Ferie zimowe 2021: dolnośląskie. Jak spędzić wolny czas w województwie dolnośląskim?

Ferie zimowe 2021 w dolnośląskim nie muszą być nudne, nawet pomimo obostrzeń. Przed nami jeszcze kilka dni odpoczynku. Co robić? Jak spędzić wolny czas?

Ferie zimowe 2021: Dolny Śląsk

Ferie zimowe 2021 na Dolnym Śląsku rozpoczęły się, tak jak w pozostałych województwach, 4 stycznia i potrwają do 17 stycznia. Ze względu na epidemię COVID-19 wiele atrakcji jest niedostępnych, ale na szczęście młodzieć do 16. roku życia nie obowiązuje już zakaz wychodzenia z domu bez opiekuna, który wcześniej planowano. Gdyby obowiązywał nadal, nawet 15-latek nie mógłby wyjść na krótki spacer z psem. Ze względu na obostrzenia, nie skorzystamy z wielu zimowych atrakcji, ale to nie znaczy, że musimy się nudzić. Gdzie warto udać się na ferie na Dolnym Śląsku?

Ferie zimowe 2021 na Dolnym Śląsku

Region ten oferuje zarówno mieszkańcom jak i turystom bardzo wiele ciekawych miejsc i atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

  • normalnie dla amatorów sportów zimowych idealnym miejscem wypoczynku będzie Karpacz. Jest to popularne miejsce zarówno w czasie wakacji jak i zimą. Miasto leży u podnóża Śnieżki i oferuje narciarzom i snowboardzistom trasy o różnym stopniu trudności. Teraz, kiedy te atrakcje nie są dostępne, a miejsca noclegu nie przyjmują gości, warto rozważyć jednodniową wycieczkę i spędzić czas na spacerach na świeżym powietrzu. Przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie dokładnie możemy spacerować i które miejsca są dostępne dla turystów; 
  • dla osób preferujących spokojny odpoczynek dobrym pomysłem będzie wypad do jednej z miejscowości uzdrowiskowych zlokalizowanych na Dolnym Śląsku; piękne widoki oferuje Kudowa Zdrój, Długopole - Zdrój czy Polanica - Zdrój; wszystkie te miejscowości mają status uzdrowisk, które co prawda mają zamknięte ośrodki, ale nadal są piękne i można je podziwiać na spacerach. Zaopatrzcie się w prowiant lub skorzystajcie z opcji obiadu "na wynos" i ruszajcie na jednodniową wycieczkę!
  • Wrocław, czyli stolica regionu również kusi wieloma pięknymi miejscami do spacerów. Dodatkowo, dla odwiedzających czynne jest ZOO we Wrocławiu. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Ferie zimowe 2021: atrakcje online

Województwo dolnośląskie oferuje też wiele ciekawych rozrywek online dla dzieci i młodzieży. To niektóre z nich:

  • wspólna aktywność online - w drugim tygodniu fewrii Stadion Wrocław zaprasza najmłodszych na zajęcia online. W dniach 11-15 na odpoczywających stycznia czeka szereg tematycznych bloków zajęć online. Judo, piłka nożna, Crossfit dla najmłodszych, wspólne gotowanie, strefa bezpieczeństwa i pierwszej pomocy, program "zero waste" i wiele innych.
  • ferie online z Muzeum Narodowym we Wrocławiu -  13 stycznia, godz. 12.00 i 14.00 — „Madonna pod jodłami”, czyli jak zostać kopistą - warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat. Uczestnicy zajęć będę mogli za pomocą szablonu oraz przygotowanych ołówków, kredek oraz farb akwarelowych wykonać własne wersje cennego obrazu i pochwalić się efektem swojej pracy kopisty.
  • ferie online z Muzeum Etnograficznym - 14 stycznia, godz. 12:00 — Kodra – wycinanka o wielu twarzach - warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat. Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z bogactwem polskich tradycji wycinankarskich oraz wykonają kodrę, czyli pochodzącą z Łowicza niezwykłą kompozycję z papieru.

Ferie zimowe 2021. Co robić w domu?

Nawet jeśli zostajemy w domu, możemy aktywnie spędzić czas. Podpowiadmy trzy grupy wspólnych form spędzania czasu, które sprawdzą się zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci:

  • wspólne gotowanie - nie musi sprowadzać się do nudnego obierania ziemniaków na obiad. Spróbujcie razem ugotować coś egzotycznego albo upiec ciasteczka z ulubionymi bohaterami. A może potrawa znana z filmu? To może być naprawdę świetna zabawa;
  • planszówki i nie tylko - w scrabble, warcaby czy jengę zagramy zarówno z nastolatkiem, jak i ośmiolatkiem. Nie zapominajcie też o kalamburach, do których potrzebujecie tylko głowy pełnej pomysłów lub grze w "państwa-miasta", do której wystarczą kartki i długopisy;
  • razem na komputerze, konsoli lub smartfonie - czas spędzony razem przy grach komputerowych czy konsolowych może was zaskoczyć. Sprawdźcie bibliotekę gier, być możne znajdziecie w nich ciekawe gry rodzinne i edukacyjne, które pozwolą poszerzyć wiedzę i świetnie sie bawić. Znajdziecie też wiele darmowych aplikacji i gier na smartfony, które pozwolą wam np. rywalizować w quizach wiedzy. To może być naprawdę ciekawa odmiana wspólnie spędzanego czasu, kiedy muismy zostać w domu.

Zobacz też: Choć leży na Górnym Śląsku, ma dostęp do morza. To tu mieszkał twórca kremu Nivea

Więcej o: