B喚dne Ska造 - szlaki, dojazd, parking i cennik

B喚dne Ska造 to wraz ze Szczeli鎍em Wielkim najbardziej rozpoznawalne punkty w G鏎ach Sto這wych. Charakterystyczne wypi皻rzenia powsta造 30 mln lata temu. W miejscu tym na turyst闚 czeka a 100 km wyznaczonych szlak闚.

Góry Stołowe: Błędne Skały. Miejsce z urokliwym labiryntem skalnym

Góry Stołowe znajdują się w zachodniej Polsce, w łańcuchu Sudetów Środkowych. Co ciekawe, powstały ponad 30 mln lat temu i tworzą, jedne z nielicznych w Europie, tak zwane góry płytowe. Góry Stołowe swoją nazwę zawdzięczają górnokredowym piaskowcom ciosowym, które pod wpływem procesów geologicznych zalegają dziś poziomo, a w górnych partiach są płaskie jak ''stół''.

Park Narodowy Gór Stołowych, który powstał w 1993 roku, ma za zadanie chronić cenne obszary, znajdujące się na terenie Polski i Czech. Zachodnia część tego pasma bowiem leży na terenie naszych sąsiadów i nosi nazwę Broumovská vrchovina. Na miejscu czeka na nas ponad 100 km wyznaczonych szlak闚. Podczas wędrówki natrafimy na takie atrakcje, jak wspomniane Błędne Skały, najwyższy szczyt - Szczeliniec Wielki czy Skalne Grzyby.

Zobacz też: Bieszczady - malownicze królestwo. Poznaj tamtejsze szczyty i szlaki

Błędne skały: podstawowe informacje

Obszar ten jest rezerwatem przyrody od roku 1957, zajmuje powierzchnię ok. 22 ha. Błędne Skały znane są również pod nazwą Dzikie Dziury lub Wilcze Doły (Wilde Löcher z języka niemieckiego). Charakterystyczne formy skalne, tworzące ten wyjątkowy labirynt wznoszą się na wysokość ok. 6-12 m. Co ważne, miejscami jest bardzo wąsko, dlatego w to miejsce nie wybierajmy się z dużym plecakiem.

Tym bardziej wyjątkowym skałom nadano własne nazwy, są to między innymi:

 • "Skalne Siodło",
 • "Kurza Stopka",
 • "Labirynt"
 • ''Okręt''

Platforma "Skalne Czasze", jest najbardziej znanym punktem widokowym na terenie Błędnych Skał. Będąc na niej zobaczymy m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych także Karkonosze.

Błędne Skały - szlaki piesze

Szlaki wiodące na Błędne Skały występują w kilku wariantach:

 • z bezpłatnego parkingu YMCA - nieco krótszy niebieski szlak (3,5 km) lub ścieżka przyrodnicza oznaczona zielonym liściem na białym tle (4,5 km) - w zależności od dokonanego wyboru będziemy je pokonywać do 1,5 h;
 • z Karłowa wiedzie czerwony szlak, który przejdziemy w nieco ponad 2 h;
 • z Kudowy Zdroju przez Jakubowice zrobimy sobie trochę dłuższą przechadzkę, czerwonym szlakiem - 2h 50 min;
 • jeżeli wybierzemy zielony szlak wiodący z Kudowy-Zdroju przez Kaplicę Czaszek i Pstrążne, będziemy mogli zobaczyć ruchomą szopkę i skansen, a droga potrwa ok. 3h 20 min.

Dotarcie do Błędnych Skał to dopiero początek prawdziwej przygody i niesamowitych widoków. Przy sprzyjających warunkach pętlę naszego celu obejdziemy w ok. 40 min. Wyznaczona trasa miejscami wiedzie po drewnianych pomostach, stworzono je z uwagi na podmokły i błotnisty teren.

Błędne Skały: dojazd na miejsce

Dojazd do Błędnych Skał, nie powinien sprawić kłopotu. Musimy dotrzeć do rejonu między Kudową-Zdrój a Karłowem. Nasz punkt docelowy znajduje się niedaleko Kłodzka (36 km), to na to miasto najlepiej jest kierować się, jadąc ze wschodniej Polski, natomiast jeśli jedziemy z północy, możemy najpierw obrać sobie za cel Wroc豉w, a potem Nową Rudę. 

Błędne Skały: parking. Gdzie zostawić samochód?

Istnieją dwa parkingi w rejonie Błędnych Skały:

 • tzw. górny parking przy samej bramie prowadzącej do Błędnych Skał, jest to jednak parking płatny - 30 zł płatne przy wjeździe na wąską, krętą drogę tuż przy odbiciu z Drogi Stu Zakrętów. Warto wiedzieć, że odbywa się tam ruch wahadłowy - wjechać można o pełnej godzinie, wyjazd z parkingu możliwy jest natomiast 30 minut po pełnej godzinie;
 • dolny parking YMCA znajdujący się przy Drodze Stu Zakrętów, łączącej Kudowę-Zdrój z Karłowem - jest to opcja bezpłatna, jednak z tego miejsca do Błędnych Skał należy dojść - spacer trwa około godziny. A do wybory mamy trasę niebieską 3,5 km długości bądź ścieżkę przyrodniczą oznaczoną zielonym liściem na białym tle - liczącą 4,5 km.

Zobacz też: Góry Sowie - najwyższe szczyty, szlaki oraz atrakcje regionu

Błędne Skały - cennik. Ile kosztuje wejście na teren Parku Narodowego?

Chcąc zwiedzić Błędne Skały musimy się liczyć z kosztami biletów wstępu. Cennik przygotowany został przez Park Narodowy Gór Stołowych:

 • bilet normalny to koszt 12 zł,
 • ulgowy - 6 zł.

 Płatności dokonuje się gotówką (PLN) lub kartą płatniczą.

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie
Wi璚ej o: