Ferie zimowe 2021: atrakcje zimowe w kujawsko-pomorskim

Ferie zimowe 2021 w kujawsko-pomorskim trwają w najlepsze. Co można robić w tym czasie? Gdzie można się wybrać? Co robić w domu?

Ferie zimowe 2021: Kujawy i Pomorze 

Ferie zimowe 2021 na Kujawach i Pomorzu przypadają tak jak w całej Polsce - od 4 do 17 stycznia. W tym roku planowana przerwa od nauki będzie jednak wyglądać inaczej, niż zwykle. Jest to oczywiście związane z trwającą pandemią COVID-19. Według decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki, w czasie ferii zimowych 2021 hotele i skoki narciarskie pozostaną zamknięte, co znacznie utrudni wyjazdy. Na szczęście, na coz wracają uwagę i dzieci, i dorośli, został zniesiony zakaz wychodzenia z domu dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia. Uczniowie klas I-IV mogą uczestniczyć w półkoloniach, organizowanych przez szkoły oraz placówki oświatowe.

Ferie zimowe 2021 w kujawsko-pomorskim: atrakcje północnej Polski zimą

Ferie zimowe 2021 na Kujawach i Pomorzu będę inne niż te dotychczas. Epidemia koronawirusa spowodowała, ze wiele atrakcji będzie dostępnych tylko częściowo, w wielu miejscach będą obowiązywały limity uczestników. Wszędzie tez obowiązkowo dostosować trzeba się do wymogów sanitarnych: dezynfekcji i noszenia maseczek. Nie zmienia to faktu, że warto zaplanować czas właśnie w tym regionie. Gdzie można wybrać się na długie i ciekawe spacery?

  • do Gniezna, Biskupina lub na Wyspę Ostrów Lednicki
  • do urokliwego Ciechocinka
  • zabytkowymi ulicami Torunia i Bydgoszczy

Nawet kiedy wiele atrakcji jest zamkniętych, zimowy spacer ulicami jednych z najpiękniejszych miejsc w Polsce może być świetnym sposobym na spędzenie czasu z młodszymi i starszymi dziećmi. 

Ferie zimowe 2021: kujawsko-pomorskie. Co robić online?

  • Ferie online z Młynem Wiedzy w Toruniu

Od 4 do 17 stycznia 2021 roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpocznie się publikacja ciekawych filmów oraz kart pracy z pomysłami konstrukcyjno-artystycznymi. Materiały dostępne będą zarówno w mediach społecznościowych, jak i na stronie internetowej Młynu Wiedzy. W czasie ferii dzieci będą mogły korzystać z warsztatów i zaczerpnąć pomysły na zabawy artystyczne oraz proste eksperymenty, możliwe do wykonania w domu. Filmy oraz karty pracy pokażą uczestnikom, w jaki sposób konstruować zabawki czy wykonywać doświadczenia.

  • Ferie online z Muzeum Etnograficznym w Toruniu

Zajęcia online dla dzieci i młodzieży przygotowało też Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. W czasie ferii uczniowie będą mogli korzystać z dostępu do materiałów (słuchowiska, tutoriale i zagadki) udostępnionych na stronie muzeum, a także na profilu Facebooka i Instagramie.  

  • Ferie Zimowe online z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

Ciekawą propozycję dla uczniów przygotowało również Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. W czasie trwania ferii zimowych w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej MOB dwa razy w tygodniu będą zamieszczane tutoriale dotyczące DIY. Materiały zachęcą do wspólnej zabawy z całą rodziną.

Ferie 2021. Zabawy w domu

Szukasz pomysłu na ostatnie dni ferii w domu? Podpowiadamy, co sprawi radość dzieciom w różnym wieku:

  • wspólne gotowanie - nie musi sprowadzać się do nudnego obierania ziemniaków na obiad. Spróbujcie razem ugotować coś egzotycznego albo upiec ciasteczka z ulubionymi bohaterami. A może potrawa znana z filmu? To może być naprawdę świetna zabawa;
  • planszówki i nie tylko - w scrabble, warcaby czy jengę zagramy zarówno z nastolatkiem, jak i ośmiolatkiem. Nie zapominajcie też o kalamburach, do których potrzebujecie tylko głowy pełnej pomysłów lub grze w "państwa-miasta", do której wystarczą kartki i długopisy;
  • razem na komputerze, konsoli lub smartfonie - czas spędzony razem przy grach komputerowych czy konsolowych może was zaskoczyć. Sprawdźcie bibliotekę gier, być możne znajdziecie w nich ciekawe gry rodzinne i edukacyjne, które pozwolą poszerzyć wiedzę i świetnie sie bawić. Znajdziecie też wiele darmowych aplikacji i gier na smartfony, które pozwolą wam np. rywalizować w quizach wiedzy. To może być naprawdę ciekawa odmiana wspólnie spędzanego czasu, kiedy musimy zostać w domu.

Zobacz też: Karkonoski Park Narodowy opisał ciekawe zjawisko. Czym jest biała ciemność? "Ludzki mózg traci orientację"

 

Zobacz wideo Warto wiedzieć
Więcej o: