Co warto zobaczyć w Kujawsko-Pomorskim, czyli najciekawsze miejsca w tym rejonie
Kujawsko-Pomorskie to region niewątpliwie warty odwiedzenia. Nie tylko ze względu na bogate w historię i ciekawe miejsca miasta, lecz także z uwagi na malowniczość tego terenu. Pagórki, pola, lasy i liczne jeziora zachęcają do wycieczek i spacerów. Same Kujawy natomiast mobilizują do spotkania z przeszłością. Ten obszar na mapie naszego kraju należy bowiem, do najstarszych polskich terenów osadniczych i jest niezwykle interesujący pod względem kultury ludowej. Co zatem warto zobaczyć w Kujawsko-Pomorskim?
- Toruń, pachnące piernikami miasto Kopernika. To jedna z ciekawszych lokalizacji w naszym kraju. Z uwagi na ogromną liczbę zabytków, starówka w Toruniu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie tutaj znajduje się interaktywne Muzeum-Piekarnia, gdzie można poznać proces powstawania przepysznych pierników, oparty na staropolskich recepturach. Nie można przegapić również Domu Kopernika - słynnego astronoma, a także spaceru po klimatycznym Starym Mieście z niezwykłymi gotyckimi budowlami.
- Bydgoszcz - miasto położone nad dwiema rzekami Wisłą i Brdą, zachwyca niezwykłym klimatem tzw. Bydgoskiej Wenecji. Miejsce kusi nie tylko zabytkową starówką, lecz także licznymi, przepięknymi terenami zielonymi i parkami. Z dziećmi warto się udać do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku, oferującego ścieżkę dydaktyczną oraz stanowiącego niezwykłe miejsce do spacerów i aktywnego wypoczynku. Ogród botaniczny z jeziorkami i stawami to propozycja również dla seniorów.
- Biskupin: najsłynniejszy w Europie rezerwat archeologiczny. To miejsce, gdzie w niezwykle ciekawy sposób można spotkać się z historią osady kultury łużyckiej. Zobaczymy tutaj liczne "uliczki", budynki czy wały obronne. Wybierając się do tego miasta we wrześniu można trafić na odbywający się - rokrocznie w tym okresie - biskupiński Festyn Archeologiczny.
- Grudziądz - miasto na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. To kameralne miejsce z niezwykłymi zabytkami. Charakterystyczny średniowieczny układ ulic; stare kamienice; XIX-wieczne latarnie; ławeczka, na której lubił odpoczywać Mikołaj Kopernik; murowane spichlerze i ruiny zamku krzyżackiego z XIII w. - to elementy składające się na wyjątkowość tego miasta.
- Inowrocław - to przede wszystkim miejscowość sanatoryjna i uzdrowiskowa, czerpiąca garściami ze swoich zasobów. Okazały i malowniczy Park Solankowy i tężnia uzdrowiskowa to nie jedyne atrakcje w tym mieście. Warto zwiedzić także Rynek z zabytkowym tramwajem oraz Bazylikę Mniejszą im. Najświętszej Maryi Panny, pochodzącą z XII w. wybudowaną w stylu romańskim.
Zobacz też: Ciekawe miejsca w Lubelskim - co warto zobaczyć?
Atrakcje w Kujawsko-Pomorskim, czyli miejsca aktywnego wypoczynku na rowerze
Jakie atrakcje w Kujawsko-Pomorskim czekają na miłośników jednośladów?
- trasa rowerowa Bydgoszcz-Koronowo - w dużej mierze wiedzie ona po dawnym torowisku kolejki wąskotorowej. Dawny most "wąskotorówki", po którym przemierzamy trasę - stanowi nie lada atrakcję. Cała wycieczka ma ok. 17,5 km długości, dlatego z powodzeniem można ją polecić każdemu;
- 3 trzy trasy rowerowe w okolicy Cekcyna - niezwykle interesująca propozycja na aktywny weekend w tym regionie. Szlaki zostały wytyczone przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Cekcyńskiej, każdy z nich zaczyna się w Cekcynie i prowadzi w różnych kierunkach, choć wszystkie mają formę pętli. Do wyboru mamy zatem takie szlaki jak: Borowej Ciotki (50 km), Gołąbkowy (38 km) oraz Szlak do Piekiełka nad Brdą (25 km);
- Wiślana Trasa Rowerowa - projekt ogólnopolski łączący osiem województw. W kujawsko-pomorskim biegnie ona po obu brzegach Wisły. Prawobrzeżna część szlaku wynosi 212 km, lewobrzeżna natomiast 238 km. Prezentuje walory turystyczne doliny Wisły oraz terenów leżących w jej okolicach. Technicznie łatwa do przebycia, dlatego każdy rowerzysta powinien sobie dać z nią radę.
Zobacz też: Ciekawe miejsca na Mazowszu - co warto zobaczyć?
Co jeszcze warto zobaczyć w Kujawsko-Pomorskim?
Jakie jeszcze atrakcje czekają na nas w Kujawsko-Pomorskim?
- Bory Tucholskie i położny na ich południowo-wschodnim krańcu Rezerwat Leśny Cisy Staropolskie Imienia Leona Wyczółkowskiego
- Jezioro Rządz
- Krzywa Wieża w Toruniu
- Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu
- Opera Nova w Bydgoszczy
- Zamek w Golubiu
- Akwedukt w Fojutowie
- Zamek w Radzyniu Chełmińskim
- Twierdza Grudziądz
- Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny. Oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej - skansen w Kłóbce
Zobacz wideo
Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie