Ferie zimowe 2021: dolnośląskie. Jak spędzić wolny czas w województwie dolnośląskim?

Ferie zimowe 2021 w dolnośląskim nie muszą być nudne, nawet pomimo obostrzeń. Przed nami jeszcze kilka dni odpoczynku. Co robić? Jak spędzić wolny czas?

Ferie zimowe 2021: Dolny Śląsk

Ferie zimowe 2021 na Dolnym Śląsku rozpoczęły się, tak jak w pozostałych województwach, 4 stycznia i potrwają do 17 stycznia. Ze względu na epidemię COVID-19 wiele atrakcji jest niedostępnych, ale na szczęście młodzieć do 16. roku życia nie obowiązuje już zakaz wychodzenia z domu bez opiekuna, który wcześniej planowano. Gdyby obowiązywał nadal, nawet 15-latek nie mógłby wyjść na krótki spacer z psem. Ze względu na obostrzenia, nie skorzystamy z wielu zimowych atrakcji, ale to nie znaczy, że musimy się nudzić. Gdzie warto udać się na ferie na Dolnym Śląsku?

Ciekawe miejsca we Wrocławiu: krasnaleCiekawe miejsca we Wrocławiu - atrakcje, parki. Co można zwiedzić we Wrocławiu?

Ferie zimowe 2021 na Dolnym Śląsku

Region ten oferuje zarówno mieszkańcom jak i turystom bardzo wiele ciekawych miejsc i atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

  • normalnie dla amatorów sportów zimowych idealnym miejscem wypoczynku będzie Karpacz. Jest to popularne miejsce zarówno w czasie wakacji jak i zimą. Miasto leży u podnóża Śnieżki i oferuje narciarzom i snowboardzistom trasy o różnym stopniu trudności. Teraz, kiedy te atrakcje nie są dostępne, a miejsca noclegu nie przyjmują gości, warto rozważyć jednodniową wycieczkę i spędzić czas na spacerach na świeżym powietrzu. Przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie dokładnie możemy spacerować i które miejsca są dostępne dla turystów; 
  • dla osób preferujących spokojny odpoczynek dobrym pomysłem będzie wypad do jednej z miejscowości uzdrowiskowych zlokalizowanych na Dolnym Śląsku; piękne widoki oferuje Kudowa Zdrój, Długopole - Zdrój czy Polanica - Zdrój; wszystkie te miejscowości mają status uzdrowisk, które co prawda mają zamknięte ośrodki, ale nadal są piękne i można je podziwiać na spacerach. Zaopatrzcie się w prowiant lub skorzystajcie z opcji obiadu "na wynos" i ruszajcie na jednodniową wycieczkę!
  • Wrocław, czyli stolica regionu również kusi wieloma pięknymi miejscami do spacerów. Dodatkowo, dla odwiedzających czynne jest ZOO we Wrocławiu. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Ferie zimowe 2021: atrakcje online

Województwo dolnośląskie oferuje też wiele ciekawych rozrywek online dla dzieci i młodzieży. To niektóre z nich:

  • wspólna aktywność online - w drugim tygodniu fewrii Stadion Wrocław zaprasza najmłodszych na zajęcia online. W dniach 11-15 na odpoczywających stycznia czeka szereg tematycznych bloków zajęć online. Judo, piłka nożna, Crossfit dla najmłodszych, wspólne gotowanie, strefa bezpieczeństwa i pierwszej pomocy, program "zero waste" i wiele innych.
  • ferie online z Muzeum Narodowym we Wrocławiu -  13 stycznia, godz. 12.00 i 14.00 — „Madonna pod jodłami”, czyli jak zostać kopistą - warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat. Uczestnicy zajęć będę mogli za pomocą szablonu oraz przygotowanych ołówków, kredek oraz farb akwarelowych wykonać własne wersje cennego obrazu i pochwalić się efektem swojej pracy kopisty.
  • ferie online z Muzeum Etnograficznym - 14 stycznia, godz. 12:00 — Kodra – wycinanka o wielu twarzach - warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat. Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z bogactwem polskich tradycji wycinankarskich oraz wykonają kodrę, czyli pochodzącą z Łowicza niezwykłą kompozycję z papieru.

Ferie zimowe 2021. Co robić w domu?

Nawet jeśli zostajemy w domu, możemy aktywnie spędzić czas. Podpowiadmy trzy grupy wspólnych form spędzania czasu, które sprawdzą się zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci:

  • wspólne gotowanie - nie musi sprowadzać się do nudnego obierania ziemniaków na obiad. Spróbujcie razem ugotować coś egzotycznego albo upiec ciasteczka z ulubionymi bohaterami. A może potrawa znana z filmu? To może być naprawdę świetna zabawa;
  • planszówki i nie tylko - w scrabble, warcaby czy jengę zagramy zarówno z nastolatkiem, jak i ośmiolatkiem. Nie zapominajcie też o kalamburach, do których potrzebujecie tylko głowy pełnej pomysłów lub grze w "państwa-miasta", do której wystarczą kartki i długopisy;
  • razem na komputerze, konsoli lub smartfonie - czas spędzony razem przy grach komputerowych czy konsolowych może was zaskoczyć. Sprawdźcie bibliotekę gier, być możne znajdziecie w nich ciekawe gry rodzinne i edukacyjne, które pozwolą poszerzyć wiedzę i świetnie sie bawić. Znajdziecie też wiele darmowych aplikacji i gier na smartfony, które pozwolą wam np. rywalizować w quizach wiedzy. To może być naprawdę ciekawa odmiana wspólnie spędzanego czasu, kiedy muismy zostać w domu.

Zobacz też: Choć leży na Górnym Śląsku, ma dostęp do morza. To tu mieszkał twórca kremu Nivea

Ciekawe miejsca we Wrocławiu: krasnaleCiekawe miejsca na Dolnym Śląsku. Co warto zobaczyć?

Więcej o: