Bieszczady - malownicze królestwo. Poznaj tamtejsze szczyty i szlaki

Bieszczady to jedne z bardziej tajemniczych i legendarnych gór. Nie musisz wyjeżdżać poza granice kraju, by podziwiać piękne krajobrazy. Tarnica, Połonina Wetlińska, Bukowe Berdo, a także liczne szlaki, które cię do nich doprowadzą, już czekają.

Bieszczady: szlaki, które zaprowadzą cię w wiele miejsc

Góry potrafią zachwycić swoją malowniczością, jednak aby zobaczyć wyjątkowe piękno natury, trzeba koniecznie pojechać w Bieszczady. Szlaki, którymi dotrzesz na poszczególne szczyty, mogą być łatwe lub bardziej wymagające, okazać się dłuższe lub krótsze, a wędrowiec sam zdecyduje, który z nich wybierze. Warto mieć świadomość, że na każde ze wzniesień prowadzi kilka tras, jednak niezależnie od tego, którą z nich się wybierze, będzie to okazja do podziwiania przyrody i odpoczynku z dala od zgiełku ulic. W Bieszczadach odnajdziesz mnóstwo zieleni, a także natkniesz się na wiele interesujących gatunków zwierząt. Te osobliwe pasma górskie znajdują się na terytorium Polski, a także Ukrainy.

Zobacz też: Góry Izerskie - atrakcje, szlaki, szczyty. Jak dojechać na miejsce?

Najwyższy szczyt Bieszczad – co warto o nim wiedzieć?

Najwyższy szczyt Bieszczad po polskiej stronie to Tarnica, która liczy 1346 metrów wysokości. Z samego wierzchołka góry można podziwiać nie tylko polską panoramę, lecz także tę po stronie ukraińskiej. Wypatrywanie odległych szczytów (zwłaszcza ukraińskich, nie tylko wchodzących w skład Bieszczad) może być ciekawym doświadczeniem, a jeśli uświadomisz sobie, jak daleko (i wysoko) się znajdują, na moment zabraknie ci tchu w piersiach.

Po stronie ukraińskiej leży góra Pikuj, będąca jednocześnie najwyższym szczytem Bieszczad w ogóle, ponieważ mierzy 1408 metrów wysokości i tym samym góruje nad Tarnicą. To właśnie przez szczyt tego wzniesienia przebiega granica polsko-ukraińska. Z Pikuja również rozciąga się niezapomniany widok. Ma to związek z tym, że zlokalizowany jest on około 800 metrów nad dolinami, znajdującymi się w jego najbliższym otoczeniu. Można też stamtąd obserwować najwyższe bieszczadzkie szczyty Polski:

  • Tarnicę
  • Wielką Rawkę
  • Kińczyk Bukowski.

Zobacz też: Góry Pieprzowe - atrakcje, dojazd, szlaki. Za co pokochasz te niewielkie góry?

Szczyty w Bieszczadach: co zwiedzimy po polskiej stronie

Szczyty w Bieszczadach po stronie polskiej to świetne punkty widokowe. Za najpopularniejszy uważana jest Połonina Wetlińska, która sięga 1255 metrów (chodzi o jej najwyższy punkt – Roh). Najlepiej wejść na nią jesienią, ponieważ wtedy widoczność z wierzchołka jest lepsza niż zwykle. Przy sprzyjającej pogodzie można nawet dostrzec zarysy Tatr. Trudno też nie wspomnieć o Rawkach: Małej (1272 metry) i Wielkiej (1307 metrów), stanowiących dwa najwyższe punkty przynależące do pasma granicznego. Można z nich obserwować nie tylko Połoninę Wetlińską, lecz także Tarnicę.

Najwięcej jednak jest zachwytów nad widokami, które można podziwiać z Bukowego Berda (1311 metrów). Wędrówka zostaje wynagrodzona przez wyjątkowo malownicze krajobrazy, zarówno od strony polskiej, jak i ukraińskiej. W Bieszczadach można też wspiąć się na Smerek (1222 metry), który stanowi przedłużenie Połoniny Wetlińskiej. Turyści mogą jednak dostać się wyłącznie na niższy wierzchołek, gdyż ten drugi nie jest im udostępniony.

Zobacz wideo Filmy z fotopułapek

Szlaki w Bieszczadach: które wybrać, by dostać się na konkretny szczyt?

Szlaki w Bieszczadach prowadzą na konkretne szczyty, jednak trzeba wiedzieć, gdzie rozpocząć wędrówkę, by dotrzeć do upatrzonego celu. Jeśli zdecydujesz się wspiąć na Tarnicę, możesz wybrać szlak niebieski lub czerwony. W pierwszym przypadku warto rozpocząć trasę w Wołosatem i iść około dwóch godzin. Doprowadzi on do Przełęczy pod Tarnicą, a stamtąd trzeba będzie jeszcze wykonać podejście żółtym szlakiem górskim, co powinno zająć około kwadransa. Gdyby natomiast wybrać szlak czerwony, wyprawę można zacząć w Ustrzykach Górnych, co zajmie około trzech godzin.

Aby z kolei dostać się na Połoninę Wetlińską, warto skorzystać z części Głównego Szlaku Beskidzkiego, wchodząc nań w Brzegach Górnych, co powinno zająć nie więcej niż półtorej godziny. Jeśli natomiast zależałoby ci na czasie, możesz podejść na górę, wykorzystując szlak żółty od strony Przełęczy Wyżniańskiej – wtedy zaoszczędzisz około pół godziny. Dla amatorów obu Rawek pozostaje szlak zielony, który prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej. Spokojny marsz powinien trwać około dwie i pół godziny.

Spragnieni atrakcji powinni natomiast wybrać się na Bukowe Berdo, ponieważ to na jego najwyższy punkt prowadzi najciekawsza trasa. Wybiera się wówczas szlak żółty prowadzący z Mucznego. Dojście do samego szczytu nie powinno zająć więcej niż dwie godziny. Opcjonalnie można też wybrać szlak niebieski i wyjść z Pszczeliny Widełki (wyprawa zajmie wtedy około dwóch i pół godziny).

Zobacz też: Wakacje w górach: popularne polskie pasma górskie i miejscowości

Więcej o: