Polska historia zaklęta w murach zamków i pałaców potrafi zaskoczyć i zachwycić. Zamek w Mosznie, pałac Branickich czy zamek królewski w Warszawie to tylko nieliczne spośród obiektów, które warto zobaczyć na własne oczy. Właściwie to, czy jesteś miłośnikiem historii, czy nie, nie ma większego znaczenia, ponieważ możesz też po prostu nastawić się na podziwianie piękna dawnej architektury i wyjątkowych widoków.
Zobacz też: Zamek Chojnik - historia, zwiedzanie i szlaki turystyczne. Jak dojechać na miejsce?
Największe zamki w Polsce uwodzą nie tylko swoim wyglądem, ale i monumentalną konstrukcją. Warto je poznać i odwiedzić, by mieć świadomość, które zasługują na to miano.
A wśród największych zamków w Polsce najczęściej wymieniane są:
Najpiękniejsze zamki w Polsce to zwykle te, które zachowały się w najlepszym stanie. Wiele spośród nich imponuje turystom nie tylko swoją wielkością, ale i zapierającym dech w piersiach urokiem, nierzadko pozwalającym w jednej krótkiej chwili przenieść się w czasie, by poczuć to samo, co osoby kilka stuleci temu. Wśród najbardziej zachwycających zamków w naszym kraju można wymienić zamek w Mosznej, zamek Książ, zamek Czocha, a także zamek w Malborku. Które jeszcze spośród zabytkowych budowli zasługują na szczególne uznanie?
Zamek Książ w Wałbrzychu to największy z obiektów zamkowych na terenie Dolnego Śląska. Budowla powstała pod koniec XIII wieku. Zachwycające widoki zawdzięcza swojemu położeniu, gdyż ulokowany jest na wysokości 395 m n.p.m., na stromym cyplu. Kotlina, która znajduje się wokół, jest porośnięta bardzo gęstym lasem. Spacerujący po zamku, mogą podziwiać harmonię różnych stylów architektonicznych (budynek mieści w sobie ponad 400 pomieszczeń). Obecnie turyści mogą zwiedzać zamek, a także zdecydować się na nocleg w specjalnie do tego celu zaaranżowanej części hotelowej. W budynku mieści się także część gastronomiczna. Można się zdecydować na takie atrakcje, jak:
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl / Agencja Wyborcza.pl
Zamek Moszna to obiekt, który może wzbudzić skojarzenia z zamkiem widywanym w czołówkach filmów produkcji Walta Disneya. Ta barokowa budowla została wzniesiona w XVIII wieku. Niestety, w późniejszym czasie zamek spłonął i musiał przejść proces odbudowy i renowacji, by zyskać znany nam obecnie kształt i wygląd. Na uwagę zasługuje także okalający budowlę park, gdzie znajdują się cenne i rzadkie rośliny, w tym wyjątkowe rododendrony. Turyści mają możliwość obejrzenia zamku i przyjrzenia się poszczególnym atrakcjom, wybierając:
Można też wejść jedynie na sam teren pałacowo-parkowy, nie udając się do wnętrza budynku.
Zobacz też: Zamek w Chęcinach - znane zamkowe legendy i pobliskie atrakcje
Zamek Czocha Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
Zamek Czocha to obiekt zlokalizowany w Suchej. Został zbudowany w XIII wieku, a przez lata był wielokrotnie przebudowywany. Na jego obecny kształt miał też wpływ poważny pożar, jaki dotknął budynek w 1793 roku. W zamku funkcjonuje także hotel, w którym chętni mogą zdecydować się na nocleg. Z zamkiem Czocha związanych jest kilka legend. Według jednej z nich warownię nawiedza Biała Dama, czyli duch Gertrudy, która wiele, wiele lat temu została ścięta na placu zamkowym. Inna z opowieści mówi o studni niewiernych żon, z której nocą podobno słychać kobiecy lament żon pana zamku, skazanych na męki trwające do końca wieczności.
Budowla jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Szczególną atrakcję dla turystów mogą stanowić liczne tajemne przejścia, a także obszerna biblioteka czy pokoje książęce. Zwiedzając wnętrze, można zobaczyć chociażby:
Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl
Zamek w Malborku uważa się za jedną z najznakomitszych budowli zamkowych w Europie. Ten wyjątkowy zamek krzyżacki został nawet wpisany na listę zabytków UNESCO. Jego historia zaczęła się już w drugiej połowie XIII wieku. Warto zwrócić uwagę, że niegdyś był jeszcze bardziej monumentalny, jednak część murów nie przetrwała do dzisiejszych czasów.
Obecnie część zamku została przekształcona w kompleks muzealny, który jest w pełni dostępny dla zwiedzających. Podczas wycieczki można zobaczyć na przykład:
W trakcie zwiedzania, warto też zwrócić uwagę na zamieszczone tam wystawy, za których sprawą można zobaczyć, jak niegdyś żyli ludzie na zamku.