Park Narodowy Bory Tucholskie obejmuje jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Znajduje się on na terenie województwa pomorskiego, w granicach gmin Chojnice i Brusy. Został on utworzony w 1996 roku, a jego głównym zadaniem jest ochrona bogatej flory i fauny tego obszaru.
Na terenie parku znajduje się 21 jezior i 10 obszarów ścisłej ochrony, z których jedynie dwa są udostępnione dla zwiedzających. Możliwość obcowania z nieskażoną naturą co roku przyciąga rzesze odwiedzających do Borów Tucholskich. Szacuje się, że jest ich średnio 33 tysiące rocznie. Należy pamiętać, że wstęp do Parku Narodowego Bory Tucholskie jest płatny i wynosi 3 zł w przypadku biletu normalnego lub 1,5 zł za bilet ulgowy.
Jakie atrakcje czekają na nas w Borach Tucholskich? Bory Tucholskie to rozległe obszary leśne położone w dorzeczu Brdy i Wdy, poprzecinane licznymi jeziorami. Piękne okoliczności przyrody, jakie występują na tym obszarze, zachęcają do pieszych wędrówek szlakami turystycznymi (Szlak Kaszubski im. Juliana Rydzkowskiego, Szlak Brdy, Szlak ''Strugi Siedmiu Jezior"). Przygotowana została także infrastruktura dla fanów rowerowych wycieczek. Największą atrakcją są jednak spływy kajakowe, które umożliwia rzeka Brda i liczne jeziora. Trasy mają różne poziomy trudności - znajdą tu coś dla siebie zarówno początkujący jak i zaawansowani kajakarze.
Do największych atrakcji Borów Tucholskich należą:
Będąc na terenie Borów Tucholskich, nie sposób pominąć Chojnic, czyli największego miasta w regionie. Jest to miejscowość słynąca z wielu cennych zabytków, które świadczą o jej wielowiekowej historii. Wśród nich na uwagę zasługuje na pewno bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, którą wybudowano w XIV wieku w stylu gotyckim. Do najstarszych zabytków należą również pozostałości murów miejskich i baszty pochodzące z drugiej połowy XIV w., z których najciekawszym jest Brama Człuchowska, w której zlokalizowane jest Muzeum Historyczno-Etnograficzne.
W ostatnich latach Bory Tucholskie nawiedzane były przez niebezpieczne zjawiska pogodowe, w tym trąby powietrzne lub pożary. Dlatego wybierając się na wędrówkę po ich terenie, warto zawsze dokładnie sprawdzić prognozę pogody i w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych odłożyć wyprawę na inny dzień. Las bowiem jest piękny, ale w czasie wichury staje się bardzo niebezpieczny dla człowieka.