Mazury to wymarzone miejsce na weekendowy lub dłuższy, wakacyjny wyjazd. Mnogość jezior i rzek zachęca do zorganizowania spływu łodziami lub kajakami. Muzea, historyczne bunkry, rodzinne parki rozrywki oraz rezerwaty przyrody - to tylko nieliczne atrakcje na Mazurach jakie czekają na turystów.
Zobacz też: Ciekawe miejsca na Podkarpaciu - odkryj piękno tego regionu
1. Mazurski Park Krajobrazowy
Należący do największych parków krajobrazowych w naszym kraju Mazurski Park Krajobrazowy zajmuje powierzchnię całkowitą liczącą 53 655 ha. W tym miejscu pooddychamy naprawdę świeżym, zdrowym powietrzem. Na terenie parku znajdują się liczne jeziora, największe z nich to:
Spotkamy tu niezmiernie rzadkie okazy zwierząt, między innymi kiełża czy żółwia błotnego. Oprócz nich, możemy się natknąć na ssaki, takie jak:
oraz liczne gatunki ptaków, między innymi:
Na terenie MPN znajdują się również liczne rezerwaty przyrody (m.in. Rezerwat Przyrody Czapliniec, Rezerwat Przyrody Czaplisko Ławny Lasek, Rezerwat Przyrody Jezioro Łuknajno, Rezerwat Przyrody Jezioro Warnołty, Rezerwat Przyrody Krutynia Dolna, Rezerwat Przyrody Strzałowo, Rezerwat Przyrody Zakręt). Mazurski Park Krajobrazowy to wymarzone miejsce zarówno dla miłośników żeglowania, jak i długich, pieszych wędrówek.
2. Puszcza Piska
Tuż obok Mazurskiego Parku Narodowego znajduję się Puszcza Piska. Jest to największy las na Mazurach. W jego północnej części umiejscowiona jest Kraina Wielkich Jezior - to prawdziwy raj dla wędkarzy i żeglarzy. Liczne trasy rowerowe zachęcają do aktywnego wypoczynku, a w ramach postoju możemy zorganizować niewielki piknik na zielonej polanie. W znajdującym się na terenie puszczy Parku Dzikich Zwierząt Kadzidłowo, zobaczymy żyjące tam ptaki - kuraki leśne, puchacze czy żurawie oraz zwierzęta, między innymi:
Zwiedzanie tej części puszczy jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem.
3. Piramida w Rapie
Właściwie jest to pochodzące z XIX wieku mauzoleum pruskiej rodziny Farenheid. Piramidę w Rapie wzorowano na staroegipskich obiektach.
4. Leśniczówka Pranie
W tym miejscu przebywał i tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński. Powstały tu dzieła, takie jak:
Obecnie znajduje się w niej Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a w nim odtworzony gabinet tego poety, w którym znajdują się jego listy, rękopisy, zdjęcia i pamiętniki. Sama leśniczówka znajduje się nad malowniczym jeziorem Nidzkim.
5. Muzeum Indian Ameryki Północnej w Spytkowie
Jest to miejsce, do którego warto zabrać dzieci. W stworzonej przez Karolinę i Bogdana Zdanowiczów wiosce indiańskiej, zobaczymy ekspozycje związane z życiem codziennym mężczyzn oraz kobiet z plemienia Indian Lakota.
6. Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży
W Parku Miniatur Warmii i Mazur znajduje się wszystko, co istotne i charakterystyczne dla regionu warmińsko-mazurskiego, odtworzone w skali 1:25. Oprócz oczywistych atrakcji związanych z regionem, zobaczymy tam także wystawę militariów z II wojny światowej i makietę Wilczego Szańca. W sezonie turystycznym, organizowane są pikniki oraz rekonstrukcje historyczne związane z wojskami polskimi (począwszy od okresu wczesnośredniowiecznego do czasów współczesnych). Młodsze dzieci z pewnością zainteresuje zabawa na karuzeli czy przejażdżka kolejką elektryczną.
7. Wilczy Szaniec
Ukryty, uzbrojony i bardzo dobrze zakamuflowany w lesie Gierłoż, kompleks Wilczy Szaniec w latach 1941-1944 stanowił siedzibę samego Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Na terenie obiektu znajdowały się dwa lotniska, posiadał on również połączenie kolejowe. Hitler podejmował w nim przedstawicieli państw współpracujących z Niemcami, między innymi Benito Mussoliniego. Tu również odbył się nieudany zamach na życie dyktatora III Rzeszy.
8. Twierdza Boyen
XIX wieczna twierdza Boyen powstała z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV, aby bronić przesmyk ulokowany pomiędzy jeziorem Niegocin oraz Kisajno. Miejsce to odegrało także rolę w I i II wojnie światowej. Po zakończeniu pierwszej z walk, zorganizowano w jej murach szpital. Natomiast tuż przed wybuchem II wojny światowej twierdza, była jednym z punktów komunikacyjnych armii niemieckiej. We wrześniu 1939 roku przeprowadzono atak na Polskę z twierdzy Boyen.
9. Wyspa Upałty na jeziorze Mamry
Do roku 1939 pełniła rolę turystyczną. Znajdowało się tam molo, restauracja, domki letniskowe dla wczasowiczów oraz leśniczówka. Aktualnie cała wyspa jest Rezerwatem Przyrody, a pobyt na niej wymaga specjalnego pozwolenia.
Mazury oferują mnóstwo atrakcji dla mniejszych i tych całkiem dużych dzieci. Podpowiadamy, co warto zobaczyć będąc na Mazurach z dziećmi:
Zobacz też: Ciekawe miejsca na Mazowszu - co warto zobaczyć?