Gdzie na spacer w Toruniu? 6 miejsc na rodzinną wycieczkę po mieście

Gdzie na spacer w Toruniu? Wakacje dla wielu już się skończyły, jest to jednak dobry moment na popołudniowy spacer na świeżym powietrzu. Warto połączyć przechadzkę ze zwiedzaniem ciekawych miejsc w mieście.

Ciekawe miejsca w Toruniu - gdzie wybrać się na spacer?

Ciekawe miejsca w Toruniu zachęcają do odwiedzin o każdej porze roku. Spacer może być dobrym sposobem na to, aby się odprężyć i spędzić czas z samym sobą albo bliskimi. Toruń to jedna z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego. Prawostronna część miasta położona jest na Pomorzu, reszta znajduje się na Kujawach. Przez Toruń przepływają dwie rzeki - Wisła i Drwęca. Co ciekawe, od 2004 roku miasto jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast i Miejsc UNESCO.

Co warto zwiedzić w Toruniu, będąc na spacerze?

  • Krzywa Wieża

Jednym z pierwszych obiektów, które należy zobaczyć w Toruniu to oczywiście Krzywa Wieża. Jest to średniowieczna baszta miejska. Jej nazwa związana jest ze znacznym odchyleniem od pionu. Jest to około 1,46 m. Krzywa Wieża znajduje się w południowo-zachodnim narożu murów miejskich, Starego Miasta. Jak głosi stara legenda, jedna z toruńskich baszt "przyjaźniła się" z Wisłą. Przepływające rzeki przekazywały jej różne interesujące opowieści. Po pewnym czasie zaczęła zazdrościć Wiśle jej wspaniałego życia. Wisła jednak cały czas opowiadała nowe przeżyte przygody. Z czasem rzeka zaczęła podmywać basztę. Budowla nie mogła wytrzymać już uderzeń fal i przestraszona krzyknęła: ''Wisło, Wisło, nie podpływaj tak blisko, bo ja runę!''. Wisła odpowiedziała: ''To ruń!''.

  • Zamek Krzyżaków

Jeżeli piszemy o ciekawym miejscach w Toruniu to nie sposób nie wspomnieć o zamku Krzyżaków. Według obliczeń historycznych jest on najstarszym zamkiem krzyżackim, znajdującym się na ziemi chełmińskiej. Został zbudowany na planie podkowy i jest usytuowany we wschodniej części Zespołu Staromiejskiego (znajduje się on przy ulicy Przedzamcze 3, w sąsiedztwie dawnego Młyna Garbarskiego oraz Regionalnego Inkubatora Przedsiębiorczości). Jeżeli chodzi o historię budowy tego obiektu, to sięga ona lat pięćdziesiątych XIII wieku. Sam zamek został ukończony w drugiej ćwierci wieku XIV. W początkowej fazie obiekt pełnił rolę bazy wypadowej, która miała służyć do podboju Prusów.

Zobacz też: Gdzie na spacer w Warszawie? 5 miejsc, do których musisz się wybrać

Romantyczne miejsca w Toruniu - punkt widokowy i fontanna

Romantyczne miejsca w Toruniu są bardzo chętnie odwiedzane przez zakochanych. Gdzie wybrać się na spacer z drugą połówką?

  • Taras widokowy na lewej stronie Wisły

To jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Toruniu. Z punktu widokowego roztacza się przepiękna panorama Starówki.

  • Kępa Bazarowa

To tu znajduje się wspomniany punkt widokowy. Jest to teren zielony, idealny na romantyczny spacer. Jako ciekawostkę można dodać, że Kępę Bazarową nazywa się niekiedy "małpim gajem". Według legendy panie lekkich obyczajów nazywano "małpami". Przyłapane na gorącym uczynku, wypędzano z miasta. Panie do towarzystwa musiały radzić sobie poza miastem. Stąd też nazwa "małpi gaj" dla terenu lewobrzeża.

  • Fontanna Cosmopolis

Kolejne romantyczne miejsce w Toruniu to rejon w pobliżu Fontanny Cosmopolis. Obiekt ten posiada 113 dysz wodnych. Są one umieszczone na granitowych orbitach Merkurego, Wenus, Ziemi, Marsa, Jowisza i Saturna. Główna dysza umieszczona została w centralnym miejscu Słońca. Wyrzuca ona wodę na wysokość 5 m, a dysze na orbitach - do 4,5 m. W sezonie fontanna sterowana jest elektronicznie. W okresie letnim, po zmierzchu można obserwować widowiskowe pokazy świetlne i dźwiękowe, połączone z tryskającą wodą.

Zobacz też: Gdzie na spacer w Krakowie? 5 miejsc, które warto odwiedzić

Co jeszcze warto zobaczyć w Toruniu?

Każdy kto zamierza spacerować po Toruniu, powinien zobaczyć, także Muzeum Piernika. Toruńskie Żywe Muzeum Piernika to pierwsze muzeum tego typu w Europie. Powstało w 2006 roku i mieści się w samym centrum miasta. Piernikarnia prowadzi swoją działalność w zabytkowym spichlerzu z 1863 roku. Goście, którzy odwiedzają muzeum mogą zobaczyć tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form. Każdy chętny może ozdobić swój piernik lukrem.

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie
Więcej o: