Ciekawe miejsca w Lubuskim - najlepsze atrakcje regionu
Ciekawe miejsca w Lubuskim - najlepsze atrakcje regionu
REKLAMA
MBL
Ciekawe miejsca w Lubuskim przyciągają licznych turystów. Połowę powierzchni tego regionu porastają lasy, co stanowi raj dla miłośników zieleni i pieszych wędrówek. Jakie inne atrakcje czekają na nas w Lubuskim?
16
Fot. Wojciech Królak / Agencja Wyborcza.pl
Otwórz galerięNa Gazeta.pl
REKLAMA
REKLAMA
Co warto zobaczyć w Lubuskim? Parki Krajobrazowe
Lubuskie to region szczególny na mapie naszego kraju, posiada bowiem bardzo bogatą florę i faunę. Okazuje się, że połowa powierzchni województwa lubuskiego porośnięta jest lasami z bardzo cennymi - pod kątem przyrodniczym - gatunkami roślin. Ponad 500 czystych jezior oraz dostęp do dwóch rzek - Wisły i Odry z dopływami, kusi przede wszystkim amatorów sportów wodnych, jednak bliskość przyrody stanowi atrakcję dla każdego. Co zatem warto zobaczyć w Lubuskim?
REKLAMA
Łagów i Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy - samo miasteczko położone jest nad dwoma jeziorami: Łagowskim i Trześniowskim naturalnie połączonymi przesmykiem biegnącym przez centrum miasta. Główną atrakcją Łagowa jest gotycki Zamek Joannitów z przepięknym widokiem na okolicę. Mamy tutaj możliwość uprawiania sportów wodnych na polodowcowym jeziorze, a rezerwaty przyrody obfitują w ciekawe ścieżki przyrodniczo-historyczne.
Park Narodowy Ujście Warty - powstał w 2001 roku, na jego terenie znajduje się sieć bagien, łąk i mokradeł, na których żyje około 245 gatunków ptaków - wśród nich chronione i zagrożone, takie jak: rybitwa czarna czy wodniczka. Liczne punkty obserwacyjne oraz ścieżki przyrodnicze ułatwiają zwiedzanie tego niezwykle barwnego miejsca. Na obszarze Parku Narodowego wytyczone zostały dwie trasy rowerowe, o nazwach "Ptasi Szlak" i "Na dwóch kółkach przez Polder Północny";
Park Mużakowski - miejsce wpisujące się w dolinę Nysy i naturalnie podzielone przez rzekę na dwie części: polską i niemiecką. Obie strony łączą dwa mosty parkowe: Podwójny oraz Angielski. Twórcą parku w stylu angielskim był pruski książę Hermann von Pückler-Muskau. W 2004 roku obiekt został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Po polskiej stronie znajduje się naturalistyczny park o powierzchni pół hektara, po niemieckiej natomiast można podziwiać część pałacową z zabudowaniami i ogrodami;
Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej to wyjątkowe miejsce, położone przy Zamku w Lubniewicach, w którym zdecydowanie można się zakochać. Bajkowa architektura otoczona mnóstwem zieleni, romantycznych spacerowych alejek oraz rzeźb, pozwala na dłużej pozostać w klimacie miłości. Na "Mostku Miłości" można zobaczyć liczne kłódeczki stanowiące wyraz uczuć. W parku znajdziemy także "Ławeczkę Miłości", ustawioną w uroczym, dyskretnym miejscu, która daje poczucie, że nie bez kozery miejsce to zostało nazwane imieniem autorki pierwszego polskiego poradnika seksuologii pt. "Sztuka Kochania".
Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła to nie lada gratka dla miłośników architektury sakralnej i ludowej. Drewniane budowle na 23 kilometrowym szlaku Chlastawa-Klępsk-Kosieczyn zachwycają zarówno swoją prostotą zewnętrzną, lecz także wewnętrzną harmonią. Wszystkie trzy powstały w różnych okresach czasowych, jednak można dostrzec w nich pewne podobieństwa. Najstarszy jest Kościół w Klępsku - jego powstanie datuje się na drugą połowę XIV w. Wnętrze utrzymane jest w stylu gotyckim z ołtarzem w formie tryptyku pochodzącego z 1500 roku. Kościół w Kosieczynie mimo, iż finalnie powstał nieco później niż ten pierwszy, zdaniem niektórych jest najstarszą świątynią drewnianą w Europie (najstarszy fragment belki, pochodzi z 1345 r). Najmłodszy obiekt został wzniesiony w Chlastawie w XVII w. i stanowi zabytek klasy "0". Warto wiedzieć, że budowla ta przez długi czas pełniła funkcję ''kościoła ucieczkowego'', służącego ewangelikom do bezpiecznego gromadzenia się, gdyż na terenach przez nich zamieszkałych, w czasie wojny trzydziestoletniej, trudno było o swobodę wyznaniową.
Lubuski Szlak Wina i Miodu - powstał w marcu 2007 roku w okolicach Zielonej Góry i zwany jest Polską Toskanią. Na terenie winnic można nie tylko dokonać degustacji pysznych wyborów okolicznych gospodarzy, lecz także posłuchać o procesie ich wytwarzania. Spróbować można wina takich odmian, jak Pinot Noir Regent czy Saint Laurent.
Międzyrzecki Rejon Umocniony to warty obejrzenia system umocnień stworzony przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej w celu ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Na przestrzeni 100 kilometrów znajduje się wiele unikatowych obiektów militarnych, w tym także 35 km system podziemnych korytarzy. Warunki panujące w podziemnych fortyfikacjach stały się odpowiednim środowiskiem do życia dla nietoperzy - szacuje się, że w okresie zimowym znajduje tam schronienie około 37 tysięcy tych ssaków.
Zobacz wideo Tłumnie oblegane turystyczne miejscowości