Ferie zimowe 2021: świętokrzyskie. Gdzie warto się udać? Co można zobaczyć?

Ferie zimowe 2021 w świętokrzyskim zapowiadają się wyjątkowo atrakcyjnie, nawet pomimo obowiązujących obostrzeń. Gdzie można wybrać się na jednodniową wycieczkę? Co warto zobaczyć?

Ferie 2021: świetokrzyskie

Uczniowie uczęszczający do szkół w województwie świętokrzyskim w roku szkolnym 2020/2021 mieli rozpocząć ferie w terminie 15 do 28 lutego, ale ze względu na epidemię koronawirusa, termin dla wszystkich województw został ustalony na dni 4-17 stycznia. Świętokrzyskie jak co roku oferuje wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Warto więc rozważyć ten region jako cel ferii zimowych 2021 nie tylko jeśli jesteś mieszkańcem tych okolic, ale również jeśli są to tereny zupełnie ci nieznane. Bez wątpienia urokliwe krajobrazy a także ciekawe pod względem turystycznym miejsca zachęcą do ponownych odwiedzin. 

Ferie zimowe 2021 w województwie świętokrzyskim. Co warto zobaczyć? 

Ferie zimowe 2021 to wyjątkowy czas dla uczniów. Ci młodsi mogą wreszcie pozwolić sobie na błogie lenistwo, z kolei ci starsi wykorzystają dodatkowy czas na powtórki przed egzaminami (ósmoklasiści i maturzyści). Niemniej jednak każdy powinien wygospodarować nieco czasu na odpoczynek. Można go spędzić właśnie na terenie województwa świętokrzyskiego. Jakie atrakcje tam znajdziemy?

  • choć wyciągi narciarskie są zamknięte, warto wybrać się w typowo górskie rejony, by choćby przez kilka godzin poczuć naprawdę zimowy klimat. Jedną z ciekawszych tras jest ta z Chęcin, przez Jaskinię Raj, Czerwoną Górę i Górę Zelejową. Jej przebycie nie powinno nam zająć więcej niż 5 czy 6 godzin, warto wcześniej jednak sprawdzić warunki i upewnić się, czy nie narażamy się na niebezpieczeństwo. Wybierając szlak wycieczki warto też zwrócić uwagę na: szlak niebieski Wał Małacentowski – Kapliczka świętego Mikołaja (16km), szlak niebieski Berezów – Suchedniów (15 km), szlak żółty Barcza – Bukowa Góra (11 km);
  • dla wspinaczy lodospad na kieleckiej Kadzielni - miejsce to znane jest w całej Polsce z znajdującego się tam amfiteatru, w którym odbywają się duże imprezy plenerowe i festiwale. Zimą jednak kadzielnia zmienia się nie do poznania - dzięki zaangażowaniu członków Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego na Skałce Geologów tworzy się lodospad, który jest idealnym miejscem do wspinaczki; powstaje on dzięki systemowi rur położonemu miedzy skałami, którymi woda pompowana jest z źródełka u podnóża skał na górę; kiedy temperatura spada poniżej zera woda zamarza tworząc niespotykany lodospad;
  • Kielce - ferie to doskonała okazja na zwiedzanie Kielc i okolic, bez tłumów i bez presji;
  • Sandomierz - nikomu nie trzeba go przedstawiać, a zdecydowanie warto go odwiedzić;
  • Busko-Zdrój - miejscowość uzdrowiskowa, która zimą będzie z pewnością mało uczęśzczana, a nadal urokliwa. 
 

Ferie 2021: świętokrzyskie. Atrakcje online

Co robić, kiedy zostajemy w domu? Oprócz planszówek, wspólnych zabaw w gotowanie i quizów, warto zobaczyć, co lokalnie oferują placówki kulturalne w naszym regionie. W czym możemy wziąć udział w świętokrzyskim?

  • "Ferie zimowe z komiksem" organizowane przez Sandomierskie Centrum Kultury;
  • "Ferie po królewsku online" organizowane z innymi zamkami w Polsce - wirtualne spotkania i warsztaty, codziennie na inny temat.

Zobacz też: Łysica - szlaki turystyczne i dojazd. Ile czasu zajmuje zdobycie tego szczytu?

Więcej o: