Co warto zobaczyć na Mazowszu? Wycieczka po tym rejonie Polski, może się okazać niezwykle ciekawa, a miejsc na taki weekendowy wypad na tym obszarze na pewno nie zabraknie.
Kampinoski Park Narodowy - utworzony w 1959 roku, to jedyny w Europie rezerwat, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji miejskiej. W 2000 roku został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, a jego obszary pełnią funkcję "zielonych płuc Warszawy". Tereny parku mają urozmaicony krajobraz, charakterystyczne są dwa kontrastujące ze sobą elementy: wydmy i bagna. Podstawowy gatunek drzewostanu stanowi tutaj sosna, jednak występują także:
Na tym terenie spotkać można również liczne ptactwo, między innymi:
Nie brakuje także zwierzyny:
Warto również podkreślić, że łoś jest symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. Tereny parku udostępnione są dla turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej i konnej (w ograniczonej formie). Znajdują się tutaj szlaki o łącznej długości ponad 360 kilometrów.
Na obszarze parku znajduje się również wiele miejsc ciekawych historycznie - sięgających czasów II wojny światowej, jak chociażby cmentarz-mauzoleum Palmiry i cmentarz partyzancki w Wierszach. W Brochowie atrakcją turystyczną jest obronny kościół renesansowy z XVI wieku, a w Tułowicach szlachecki dwór klasycystyczny z około 1800 roku.
Alpakarium to wyjątkowo przyjemne miejsce znajdujące się w miejscowości Rudka na granica woj. mazowieckiego z woj. lubelskim.
W niedalekiej odległości od stolicy można się zrelaksować i miło spędzić czas w towarzystwie niezwykłych zwierząt. Sympatyczny odpoczynek na łące z alpakami, 40-minutowy spacer w obecności puchatych towarzyszy czy wakacje z tymi przesympatycznymi stworzeniami, to atrakcje jakie czekają na nas w mazowieckim Alpakarium.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu prezentuje wygląd mazowieckiej wioski z drugiej połowy XIX w. Na terenie muzeum znajduje się ponad 80 obiektów małej i dużej architektury, są to między innymi:
Warto podkreślić, że zadbano nie tylko o odzwierciedlenie wnętrz, lecz także ukazano otoczenie budynków mieszkalnych i zagród, takich jak: ogrody, pola czy pasieki. Co ciekawe, poza stałymi ekspozycjami, Muzeum Wsi Mazowieckiej oferuje zwiedzającym wystawy czasowe. W trakcie trwania różnych pór roku lub świąt okolicznościowych, wnętrza domostw mają inny wystrój.
Zobacz też: Ciekawe miejsca w Lubelskim - co warto zobaczyć?
Atrakcje na Mazowszu zaczynają się w samej Warszawie, która jest sercem tego regionu. Gdzie jeszcze możemy je znaleźć?
Niezwykłe walory obronne miejsce to zawdzięcza swemu niebanalnemu położeniu - u zbiegu rzek: Wisły, Narwi i Wkry. Projekt budowli przypisuje się Napoleonowi. Co ciekawe, położenie tego miejsca docenił także Karol Gustaw (szwedzki król). Założył tu obóz warowny o planie gwiazdy czteroramiennej nazywany ''Bugskansen''. Następna modernizacja, gdzie wzniesiona została Twierdza jest dziełem francuzów. Budowla powstała na planie kwadratu i składała się z dwóch kondygnacji. Obecnie zwiedzać można niektóre obiekty znajdujące się na terenie Twierdzy Modlin.
Mimo, iż kompozytor niedługo po swoim urodzeniu w 1810 roku opuścił Żelazową Wolę, często wracał do tego miejsca. Obiekt ten stanowi dzisiaj kolebkę życia i twórczości tego niezwykle utalentowanego pianisty. W Muzeum Fryderyka Chopina obejrzeć można ponad 7500 przedmiotów stanowiących kolekcję wpisana na listę UNESCO ''Memory of the World''. Oprócz samej Żelazowej Woli - rezydencji, w której dzisiaj znajduje się sala koncertowa, oranżeria i restauracja, warto zobaczyć również unikatowy kościół w Brochowie, gdzie został ochrzczony kompozytor.
Zobacz też: Ciekawe miejsca na Podkarpaciu - odkryj piękno tego regionu
W Pułtusku znajduje się najdłuższy rynek w Europie (liczący 400 m), z 200-letnią kamienicą. Dzięki kanałom wodnym wpływającym do Narwii, Pułtusk nazywany jest niekiedy polską Wenecją. Było to trzecie miasto na Mazowszu z murowanymi fortyfikacjami (pierwsza była Warszawa, drugi Płock). Poza tym Pułtusk jest jedną z pierwszych miejscowości w rejonie z nadanymi prawami miejskimi. Największy rozwój tego miejsca przypada na XIV-XVI wiek. Związane to było oczywiście z handlem zbożem – Pułtusk stał się ważnym ośrodkiem eksportu tego surowca, a także ważnym ośrodkiem produkcji rzemieślniczej.
Będąc w mieście, warto zobaczyć okazałą wieżę dawnego gotyckiego ratusza, jaka znajduje się w centralnym miejscu rynku. Obecnie mieści się tam Muzeum Regionalne, w którym dużą atrakcję stanowi fragment pułtuskiego meteorytu - pozostałość po kamiennym deszczu, jaki w 1868 r. spadł na północny-wschód od tego miasta.
W okolicy Gostynina znajduje się ok 70 jezior, wyznaczonych jest blisko 30 szlaków rowerowych i liczne tereny piesze, nic zatem dziwnego, że rejon ten nosi nazwę Mazowieckich Mazur. Samo miasto słynie z malowniczo położonego Zamku Książąt Mazowieckich z niezwykłą wieżą, pod którą odkryto loch.