Ciekawe miejsca w Krakowie - które z nich warto odwiedzić?

Ciekawe miejsca w Krakowie są tak liczne, że na pewno zadowolą każdego podróżnika. Możecie wspiąć się po kolorowych schodach, przespacerować po Parku Jordana i przyjrzeć się bliżej barwnym ptakom z miejscowej Papugarni. A to tylko ułamek spośród wielu atrakcji!

Co warto zobaczyć w Krakowie? Oryginalne miejsca na wycieczkę

Co warto zobaczyć w Krakowie? Cóż, na pewno każdy z nas umiałby wskazać chociaż jeden obiekt czy miejsce, które kojarzy mu się z tym miastem. Jeśli nigdy dotąd tam nie byłeś - słynne zabytki i punkty powinny się znaleźć na twojej mapie w pierwszej kolejności. Trzeba jednak też przyjrzeć się uważniej oryginalnym miejscom, mogącym świetnie uzupełniać trasę podróży. To piękne miasto, pełne życia i ludzi, na pewno okaże się gościnne, a ty przeżyjesz w nim wyjątkowe chwile.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Polsce - co zasługuje na naszą uwagę?

Kolorowe schody – barwne stopnie i mądre sentencje

Niełatwo będzie ci do nich trafić, ale kiedy już się tam znajdziesz… na pewno nie pożałujesz. Otóż, ta niecodzienna atrakcja znajduje się na ulicy Tatrzańskiej, która znajduje się na Podgórzu (konkretnie jest to miejsce pomiędzy placem Lasoty i ulicą Andrzeja Potebni). U stóp schodów, o ile stanie się do nich plecami, rozciąga się piękny widok na Kościół Świętego Józefa. Kolorowe stopnie wyglądają wyjątkowo osobliwie także dlatego, że towarzyszą szarej kamienicy, a ich tęczowe barwy wyglądają trochę jak z innego wymiaru. Schodów jest w sumie 55. Co istotne, każdy z nich zawiera inną myśl znanych i cenionych ludzi, między innymi Terry’ego Pratchetta, Woody’ego Allena czy Gabriela Garcii Marqueza. Warto wspinać się na nie powoli, by nie przegapić żadnej z sentencji.

Park Jordana – idealne miejsce na przechadzkę

Jeśli masz ochotę na trochę zieleni i świeżego powietrza, koniecznie odwiedź krakowski Park Jordana. Możesz wybrać się tam z całą rodziną – weź pod uwagę szczególnie to, że na jego terenie nie brakuje wyjątkowych atrakcji dla najmłodszych. Park założono w XIX wieku, a jego powierzchnia wynosi obecnie 21,5 hektara. Można się po nim poruszać pieszo lub rowerem czy na rolkach (do tego celu powstały specjalne alejki). Nie brakuje też oczywiście doskonale wyposażonych placów zabaw dla dzieci. Twoją uwagę na pewno zwróci pomnik niedźwiedzia Wojtka, a także niecodzienny labirynt przygotowany z żywopłotu. W parku dostępna jest także wypożyczalnia sprzętu wodnego, z którego można skorzystać w miejscowej sadzawce, boiska i ścianki wspinaczkowe.

Zobacz wideo Co z wakacjami 2020?

Zamek Królewski na Wawelu – prawdziwy symbol Krakowa

Trudno nie wiedzieć niczego o słynnym wawelskim wzgórzu. Znajdujący się tam Zamek Królewski od 1930 roku pełni funkcję muzeum, w którym mieszczą się przeróżne, a zarazem bardzo cenne eksponaty, takie jak rzeźby, grafiki, wyroby złotnicze, militaria czy tkaniny. Uwagę zwracają chociażby niezwykłe arrasy należące do Zygmunta Augusta. Jeśli wybierzesz się na Wawel w okresie od wiosny do wczesnej jesieni, zyskasz możliwość wejścia do Smoczej Jamy. Wraz z przewodnikiem możesz także udać się na wycieczkę plenerową.

Atrakcje w Krakowie – gdzie się wybrać?

Atrakcje w Krakowie okazują się bardzo liczne. Jedne zachwycą amatorów aktywnego wypoczynku, inne pozwolą obcować z przyrodą. Wszystko zależy od tego, jakie upodobania ma podróżnik i na co liczy, przyjeżdżając do jednego z najsłynniejszych miast w Polsce.

  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – zielona przystań dla miłośników różnorodnej flory

W samym sercu miasta znajduje się niewielki, ale za to wyjątkowo piękny Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto wiedzieć, że to najstarszy z obecnie funkcjonujących ogrodów Botanicznych na terenie naszego kraju. Znajdują się tam szklarnie, a także obszerny teren spacerowy. Jeśli interesują cię rośliny tropikalne,  z pewnością docenisz palmiarnię, gdzie oprócz blisko pięćdziesięciu gatunków palm, znajdą się także tropikalne rośliny użytkowe, rośliny mięsożerne czy stare sagowce. W specjalnie wydzielonym miejscu rośnie także flora charakterystyczna dla Karpat, Alp i Kaukazu.

  • Podziemia Rynku – historia zaklęta pod ziemią

To intrygujące, a zarazem w pełni nowoczesne muzeum znajduje się około pięciu metrów pod Rynkiem Głównym Krakowa. Wystawa, która się tam ciągnie, budzi ciekawość w zwiedzających w różnym wieku – dzieciach, nastolatkach i dorosłych. Znajdują się tam między innymi hologramy, ekrany parowe i dotykowe. Wraz z przewodnikiem udasz się więc w niezapomnianą podróż, która pokaże ci, jak wyglądał średniowieczny Kraków. Poznasz wiele tajemnic, jakie kryje w sobie miasto, a jednocześnie poczujesz się, jak w trakcie prawdziwej wędrówki w przeszłość.

  • Papugarnia – odwiedź dom pięknych, kolorowych ptaków

Nie odchodź za daleko, bo także na Rynku Głównym znajduje się Papugarnia Amazonia, którą zamieszkują piękne, egzotyczne ptaki. Każda sesja z papugami trwa dwadzieścia minut. W tym czasie odwiedzający obiekt mogą nakarmić ptaki, a także pogłaskać je pod czujnym okiem opiekunów zwierząt. Przed każdym takim wejściem osoby zajmujące się papugami wprowadzają zwiedzających w temat i instruują ich, jak powinni się zachowywać w obecności ptaków.

Zobacz też: Wakacje w Polsce 2020. Gdzie warto udać się na wypoczynek?

Więcej o: