-Zdrój

Uzdrowisko, w którym można ciekawie spędzić czas. Na uwagę zasługują zarówno wydarzenia kulturalne, jak i zabytkowe budowle.

Zakopane

Mekka turystów i stolica polskich Tatr stoi Krupówkami, kolejką na Gubałówkę i tatrzańskimi szlakami, ale warto też tu właśnie zgłębić jego przeszłość i poznać kulturę góralską.

Tarnów

Drugie pod względem wielkości miasto województwa kusi przede wszystkim starym miastem ze średniowiecznym rynkiem, renesansowymi nagrobkami w bazylice oraz cmentarzem żydowskim.

Niepołomice

Tu warto przede wszystkim odwiedzić zamek, Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników, ratusz oraz kirkut (czyli cmentarz żydowski).

Niepołomice - zamekNiepołomice - zamek Fot. KRZYSZTOF KAROLCZYK / Agencja Wyborcza.pl

Muszyna

Niewielka miejscowość uzdrowiskowa, w której znajdują się Sensoryczne Ogrody Zmysłów oraz Muzeum Regionalne. W okolicy Muszyny umiejscowione są też drewniane cerkwie, wchodzące w skład Szlaku Architektury Drewnianej.

Lanckorona

Nieduża klimatyczna miejscowość z zabytkową drewnianą zabudową wokół rynku. Warto tu odwiedzić Izbę Regionalną, zwiedzić ruiny lanckorońskiego zamku oraz kupić na pamiątkę ceramikę bądź rękodzieło.

Zalipie

Perełka wśród małopolskich atrakcji, tzw. ''malowana wieś''. Osada słynie z bielonych chat zdobionych kwiatowymi wzorami.

ZalipieZalipie Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz wideo W wakacje Polacy nagminnie pozbywają się zwierząt

Ciekawe miejsca w Małopolsce - czy znasz je wszystkie?

Ciekawe miejsca w Małopolsce to nie tylko miasta czy wioski. Małopolska to teren obfitujący w parki narodowe, których eksploracja może dostarczyć turystom wielu wrażeń. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Ojcowski Park Narodowy – choć najmniejszy z polskich parków narodowych, to cieszący się ogromną popularnością. To tutaj można podziwiać tak niezwykłe formy skalne, jak Maczuga Herkulesa, jaskinie oraz zamki: Pieskowa Skała, Rabsztyn, Tenczyn czy ruiny zamku w Ojcowie. Zainteresowaniem turystów cieszy się też Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach (nieopodal Tarnowa) – to niebanalna atrakcja dla zwiedzających w każdym wieku. Pod Olkuszem można z kolei zobaczyć prawdziwą pustynię – Pustynia Błędowska była miejscem kręcenia niektórych scen do takich filmów, jak ''Faraon'' czy ''W pustyni i w puszczy''. Przy okazji warto odwiedzić po sąsiedzku Rezerwat Pazurek pod Olkuszem. Wielbiciele krótkich wycieczek poza miasto powinni udać się do parku krajobrazowego zwanego Dolinkami Krakowskimi. Małopolska to również kilometry szlaków pieszych i rowerowych. Wśród nich do najbardziej znanych i atrakcyjnych należą:

  • Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce – jedna z największych atrakcji województwa: cerkwie, kościoły, drewniane wille i skanseny, z których aż osiem wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,
  • Szlak Orlich Gniazd – piesza i rowerowa trasa wiodąca pomiędzy zamkami wybudowanymi przez Kazimierza Wielkiego,
  • Małopolski Szlak Winny – propozycja dla koneserów.

Atrakcje dla dzieci – Małopolska

Jakie atrakcje dla dzieci Małopolska skrywa w sobie? Będąc w Krakowie na pewno warto odwiedzić stojącego u podnóża wzgórza wawelskiego Smoka Wawelskiego, który zieje prawdziwym ogniem. Uprzednio można wejść do Smoczej Jamy: wchodzi się do niej za Basztą złodziejską na Wawelu, a wychodzi tuż obok rzeźby Smoka. Ciekawym pomysłem będą też odwiedziny w Kopalni Soli w Wieliczce – ścieżki przygotowane specjalnie dla dzieci pełne są rozmaitych wyzwań i zabaw.

Oto inne atrakcyjne dla dzieci miejsca w Małopolsce:

  • Krakil – Muzeum Iluzji w Krakowie,
  • Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej w Krakowie,
  • Zoltar Park – centrum rozrywki w Krakowie,
  • Rabkoland – park rozrywki dla całej rodziny w Rabce Zdroju,
  • Zatorland – park rozrywki w Zatorze,
  • Energylandia – największy w Polsce park rozrywki w Zatorze,
  • Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce,
  • Stacja Muzeum Czernichów Główny,
  • Park – Ogrodzieniec u podnóża Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu – park rozrywki (m.in. Park Miniatur, Park Doświadczeń Fizycznych, Dom Legend i Strachów),
  • Park Miniatur w Inwałdzie,
  • Apilandia – Interaktywne Centrum Pszczelarstwa.

Zobacz też: Zamki i pałace w Polsce - poznaj te najpiękniejsze

Wiêcej o: