Ciekawe miejsca w Lubelskim - co warto zobaczyć?
Co warto zobaczyć w Lubelskim? Najciekawsze miejsca
Lubelskie to region, który warto odwiedzić ze względu na niezwykłość i różnorodność. Kusi malowniczością Roztocza i wielokulturowością Zamościa, zachęca zabytkami Lublina i niezwykłością Kazimierza Dolnego. Choć raz trzeba odwiedzić to miejsce, aby zwiedzić ruiny zamkowe i fragmenty licznych fortyfikacji, aktywnie przebyć ścieżki rowerowe Roztoczańskiego Parku Narodowego i zrelaksować się słuchając szemrzących wodnych kaskad w rezerwacie Nad Tanwią.
Zobacz też: Ciekawe miejsca w Polsce - co zasługuje na naszą uwagę?
Lubelskie - pięć miejsc, których nie można pominąć
Co warto zobaczyć w Lubelskim?
- Lublin - miasto posiadające swoją bogatą historię. Z jednej strony pozytywną, związaną z budową zamku przez Kazimierza Wielkiego, podpisaniem unii polsko-litewskiej czy słynnymi jarmarkami, gdzie można było kupić przyprawy, wino i futra; z drugiej jednak strony nieco smutniejszą osnutą wojną, pożarami i likwidacją całej żydowskiej ludności miasta. Co zatem warto zobaczyć w Lublinie? Plac Łokietka i Bramę Krakowską, prowadzącą na Stare Miasto z ciekawymi kamieniczkami, gdzie zachował się oryginalny, średniowieczny układ ulic; Lubelską Trasę Podziemną (300 metrów piwnic, można tam obejrzeć inscenizację pożaru z 1719 roku). Warto również zobaczyć "dziurę" w samym środku miasta, będąca pozostałościami po Farze - najważniejszym kościele w mieście.
- Zamość - miasto, które słynie ze swojej wielokulturowości, jednak nie zawsze tak było. Przed XVII wiekiem mogli się tutaj osiedlać tylko katolicy. Sławne zamojskie jarmarki przeciągały między innymi Ormian, Żydów, Greków, Hiszpanów, a nawet Persów. Dzisiaj Zamość, podobnie jak Kazimierz Dolny, nazywana jest Perłą Renesansu, a jej Stare Miasto z Rynkiem i ratuszem, kamienice ormiańskie, bastiony oraz Arsenał - bez wątpienia tworzą niezapomniany klimat.
- Kazimierz Dolny - miasto zlokalizowane na prawym brzegu Wisły, otoczone wzgórzami, na których powstały słynne budowle. Znajdują się tutaj ruiny średniowiecznego zamku oraz kościół farny z XVI wieku. Miasto posiada także punkt widokowy, został on zlokalizowany na Wzgórzu Trzech Krzyży. Kazimierz Dolny jest doceniany przez licznych reżyserów, którzy chętnie produkują tutaj swoje filmy. Jednym z pierwszych obrazów, kręconych w mieście był "Dybuk" (pierwszy polski film pełnometrażowy w języku jidysz).
- Rowerowe Roztocze - znajduje się tutaj unikatowa przyroda, która charakteryzuje się różnorodnością fauny i flory, a także czystą woda i świeżym powietrzem. Region niewątpliwie zachęca do aktywnego wypoczynku, dla rowerzystów przygotowano tu liczne szlaki, m.in. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.
- Rezerwat Nad Tanwią - powstał na terenie gminy Susiec w roku 1958. W rezerwacie znajdują się niektóre doliny rzeki Jeleń i Tanew, gdzie możemy podziwiać 24 progi wodne o wysokości do 1 metra, które zwane są szumami. Na tym terenie występuje także różne gatunki roślin i zwierząt charakterystycznych dla tego obszaru.
Atrakcje w Lubelskim - architektura zamkowa
Lubelskie to region, na terenie którego znajduje się wiele atrakcyjnych zamków oraz pozostałości po licznych fortyfikacjach. Część z tych budowli posiada ciekawą historię, wszystkie natomiast warto zobaczyć.
- Zamek w Lublinie - skrywa w sobie historię tego miasta. Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest donżon - wieża, pochodzącą z XIII wieku. W 1341 roku w czasach panowanie Kazimierza Wielkiego wybudowano ten obiekt zamkowy, otoczony murami obronnymi i kościół. Na dziedzińcu znajduje się Kaplica Trójcy Świętej, czyli neogotycka świątynia z licznymi bizantyjskimi freskami. Od końca XVII w. zamek stopniowo zaczął popadać w ruinę, a w XIX w. na jego miejscu powstało więzienie. Dzisiaj w jego murach mieści się największe muzeum w regionie.
- Zespół Pałacowo-Parkowy rodziny Zamoyskich w Kozłówce - pałac został wybudowany przez włoskiego architekta Józefa II Fontana w XVIII wieku. Projekt inspirowany był barokowym schematem entre cour et jardin (między dziedzińcem a ogrodem). Wnętrza pałacu są zachowane w bardzo dobrym stanie. Pomieszczenia są w większości tematyczne, znajdziemy tu Pokój Myśliwski czy salę gimnastyczną. Dużą atrakcję, zwłaszcza dla najmłodszych, stanowi także spacer parkowymi alejkami mieszczącymi plac zabaw oraz bażantarnię.
- "Polskie Ateny" w Puławach - osada pałacowa z XVI w., dzięki cennym zabytkom skrada serca turystów. Pałac wybudowany dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, jednak okres największego rozkwitu przypada na czas, kiedy jego właścicielem stał się książę Adam Kazimierz Czartoryski.
-
Marynarz przez 14 godzin dryfował na Oceanie Spokojnym. Uratowała go porzucona boja
-
Australia powoli wygrywa z epidemią? Ludzie znów będą mogli zatańczyć
-
Jakie będą wakacje 2021? Grecja została zdetronizowana. Polacy wolą inny kierunek
-
Na Śnieżce jak w mrowisku, tłumy w Sopocie. "Nasze społeczeństwo uwielbia kolejki"
-
Unia Europejska znów rozdaje darmowe bilety na podróż koleją. Aż 60 tysięcy. Są warunki
- Dostajesz od nas wskazówki. Musisz wskazać, o które miasto pytamy
- Wiesz, gdzie leżą te polskie miejscowości? Niektórzy mają w tym quizie jeden punkt
- Nowe obostrzenia. Hotele zamknięte, ale tylko w jednym regionie. Ważna zmiana dotycząca kwarantanny
- Burmistrz Nicei apeluje do turystów. "Trzymajcie się od nas z daleka"
- W Lasach Państwowych można będzie legalnie biwakować na dziko. Jest kilka warunków, które trzeba spełnić