Góry Stołowe znajdują się w zachodniej Polsce, w łańcuchu Sudetów Środkowych. Co ciekawe, powstały ponad 30 mln lat temu i tworzą, jedne z nielicznych w Europie, tak zwane góry płytowe. Góry Stołowe swoją nazwę zawdzięczają górnokredowym piaskowcom ciosowym, które pod wpływem procesów geologicznych zalegają dziś poziomo, a w górnych partiach są płaskie jak ''stół''.
Park Narodowy Gór Stołowych, który powstał w 1993 roku, ma za zadanie chronić cenne obszary, znajdujące się na terenie Polski i Czech. Zachodnia część tego pasma bowiem leży na terenie naszych sąsiadów i nosi nazwę Broumovská vrchovina. Na miejscu czeka na nas ponad 100 km wyznaczonych szlaków. Podczas wędrówki natrafimy na takie atrakcje, jak wspomniane Błędne Skały, najwyższy szczyt - Szczeliniec Wielki czy Skalne Grzyby.
Zobacz też: Bieszczady - malownicze królestwo. Poznaj tamtejsze szczyty i szlaki
Obszar ten jest rezerwatem przyrody od roku 1957, zajmuje powierzchnię ok. 22 ha. Błędne Skały znane są również pod nazwą Dzikie Dziury lub Wilcze Doły (Wilde Löcher z języka niemieckiego). Charakterystyczne formy skalne, tworzące ten wyjątkowy labirynt wznoszą się na wysokość ok. 6-12 m. Co ważne, miejscami jest bardzo wąsko, dlatego w to miejsce nie wybierajmy się z dużym plecakiem.
Tym bardziej wyjątkowym skałom nadano własne nazwy, są to między innymi:
Platforma "Skalne Czasze", jest najbardziej znanym punktem widokowym na terenie Błędnych Skał. Będąc na niej zobaczymy m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych także Karkonosze.
Szlaki wiodące na Błędne Skały występują w kilku wariantach:
Dotarcie do Błędnych Skał to dopiero początek prawdziwej przygody i niesamowitych widoków. Przy sprzyjających warunkach pętlę naszego celu obejdziemy w ok. 40 min. Wyznaczona trasa miejscami wiedzie po drewnianych pomostach, stworzono je z uwagi na podmokły i błotnisty teren.
Dojazd do Błędnych Skał, nie powinien sprawić kłopotu. Musimy dotrzeć do rejonu między Kudową-Zdrój a Karłowem. Nasz punkt docelowy znajduje się niedaleko Kłodzka (36 km), to na to miasto najlepiej jest kierować się, jadąc ze wschodniej Polski, natomiast jeśli jedziemy z północy, możemy najpierw obrać sobie za cel Wroc³aw, a potem Nową Rudę.
Istnieją dwa parkingi w rejonie Błędnych Skały:
Zobacz też: Góry Sowie - najwyższe szczyty, szlaki oraz atrakcje regionu
Chcąc zwiedzić Błędne Skały musimy się liczyć z kosztami biletów wstępu. Cennik przygotowany został przez Park Narodowy Gór Stołowych:
Płatności dokonuje się gotówką (PLN) lub kartą płatniczą.