Ciekawe miejsca w Lubelskim - co warto zobaczyć?

Ciekawe miejsca w Lubelskim są bardzo różnorodne. Niezwykły Lublin, Zamość - miasto wymyślone przez Jana Zamoyskiego, czy Kazimierz Dolny zwany Perłą Renesansu. Co jeszcze czeka na nas w Lubelskim?

Co warto zobaczyć w Lubelskim? Najciekawsze miejsca

Lubelskie to region, który warto odwiedzić ze względu na niezwykłość i różnorodność. Kusi malowniczością Roztocza i wielokulturowością Zamościa, zachęca zabytkami Lublina i niezwykłością Kazimierza Dolnego. Choć raz trzeba odwiedzić to miejsce, aby zwiedzić ruiny zamkowe i fragmenty licznych fortyfikacji, aktywnie przebyć ścieżki rowerowe Roztoczańskiego Parku Narodowego i zrelaksować się słuchając szemrzących wodnych kaskad w rezerwacie Nad Tanwią.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Polsce - co zasługuje na naszą uwagę?

Lubelskie - pięć miejsc, których nie można pominąć

Co warto zobaczyć w Lubelskim?

  1. Lublin - miasto posiadające swoją bogatą historię. Z jednej strony pozytywną, związaną z budową zamku przez Kazimierza Wielkiego, podpisaniem unii polsko-litewskiej czy słynnymi jarmarkami, gdzie można było kupić przyprawy, wino i futra; z drugiej jednak strony nieco smutniejszą osnutą wojną, pożarami i likwidacją całej żydowskiej ludności miasta. Co zatem warto zobaczyć w Lublinie? Plac Łokietka i Bramę Krakowską, prowadzącą na Stare Miasto z ciekawymi kamieniczkami, gdzie zachował się oryginalny, średniowieczny układ ulic; Lubelską Trasę Podziemną (300 metrów piwnic, można tam obejrzeć inscenizację pożaru z 1719 roku). Warto również zobaczyć "dziurę" w samym środku miasta, będąca pozostałościami po Farze - najważniejszym kościele w mieście.
  2. Zamość - miasto, które słynie ze swojej wielokulturowości, jednak nie zawsze tak było. Przed XVII wiekiem mogli się tutaj osiedlać tylko katolicy. Sławne zamojskie jarmarki przeciągały między innymi Ormian, Żydów, Greków, Hiszpanów, a nawet Persów. Dzisiaj Zamość, podobnie jak Kazimierz Dolny, nazywana jest Perłą Renesansu, a jej Stare Miasto z Rynkiem i ratuszem, kamienice ormiańskie, bastiony oraz Arsenał - bez wątpienia tworzą niezapomniany klimat.
  3. Kazimierz Dolny - miasto zlokalizowane na prawym brzegu Wisły, otoczone wzgórzami, na których powstały słynne budowle. Znajdują się tutaj ruiny średniowiecznego zamku oraz kościół farny z XVI wieku. Miasto posiada także punkt widokowy, został on zlokalizowany na Wzgórzu Trzech Krzyży. Kazimierz Dolny jest doceniany przez licznych reżyserów, którzy chętnie produkują tutaj swoje filmy. Jednym z pierwszych obrazów, kręconych w mieście był "Dybuk" (pierwszy polski film pełnometrażowy w języku jidysz).
  4. Rowerowe Roztocze - znajduje się tutaj unikatowa przyroda, która charakteryzuje się różnorodnością fauny i flory, a także czystą woda i świeżym powietrzem. Region niewątpliwie zachęca do aktywnego wypoczynku, dla rowerzystów przygotowano tu liczne szlaki, m.in. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.
  5. Rezerwat Nad Tanwią - powstał na terenie gminy Susiec w roku 1958. W rezerwacie znajdują się niektóre doliny rzeki Jeleń i Tanew, gdzie możemy podziwiać 24 progi wodne o wysokości do 1 metra, które zwane są szumami. Na tym terenie występuje także różne gatunki roślin i zwierząt charakterystycznych dla tego obszaru.

Atrakcje w Lubelskim - architektura zamkowa

Lubelskie to region, na terenie którego znajduje się wiele atrakcyjnych zamków oraz pozostałości po licznych fortyfikacjach. Część z tych budowli posiada ciekawą historię, wszystkie natomiast warto zobaczyć. 

  • Zamek w Lublinie - skrywa w sobie historię tego miasta. Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest donżon - wieża, pochodzącą z XIII wieku. W 1341 roku w czasach panowanie Kazimierza Wielkiego wybudowano ten obiekt zamkowy, otoczony murami obronnymi i kościół. Na dziedzińcu znajduje się Kaplica Trójcy Świętej, czyli neogotycka świątynia z licznymi bizantyjskimi freskami. Od końca XVII w. zamek stopniowo zaczął popadać w ruinę, a w XIX w. na jego miejscu powstało więzienie. Dzisiaj w jego murach mieści się największe muzeum w regionie.
  • Zespół Pałacowo-Parkowy rodziny Zamoyskich w Kozłówce - pałac został wybudowany przez włoskiego architekta Józefa II Fontana w XVIII wieku. Projekt inspirowany był barokowym schematem entre cour et jardin (między dziedzińcem a ogrodem). Wnętrza pałacu są zachowane w bardzo dobrym stanie. Pomieszczenia są w większości tematyczne, znajdziemy tu Pokój Myśliwski czy salę gimnastyczną. Dużą atrakcję, zwłaszcza dla najmłodszych, stanowi także spacer parkowymi alejkami mieszczącymi plac zabaw oraz bażantarnię.
  • "Polskie Ateny" w Puławach - osada pałacowa z XVI w., dzięki cennym zabytkom skrada serca turystów. Pałac wybudowany dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, jednak okres największego rozkwitu przypada na czas, kiedy jego właścicielem stał się książę Adam Kazimierz Czartoryski.
Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?
Więcej o: