Ciekawe miejsca na Podkarpaciu - odkryj piękno tego regionu

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu oferuje szereg atrakcji dla osób w każdym wieku - muzea, skanseny, średniowieczne kościoły, park linowy czy rodzinny park rozrywki - zapełnią weekendowe lub wakacyjne dni sprawiając, że nikt nie będzie się nudził.

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu - nie tylko góry

Wyjazd w Bieszczady to stały punkt na urlopowej mapie wielu osób. Jednak Podkarpacie oferuje szereg najróżniejszych atrakcji nie tylko dla zwolenników górskich wędrówek. Warto czasami zmienić nieco plany i sprawdzić, co jeszcze ma do zaoferowania ten region. Poniżej przedstawiamy listę ciekawych miejsc do zobaczenia na Podkarpaciu.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Polsce - co zasługuje na naszą uwagę?

1. Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno

Na zwiedzanie Centrum warto poświęcić co najmniej 2-3 godziny. W tym czasie, oprócz zapoznania się z tematyką hutnictwa, produkcji i zdobnictwa szkła, można osobiście wziąć czynny udział w tworzeniu szklanych przedmiotów. W budynku głównym organizowane są między innymi warsztaty grawerowania, malowania na szkle, produkcji szklanych figurek metodą palnikową czy wytwarzania witraży. W tym niezwykłym miejscu zobaczymy szklane dzieła stworzone przez wybitnych artystów, między innymi: Jerzego oraz Mateusza Marajów, Macieja Habrata, Marzenę Krzemińską - Baluch czy Ryszarda Paprockiego. Zainteresowane osoby mogą samodzielnie przeprowadzić rozmaite eksperymenty na szklanych rekwizytach. Dodatkowo w okresie bożonarodzeniowym czy wielkanocnym w Centrum Dziedzictwa Szkła organizowane są warsztaty z tworzenia i ozdabiania ozdób wielkanocnych lub świątecznych bombek. Istnieje również możliwość zakupu szklanych pamiątek w tamtejszym sklepiku.

2. Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Ulokowane w dawnym Pałacu Biskupim, Muzeum Podkarpackie może pochwalić się największą w Europie kolekcją lamp naftowych; jak również najliczniejszą kolekcją współczesnego szkła artystycznego oraz użytkowego, jaką możemy podziwiać na terenie Polski. Znajdują się tu również najróżniejsze zabytki związane z historią regionu i artystami stąd pochodzącymi. W Muzeum Podkarpackim zobaczymy płótna autorstwa uczniów Jana Matejki - Franciszka Daniszewskiego, Stanisława Bergmana czy Seweryna Bieszczada. Oprócz tego muzeum posiada średniowieczne dzieła bezimiennych artystów, między innymi XIV wieczną rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem z Równego. Na uwagę zasługuje również tamtejsza bogato wyposażona Biblioteka, której księgozbiór tworzy ponad 25 tysięcy woluminów i niemal 200 starodruków pochodzących z XVI-XVIII wieku.

3. Winnica Widokowa w Komborni

To, obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania Podkarpacia dla wszystkich miłośników wina. W usytuowanej na wysokości 470 metrów nad poziomem morza Winnicy Widokowej, można do woli degustować wino podziwiając jednocześnie widoki: Bieszczadzkich Połonin, Pogórza Gorlickiego, a przy dobrej pogodzie zobaczymy nawet Tatry

4. Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Muzeum Rzemiosła zajmuje się zbieraniem i prezentowaniem dóbr kultury. Większość zgromadzonych tam eksponatów przekazały rodziny rzemieślników. W Muzeum funkcjonuje Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej, gdzie możemy uzyskać informację o atrakcjach turystycznych regionu.

5. Ruiny Zamku Kamieniec w Korczynie - Odrzykoniu

Zamek w Odrzykoniu, a właściwie jego ruiny znajduje się na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na Pogórze Dynowskie. Zamek został wybudowany w 1348 roku i należał do dóbr Kazimierza Wielkiego. Co ciekawe, historia tego zamku (a właściwie spór szlachciców Firleja i Skotnickiego o mur graniczny) posłużyła Aleksandrowi Fredro za inspirację do napisania ''Zemsty''. Na terenie obiektu zamkowego funkcjonuje muzeum z militariami oraz eksponatami dotyczącymi historii warowni, możemy tam również zobaczyć pomnik Tadeusza Kościuszki.

6. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy

Położony w Trzcinicy skansen umożliwia ''podróż w czasie'' i zobaczenie na własne oczy jak wyglądało życie ludzi z osady z epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Kompleks składa się z:

 • terenu grodziska, gdzie znajduje się rekonstrukcja 150 metrów wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu i 6 chat;
 • parku archeologicznego wraz z zrekonstruowaną wioską otomańską z epoki brązu oraz wioską słowiańską z wczesnego średniowiecza.

Na tym terenie ulokowano również salę konferencyjną, multimedialną salę edukacyjną i Salkę Małego Odkrywcy. Zmęczeni zwiedzaniem możemy odpocząć i zjeść w ulokowanej na terenie Skansenu restauracji.

7. Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Zainteresowani kulturą Łemków powinni udać się do wsi Zyndranowa, która kiedyś pełniła funkcję stolicy Łemkowszczyzny Wschodniej. Znajdujący się tam skansen utworzono w XIX wiecznej zagrodzie łemkowskiej. Zobaczymy tam przedmioty codziennego użytku, stroje i rozmaite dzieła oraz wytwory (np. pisanki) kultury Łemków. Co roku, skansen organizuje Święto Tradycji Łemkowskiej na Pograniczu Kultur Od Rusal do Jana.

Zobacz wideo Jak stopić szkło, czyli wizyta w Krośnie

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu? Parki Narodowe

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu, jeśli jesteśmy miłośnikami przyrody? Region to nie tylko muzea, znajdziemy tutaj także miejsca zielone, które co roku przyciągają mnóstwo turystów.

 • Rezerwat przyrody Prządki

Rezerwat znajduje się w gminie Korczyna. Największą jego atrakcją są skały do złudzenia przypominające ludzkie postacie.

 • Wodospad Trzy Wody

Urokliwy wodospad znajduje się w miejscowości Kombornia w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym. Dla zwiedzających przygotowano platformę widokową pozwalająca na podziwianie spływającej trzema kaskadami wody.

 • Magurski Park Narodowy

Położony na granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego Magurski Park Narodowy, znajduje się pomiędzy objętymi ochroną obszarami polskich Karpat Zachodnich i Karpat Wschodnich. Ponad 90 proc. jego terenu zajmują lasy - jest to wymarzone miejsce dla miłośników długich wędrówek. Panuje tam klimat umiarkowanie ciepły i umiarkowanie chłodny. W parku występują dwa piętra roślinne - pogórza i regla dolnego. Obszar Magurskiego Parku Narodowego zamieszkuje blisko 200 gatunków zwierząt, zobaczymy tam również około 800 gatunków roślin (59 gatunków z nich objętych jest ścisłą, zaś 11 częściową ochroną)

 • Bieszczadzki Park Narodowy

Trzeci, co do wielkości park w Polsce. Na jego terenie znajduje się położona na wysokości 1346 m n.p.m - Tarnica (najwyższy szczyt Bieszczadów). 70 proc. jego terenu stanowią obszary objęte ścisłą ochroną. Wśród zamieszkujących ten teren zwierząt znajdziemy między innymi: niedźwiedzia, wilka, rysia, żbika, żubra czy jelenia karpackiego.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Katowicach - najlepsze lokalizacje na rodzinny weekend

Atrakcje na Podkarpaciu - rozrywka dla rodzin z dziećmi

Atrakcje na Podkarpaciu, to także te skierowane do najmłodszych. Dzieci szybko się nudzą, dlatego warto poszukać miejsc, w których będą mogły wyszaleć się do woli. Gdzie więc warto się udać?

 •  Park Linowy Krosno

Największy na Podkarpaciu park linowy oferuje podnoszące adrenalinę atrakcje, dedykowane zarówno dla przedszkolaków, jak i dorosłych. Pięć tras do przejścia (czerwona, pomarańczowa, niebieska, żółta i zielona) gwarantują doskonałą zabawę i satysfakcję z pokonanych przeszkód.

 • Rodzinny Park Rozrywki Park Mani w Krośnie

Do dyspozycji mamy między innymi:

 1. kule wodne,
 2. pływanie w kolorowych łódkach,
 3. mini park linowy,
 4. labirynt,
 5. jazdę gokartami,
 6. trampoliny,
 7. plac zabaw,
 8. klatkę zabaw,
 9. wieże widokowe,
 10. kącik malucha dla najmłodszych.

To również doskonałe miejsce do organizacji przyjęć dla najmłodszych.

 •  Malawa Fun Park - Rzeszów

Malawa Fun Park, czyli coś dla fanów paintballu. To największe na Podkarpaciu centrum paintballowe. Do dyspozycji gości są strzelnice: do paintballa, wiatrówki i łuku. Chętni mogą spróbować swoich sił w axe throwing, czyli rzucaniu toporkiem do celu. Z kolei najmłodsi mogą wyszaleć się na dużej, dmuchanej zjeżdżalni, poskakać na trampolinie, poćwiczyć walkę mieczami Go-Now. Organizowane są również zabawy z animatorami.

 •  Brzezóvka kompleks turystyczny - Domatków-Brzezówka

Do dyspozycji gości są:

 1. dmuchana zjeżdżalnia,
 2. dmuchany plac zabaw i zamek,
 3. mini golf,
 4. eurobungee,
 5. basen z łódkami,
 6. jazda na gokartach,
 7. piaskownica (odkopywanie ''szkieletu dinozaura''),
 8. tablice do zdjęć z postaciami z bajek,
 9. trampolina,
 10. studio tatuażu dla najmłodszych,
 11. mini boisko do koszykówki i piłki nożnej,
 12. bujaki.

Co jeszcze warto zobaczyć na Podkarpaciu?

Jakie jeszcze atrakcje powinniśmy zobaczyć, będąc na Podkarpaciu?

 • Arboretrum w Bolestraszycach
 • Zapora nad Soliną
 • Dąb ''Poganin''
 • Zamek w Łańcucie
 • Skansen w Sanoku

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Lubelskim - co warto zobaczyć?

Więcej o: